Domaći TRIK za otklanjanje stršljena: Samo sam ga stavio u baštu i sutradan ih nema! – Magazin Dan

Životni stil

 – Za danas smo spremili jedan jako koristan savjet, koji će i više nego dobro doći po sve one koji imaju kuću i dvorište. Samim time, uvijek ima raznih insekata, stršljenja i pčela, a mi ćemo vam otkriti i par savjeta kako da ih se riješite jednom zauvijek…..

Iako su proljeće i ljeto mnogima omiljena godišnja doba, ona imaju svoje nedostatke. Čest problem za mnoge pojedince je povratak agresivnih insekata poput stršljena ili osa. Danas ćemo istražiti metode za uklanjanje gnijezda stršljena. Tijekom ljetne sezone mnogi pojedinci uživaju u prirodi, no neki kukci mogu im oduzeti taj užitak. Naime, stršljen je posebno opasan jer njegov ubod u određenim okolnostima može biti opasan po život. Smatran jednim od najstrašnijih letećih insekata, glasno zujanje stršljena može brzo potaknuti strah. Kada stršljen utvrdi svoju prisutnost u blizini, može postati teško postići miran noćni san. Srećom, postoje prirodne tehnike za odvraćanje stršljena, kao što pokazuje web stranica santeplusmag.

Budite uvjereni, neće štrajkati bez opravdanog razloga! Međutim, njihov ugled je patio zbog percipirane opasnosti od njihovih uboda. Na sreću, slučajevi njihovih uboda su neuobičajeni. Unatoč tome, mnogima je prisutnost stršljenova nepoželjna. Postoje različite prirodne metode za njihovo uklanjanje koje se ne oslanjaju na kemijska rješenja. Istražite ove organske lijekove za borbu protiv stršljenova. Što stršljene najviše privlači? Obično stršljeni grade gnijezda u dupljama i krošnjama drveća. Ako vaš vrt obiluje drvećem i lišćem, nije neočekivano da se ti kukci pojave. Iako postoje rijetki slučajevi u kojima ih mogu privući ljudska staništa, nema mnogo razloga za zabrinutost jer nisu agresivni i ne namjeravaju nanijeti štetu. Jeste li primijetili stršljene kako posjećuju vaš vrt?

Ako je tako, ključno je utvrditi što ih može tako snažno privući. Evo nekoliko prijedloga. Voće poput grožđa, jabuka, krušaka i trešanja obično privlači stršljene, što ih čini učinkovitim izborom mamaca za zamke. Štoviše, miris smole koji emitira određeno drveće, posebno jorgovan, breza, vrba i jasen, može privući ove leteće insekte, što ukazuje da bi stršljeni mogli biti prisutni ako imate takva stabla u svom dvorištu. Slično kao i brojni drugi insekti, stršljeni su privučeni svjetlom tijekom večernjih sati, često pronalaze put do spavaćih soba ili dnevnih soba kada su prozori otvoreni.

Posebno ih mame vodeni objekti poput bazena, sustava za prikupljanje kišnice i fontana. Ako primijetite razbacano drvo, osobito na tlu ili unutar jazbina životinja, svaki poremećaj na tim mjestima može se protumačiti kao opasnost za njihovu sigurnost, potičući agresivno ponašanje koje može predstavljati značajan rizik, posebno za djecu. Stršljeni pozitivno pridonose ekosustavu tako što kontroliraju dosadne muhe, ali njihova prisutnost može uzrokovati nelagodu. Srećom, postoje ekološki prihvatljivi načini da ih se drži podalje bez nanošenja štete. Tjeskoba koja proizlazi iz mogućnosti uboda osa, pčela ili stršljena može pojačati nelagodu kada ti insekti zuje okolo.

Što može biti obeshrabrujuće od pokušaja uživanja u obroku na terasi, roštiljanju ili druženju s prijateljima dok ste okruženi ovim neželjenim gostima? Ponekad se može činiti potpuno nepodnošljivim, zar ne? Umjesto da se okrenete kemijskim insekticidima koji ne samo da iskorijenjuju nametnike, već i štete okolišu, zašto ne istražite ideju da ih osnovni prirodni mirisi mogu odvratiti? Na primjer, ocat ili eterično ulje klinčića mogu se pokazati vrlo učinkovitima. Stršljeni pokazuju značajnu odbojnost prema raznim mirisima, kao što su limun, bosiljak, menta, mažuran, majčina dušica, eukaliptus i češnjak. Dok se sunčate vani, ne biste li radije uživali u prekrasnom mirisu pržene kave i ulja čajevca?

Jednostavno ispecite malu količinu zrna kave u loncu, a zamamna aroma ispunit će okolinu, držeći stršljene podalje. Slično tome, mirnu atmosferu možete uspostaviti aranžiranjem polovica limuna u koje su umetnuti klinčići. Ako naiđete na gnijezda osa ili stršljenova, razmislite o tome da ih poprskate octom; to će u konačnici dovesti do njihovog raspršivanja. Jeste li svjesni da trgovine nude imitacije gnijezda? Postavljanjem ovih lažnih gnijezda na određena mjesta, možete obeshrabriti stršljene signaliziranjem da je područje već zauzeto.

Međutim, problem dolazi od slatkih pića i voća na stolu, što izgleda privlači sve leteće insekte na zabavu. Koje mjere možete poduzeti da ih držite podalje? Osnovni pristup uključuje biti pametan i koristiti se provjerenom, uspješnom taktikom. Da biste to postigli, trebali biste ih namamiti slatkim pićem kao mamcem. Započnite tako što ćete uzeti plastičnu bocu napunjenu mineralnom vodom i odvojiti grlić, a da poklopac ostane netaknut.

Okrenite bocu kako biste formirali lijevak koji hvata insekte. Kako biste ih učinkovito privukli, upotrijebite slatki nektar kao mamac. Štoviše, neke biljke ispuštaju mirise koji su izrazito neugodni za te štetnike. Značajni primjeri uključuju lavandu, metvicu, mažuran, majčinu dušicu, različite vrste geranija, orlovi nokti, pa čak i divlje maćuhice. Svoje lončanice slobodno smjestite na balkon, terasu, prozorsku dasku ili u svoj vrt bez imalo oklijevanja. Brzo ćete pronaći svoj mir vraćen! Kao što je prethodno navedeno, snažna i snažna aroma kave služi kao učinkovito prirodno sredstvo odvraćanja od pčela, osa, stršljena, pa čak i stjenica. Skromna količina zapaljenog zrna može proizvesti gust dim koji okružuje vaše područje, uspješno tjerajući te dosadne nametnike!

Da biste primijenili ovu tehniku, grah stavite u vatrostalnu posudu ili pepeljaru i postavite na prozorsku dasku ili u svoj vrt. Zanimljivo je da je također otkriveno da kore krastavaca odvraćaju ove insekte. Samim postavljanjem oko ležaljki u vrtu ili na prozorske klupice možete postaviti iznimno učinkovitu barijeru! U konačnici, najbolja strategija za sprječavanje letećih insekata od ulaska u vaš dom ili njihovo gniježđenje jest fokusiranje na prevenciju.

Osim toga, pametno je koristiti kit ili žbuku za brtvljenje svih praznina duž rubova zidova. Na sličan način ispunite zidne šupljine ekspandiranom pjenom. Redovito provjeravajte tavane i nadstrešnice jer ta mjesta često služe kao uobičajena područja za gniježđenje.

Preporučeno

Otkrij više sa Ljubići online

Upiši se da nastaviš čitanje i dobij pristup kompletnom arhivu

Nastavi čitanje