OPREZ! Ako djetetu ovo kažete dok je malo, evo šta se moze dogoditi ZA 30 GODINA: Ovo svaki roditelj mora da zna! – Magazin Dan

Životni stil

Svaki roditelj ima za cilj odgojiti istinski dobro dijete – ono koje rano shvaća značaj ljubaznosti, pokazuje poštenje, poštuje sebe i druge, pokazuje empatiju i ponaša se pristojno i senzibilno. Međutim, ovaj se cilj ne može ostvariti bez učinkovitog vodstva. Djeci je potrebno vaše vodstvo dok se razvijaju u dobre osobe. Stoga je ključno biti uzor jer ste odrasla osoba koja ima najveći utjecaj u životu djeteta.

  • Stručnjaci za ljudske odnose na Harvardu naglašavaju da roditelji često zanemaruju kulturološke temelje bitne za obrazovanje. Iako je svako dijete jedinstveno i uči promatrajući svoje roditelje, postoje temeljna načela koja bi se trebala integrirati u odnos roditelj-dijete. Ključno je dati prioritet smislenim razgovorima s njima kad god se za to ukaže prilika. Bez obzira na dob, djeca bi trebala sudjelovati iu smislenim raspravama iu igrivoj interakciji sa svojim roditeljima.

Učinkovita komunikacija igra ključnu ulogu u pomaganju djeci da nauče uspostaviti odnos s drugima i shvatiti njihovu okolinu. Stoga je važno s njima češće razgovarati, imati više strpljenja i poticati ih da, između ostalog, iznose detalje o svom danu. Nedostatak strpljenja dok slušate svoje dijete ili poteškoće u izvlačenju detalja od njega mogu značiti da niste posvetili dovoljno vremena kao odrasla osoba da se uključite u sadržajan razgovor s njim.

  • Kada primate goste, nemojte ih pozivati ​​da sudjeluju u drugim aktivnostima tijekom vaših razgovora. Nadalje, nastojte biti mentor, a ne samo uzor djetetu. Djeca duboko poštuju postupke svojih roditelja, a ne samo verbalne izraze onoga što se smatra ispravnim. Ova situacija postaje posebno štetna kada roditelji svojoj djeci pokušavaju usaditi moralna načela koja ona sama ne prakticiraju.

Na primjer, dok možda želite da vaše dijete prema vama pokaže iskrenost i pristojnost prema drugima, možda ćete često pribjegavati vrijeđanju određenih poznanika ili kolega. Takvo ponašanje daje mu lekciju koju će sigurno shvatiti. Stoga je ključno prenijeti djetetu da prepoznajete korisnost svojih postupaka. Točnije, mogu postojati trenuci kada naizgled privlačni izbori uključuju manje varanje, ogovaranje, izdaju, zanemarivanje drugih ili gajenje zamjerke.

  • Za dijete je bitno da shvati kada je prikladno situacijama pristupiti na ovaj način. Pobrinite se da shvate da ste možda pogriješili u svom odgovoru ili pojasnite da u nekim slučajevima možda ne postoji “bolja” opcija. Ovo objašnjenje ima veliku važnost. Kroz sudjelovanje u ovom procesu, djeca će od rane dobi početi shvaćati da čak i neželjene reakcije mogu dovesti do pozitivnih ishoda. Nadalje, bitno ih je stalno podsjećati da je pristojnost uvijek pohvalna kvaliteta.

Upoznati ste s konceptom – kada vas netko udari, najbolji odgovor je okrenuti drugi obraz umjesto osvete. Usprkos tome, u našem suvremenom, nepovezanom društvu, taj osjećaj postupno blijedi, budući da je sada mnogo jednostavnije djelovati impulsivno nego zastati kako bi razmotrili odgovarajući odgovor. Stoga, usadite svojoj djeci važnost ljubaznosti i uputite ih da prepoznaju da ne zahtijeva svaki problem brzu, instinktivnu reakciju, jer njihovi odgovori često mogu utjecati na drugačiju perspektivu.

  • Pomozite im da shvate – a ne samo da priznaju – način na koji dijete koje nije upoznato s kućanskim poslovima može shvatiti vremenske zahtjeve i izazove koji dolaze s tim svakodnevnim obavezama, kao i zahvalnost koju bi trebali imati za sve što činite za njih. Kako mogu u potpunosti razumjeti ovaj koncept, a da sami ne pokušaju obavljati te poslove ili ne svjedoče poremećaju koji nastaje kada netko drugi ostavi razbacane igračke? Samo preuzimanjem osobnog vlasništva pojedinci će istinski shvatiti širi koncept odgovornosti.

Umjesto da samo kažemo da je raznolikost divna, bitno je obrazložiti ovo uvjerenje. Poučavati dijete o raznolikosti svijeta, a istovremeno kroz postupke pokazivati ​​da su oni jedini važni, nedvojbeno je kontradiktorno; ne biste se složili? Ova nedosljednost nije ograničena na rasne, vjerske ili seksualne aspekte; njegov utjecaj je opsežan. Stoga je ključno učiti djecu o našim razlikama od malih nogu. Posjet domu za starije i nemoćne osobe ne bi se trebao smatrati turobnom prigodom za djecu; umjesto toga, nudi im neprocjenjivu priliku da shvate ranjivost starijih osoba.

  • Ako u blizini primijetite dijete ili odraslu osobu koja se čini gladnom ili u potrebi, odvojite trenutak da razgovarate s njima zajedno sa svojim djetetom. Pokažite djetetu kako reagirati u tim scenarijima, motivirajući ga da se raspituje i izrazi želju za pomoći. Ova izravna uključenost prenijet će lekcije o empatiji daleko učinkovitije od pukog prepričavanja priče. Osim toga, promovirajte njihov angažman u pomaganju drugima. Čak i ako se ne smatrate čestim volonterom, potrudite se s vremena na vrijeme sudjelovati u humanitarnim aktivnostima sa svojim djetetom za njihovu korist.

Istražite skloništa koja skrbe o zanemarenoj djeci kao grupi i potaknite ih da razmisle o vlastitim djelima dobrote. Ovaj će napor njegovati empatiju i ugraditi načela koja želite prenijeti u svako dijete – u konačnici vodeći ih prema istinskoj dobroti! Dodatno, motivirajte ih da izraze svoje emocije. Slično odraslima, svako se dijete u različitim situacijama susreće s unutarnjim borbama koje se tiču ​​osjećaja.

  • Kao odrasla osoba, shvaćate da emocije ponekad mogu biti prilično neodoljive, a razgovor o njima s drugom osobom može ponuditi olakšanje i priliku da izrazite svoje brige. Djeca doživljavaju slične osjećaje; međutim, često ne shvaćaju da su te unutarnje borbe normalan dio života. Okolnosti poput ovih mogu potaknuti osjećaje frustracije i ljutnje kod ljudi, zbog čega im je bitno pomoći da artikuliraju svoje emocije, bez obzira na to koje bi to emocije bile, kroz dijalog i pojašnjenje.

Poticanje pojedinaca da se suzdrže od potiskivanja svojih frustracija je ključno, jer to ne samo da će poboljšati njihovu mentalnu dobrobit, već i produbiti njihovo razumijevanje izazova s ​​kojima se suočavaju drugi u njihovoj blizini. Ako vaše dijete spominje neku temu u školi, nemojte to odbaciti. Djeci je često teško priznati svoj status žrtve nasilja. Kada skupe hrabrost da razgovaraju o svojim iskustvima sa svojim roditeljima, to odražava istinsku potrebu za pomoći.

  • Jedan od najštetnijih odgovora koje roditelj može iskazati jest odbacivanje djetetovih briga. Neophodno je da roditelji svojoj djeci usade važnost samoobrane, a interveniranje u slučajevima teškog nasilja je ključno. Poticanje šutnje i nedjelovanja može uzrokovati da dijete trpi okrutnost, njegujući mentalitet prihvaćanja. Kako sazrijevaju, to može rezultirati osjećajem bespomoćnosti. Kada se suoči s brojnim stresnim okolnostima, dijete može uočiti nedostatak kontrole nad svojom okolinom i može se suzdržati od pokušaja promjene.

Preporučeno

Otkrij više sa Ljubići online

Upiši se da nastaviš čitanje i dobij pristup kompletnom arhivu

Nastavi čitanje