Za ovu subotu, donosimo vam jedan recept a tiče se gulaša. Naime, popularno mađarsko jelo, jede se skoro u cijelom svijetu, a na našim prostorima je i više nego popularno. Slijedi jedan jako koristan trik, kako da vam gulaš ispadne što bolji….
Chef Ivica Štruml govori o različitim načinima pripreme gulaša, s fokusom na to kako napraviti što autentičniju verziju. Kritični aspekt ovog procesa je odabir odgovarajućeg mesa, počevši od goveđeg vrata. Kada pirjate luk, važno je znati točno kada ubaciti meso. Luk mora postići savršenu ravnotežu gustoće, slatkoće i okusa, izbjegavajući nadmoćan okus “kuhanog luka”. Kako bi jelo zadržalo svoj okus, važno je da meso nije niti prepečeno niti previše blijedo, jer obje krajnosti mogu negativno utjecati na okus. Težite srednjoj boji sličnoj onoj rižota.
Prije nastavka Štruml predlaže da meso narežete na veće kocke. Uklonite opne i žilice, ali ostavite masnoću netaknutu kako bi se otopila i poboljšala okus jela. Nadalje, nemojte se ustručavati koristiti velikodušnu količinu vina, osiguravajući odabir kvalitetne sorte. Za gulaš je najbolje crno vino, posebno ono koje volite piti. U jačoj tavi zagrijte 1 decilitar suncokretovog ulja ili svinjske masti dok se ne počne dimiti, pazeći da se previše ne dimi. Zatim umiješajte 1 kilogram goveđeg vrata narezanog na krupnije kocke, 500 grama crvenog luka, 40 grama češnjaka, 5 grama kima (ili pola žličice), 4 lista lovora i nekoliko vezica peršinova lista.
Nasjeckano meso prvo kuhajte na jakoj vatri pa ga izvadite iz posude. Zatim na preostalu masnoću dodajte sitno narezan luk. Štruml ne savjetuje ribanje ili miješanje luka kako bi proces bio jednostavan, jer smatra da te tehnike dovode do nepoželjnog okusa u jelu. Počnite pirjati luk, miješajući s vremena na vrijeme, dok ne počne smeđiti, pazeći da ne postane previše taman. Na kraju vratite meso u tavu i miješajte dok tekućina ne ispari i potpuno osuši meso.
Zatim dodajte vino i ostavite ga da lagano kuha dok potpuno ne ispari, ostavljajući samo njegovu esenciju. U ovom trenutku meso prolazi kroz drugi proces dehidracije. Zatim pomiješajte dvije trećine nasjeckanog češnjaka, sitno naribano korjenasto povrće, tri lista lovora, mljevenu papriku, sol i papar. Nakon što povrće počne izlučivati vlagu, dopustite joj da ponovno ispari, što ukazuje na treću fazu dehidracije. Kako prenosi N1, cvrčanje će značiti da je sva tekućina izbačena.
DODATNI TEKST
Budite li se često iscrpljeni, tromi i bez energije? Možda mislite da su ti osjećaji samo posljedica proljetnog umora. Unatoč tome, važno je nastaviti s oprezom jer ovi simptomi mogu signalizirati ozbiljniji temeljni problem. Usred tekuće rasprave oko proljetnog umora, važno je biti oprezan i priznati da bi takav umor mogao ukazivati na ozbiljnije temeljne zdravstvene probleme.
Čimbenici kao što su loša prehrana, nedostatak tjelesne aktivnosti, poremećaji štitnjače, anemija i kronične bolesti mogu igrati ulogu u vašem stalnom umoru. Ako osjetite umor unatoč tome što ste dovoljno spavali, ključno je razmisliti o dijabetesu kao mogućem uzroku. Ovo je osobito važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom tjelesnom težinom ili bilo koga tko u obitelji ima dijabetes. Simptomi depresije nadilaze puku emocionalnu patnju; često se pojavljuju kao trajni umor i stalni osjećaj umora.
Ovaj problem mentalnog zdravlja uključuje više od pukog osjećaja tuge i može pokazati fizičke manifestacije kao što su kronična iscrpljenost, poremećeni obrasci spavanja i smanjeni apetit. Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali visoku razinu energije, preporučuje se uključivanje veće raznolikosti svježe hrane u vašu prehranu, osobito one bogate vitaminom C. Dodatno, fokusiranje na unos vitamina B kompleksa i vitamina D ključno je, jer te su hranjive tvari važne za jačanje živčanog sustava i osiguravanje uravnotežene razine energije.
Također je mudro ograničiti konzumaciju šećera i prerađene hrane kako biste izbjegli brz skok energije nakon kojeg bi uslijedio nagli pad i posljedični umor. Još jedna opcija o kojoj treba razmisliti je vježbanje. Iako se možda ne čini kao najatraktivniji izbor, pridržavanje redovite rutine tjelesne aktivnosti može značajno poboljšati vaše emocionalno blagostanje i povećati razinu energije. Vijesti.me predlažu da svakodnevne šetnje na otvorenom postanu dio vaših navika.