Slavna Beograđanka proćerdala sve što je imala: Sa 43 godine umrla kao beskućnica u garaži u Borči, za sve krivila majku

Zabava

Margita Magi Stefanović predstavljala je jedinstveni duh u liku djevojke. Posjedovala je sposobnost da postigne gotovo sve; međutim, u konačnici nije postigla značajna postignuća.

18. rujna 2002. godine preminula je u garaži u Borči u dobi od samo 43 godine.Tko je bila Magi? Može se ustvrditi da nijedna sudbina nije bila zamršenija i žalosnija od one koju je sama sebi skrojila.Za početak, Margita je posjedovala umjetničku ostavštinu naslijeđenu od oca, glasovitog redatelja Slavoljuba Stefanovića Ravasija; međutim, u mladosti je odlučila pobjeći u kraljevstvo glazbe.

  • Odobrenje majke”U tijeku moje tipično stabilne egzistencije, smatram da sam najnepredvidiviji element ja. To se ne može pripisati nikakvoj psihološkoj ili drugim oblicima nestabilnosti, već stalnoj potrazi u raznim domenama umjetnosti i života”, primijetila je Margita. Stefanović, nadaleko poznat kao Magi, u jednom konkretnom slučaju.

Srednju glazbenu školu “Josip Slavenski” završila je uz Ivu Pogorelića, istaknuvši se kao najdarovitija pijanistica svoje generacije. Iako joj je ponuđena šansa za nastavak školovanja na cijenjenom konzervatoriju u Moskvi, odbila je tu priliku jer njezina majka nije podržavala ideju da Magi napušta obiteljski dom u tako nježnoj dobi.

Zabilježeno je da je svojim prijateljima često izražavala ogorčenost prema majci jer se nije preselila u Moskvu, vjerujući da je majčina odluka da ostane u Srbiji ključna za njezino vlastito propadanje.

Margita je ustrajno pronicala u iskustva života. Bavila se sviranjem klavira i nastavila studij na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu, na kojem je diplomirala 1982. Za to vrijeme, uz svog tadašnjeg dečka Srđana Vejvodu – koji joj je posvetio nekoliko svojih najistančanijih skladbi – sve više gravitirao prema beogradskoj underground sceni, u konačnici prihvativši izrazito drugačiji smjer.

  • Višestrani i zadivljujući MagiU proljeće 1982. preko svog rođaka, gitariste Gagija Mihajlovića, upoznaje Milana Mladenovića. Ubrzo nakon toga, tijekom probe za grupu “Ekaterina II”, dobila je poziv da postane članica benda. U tom ansamblu ostala je do kraja 1994. godine, koja se poklopila s Milanovim odlaskom, što je označilo kraj autentičnog EKV-a.

Istovremeno, Magi je bila uključena u produkciju albuma za brojne jugoslavenske bendove, uključujući “Karlowy Vary”, “Elvis J. Kurtović & His Meteors”, “Van Gogh” i “Babe”. Osim toga, kreirala je glazbu za filmove kao što su Prvi put s ocem ujutro, Vera Hoffmann, Povratak Vuka Alimpića i Plavo plavo, dok je također surađivala na kazališnim djelima kao što su Klasni neprijatelj i Tri sestre.

Godine 1985., na zahtjev redatelja Gorana Markovića, okušala se u glumi, tumačeći lik Dragane u filmu Tajvanska kanasta.Završni radNakon Mladenovićeve smrti, ostala je aktivna učesnica benda “Kurajberi” i sudjelovala na albumima “Glisers”, “Zion” i “Director”. Godine 1995. uz kolektiv mladih glazbenika iz Beograda osnovala je sastav EQV, što je kulminiralo izdavanjem albuma Ti si sav moj bol, koji je inspiriran pjesmom Ekatarina Velike.

Osim doprinosa u nekoliko akustičnih izvedbi “Električnog orgazma” kao klavijaturistica, njen posljednji umjetnički pothvat povezan je s kazališnom predstavom “Mrtvačev kaput” 2002. Borba protiv demona.

Ispod njezinih brojnih postignuća ležala je dugotrajna borba s teškom ovisnošću o drogama. Situacija se dodatno pogoršala nakon smrti njezina oca 1996. U pokušaju da se riješi ovisnosti, prodala je obiteljski stan i kupila dvije manje rezidencije u predgrađu Beograda, iskoristivši preostala sredstva za putovanje u Indiju. Ipak, ovaj pothvat nije urodio očekivanom transformacijom. Po povratku u Beograd likvidirala je oba stana, brzo iscrpila svoje financije i na kraju ostala beskućnica.

  • Potpuno izolirana i bez podrške, posljednje godine života provela je u napuštenoj garaži u Borči, a potom je otišla u prihvatilište za beskućnike na Voždovcu. U konačnici se našla ovisna o suosjećanju prolaznika i rijetkim posjetima obožavatelja, koji su joj pružali hranu i pomoć.

Narativ Mage Stefanović počinje 1982. godine, koja koincidira s raspadom grupe Šarlo Akrobata. U tom su razdoblju Milan Mladenović i Dragomir Mihajlović Gagi osnovali ansambl Katarina II, u kojemu su još bili Bojan Pečar, Ivan Vdović, a posebice Margita Stefanović.

Početkom 1984., bend je lansirao svoj inauguracijski album, “Katarina II”, koji je dobio značajne pohvale kritičara; međutim, nije postigao značajniji komercijalni uspjeh, jer je šira publika bila nespremna za inovativni zvuk koji je uveo ovaj progresivni ansambl. Nakon izlaska albuma postava grupe je doživjela transformaciju – Vd je otišao, Gaga se prijavila u vojsku, a Ivan Fece Firči preuzeo je mjesto bubnjara, ostavljajući Milana kao jedinog gitaristu.

Ovo djelo bilježi početak nastupne turneje grupe u Jugoslaviji. Početkom 1985., nedugo nakon povratka s odsluženja vojnog roka, Gaga je napustio ansambl. Držeći licencu pod imenom Catherine II, grupa se naknadno promijenila u Catherine the Great, češće nazivana EKV. Tijekom tog razdoblja EKV je postigao neviđenu razinu popularnosti; međutim, s ovim uspjehom, članovi benda postupno su postali zarobljeni u carstvu zlouporabe supstanci. I Magi su se duboko uključili u ovu borbu. Godine obilježene uspjehom naposljetku su zasjenjene borbom protiv teških narkotika koji su pogodili i Magi i ostale članove benda.

  • Svatko od njih pripadao je beogradskom boemsko-umjetničkom krugu, sferi iz koje nisu imali drugog izbora nego izaći, a potom se naći u nemogućnosti pobjeći. Na vrhuncu uspjeha EKV-a, Magi se pojavila kao simbol jugoslavenskog rock and rolla 1980-ih, stvarajući glazbu i tekstove po kojima je i danas zapamćena.

Posjedovala je umjetnički duh, školovana je kao pijanistica, ali je tragično postala žrtvom vlastitih unutarnjih borbi. Glazba i svemir koje je stvorila zajedno s EKV-om činili su se jedinim elementima koji su održavali njezino postojanje, dok su istovremeno predstavljali aspekte njezina života koji su pridonijeli njezinom padu. Njezin je pad krenuo raspadom benda. Od 1985. godine grupa je doživjela brojne transformacije, među kojima su i angažman glumca Srđana Todorovića kao jednog od članova; međutim, nitko nije mogao predvidjeti da će jedan od originalne trojke – Mladenović, Stefanović, Pečar – naposljetku otići iz benda. Ipak, upravo se to dogodilo.

Godine 1990. basist Bojan Pečar, član grupe, seli se u London. Ovakav razvoj događaja bio je neočekivan za ansambl i smatra se početkom njegova pada.U razdoblju nakon Pečareva odlaska, grupa je ustrajala i producirala neke od svojih najmračnijih radova, uključujući album “Dum dum”. No, definitivan udarac bendu dogodio se 1994. godine smrću Milana Mladenovića od raka gušterače, što je dovelo do raspada EKV-a. Iako je Magi bila neizmjerno popularna umjetnica, od tog je trenutka počela tonuti u tamu, stanje iz kojeg nije htjela izaći.

Cjelokupna njezina uspješna karijera i glazbeno naslijeđe zasjenjeni su ogromnim utjecajem droga, osobito nakon očeve smrti 1996. U potrazi za oslobođenjem poduzela je razne mjere, uključujući prodaju obiteljskog stana kako bi kupila dvije manje rezidencije, a zatim iskoristivši preostala sredstva za put u Indiju. Ta žudnja za dubokom preobrazbom njezina životnog stila kroz prekooceansko putovanje na kraju se pokazala uzaludnom. Po povratku se upustila u nove, izazovne i štetne odluke, u konačnici prodavši oba stana. Ubrzo nakon toga, iscrpila je svoje financije i našla se bez doma.

Posljednje godine života boravila je u napuštenoj garaži u predgrađu Beograda, kao iu prihvatilištu za beskućnike na Voždovcu. Preminula je 2002. godine u 43. godini života na Klinici za infektivne bolesti u Beogradu.

Pristup premium sadržaju:
PDF i AUDIO knjige + kolekcije
 

9.90€ za mjesec.