Mali kuhinjski “potres” desio se gospođi po imenu Mirjana, koja je na Fesjbuku nasmejala svoje prijatelje objavom neobičnog sadržaja. Njeno mirno popodne i priprema ručka prekinuti su eksplozijom. Naime, njen ekspres-lonac je doslovno eksplodirao, a ono što sad visi sa plafona nije art instalacija, već boranija, zalepljena za plafon kao podsetnik na incident.
Kako se uopšte dešava da ekspres-lonac eksplodira? Osim ako niste u tajnosti pokušavali da lansirate povrće u orbitu, razlog je u nekoliko nepažnji koje nam se svima mogu desiti. Ekspres-lonac radi pod pritiskom, što znači da voda i para unutar njega dostižu temperature i pritiske mnogo veće od običnog kuvanja. Ako ventil za oslobađanje pare zapuši boranijom, krpicom ili možda nekim zlom sudbinom, pritisak ne može da izađe. Dakle, pritisak raste i raste dok ne eksplodira.
Drugi scenario: poklopac nije pravilno zatvoren, gumena dihtung-zaptivka je stara i suva, ili jednostavno, posuda je puna do vrha, pa nema mesta za paru da se pravilno rasporedi. Sve to zajedno pravi idealan koktel za eksploziju – samo što, umesto vatrometa, dobijate boraniju na plafonu i oštećeni kuhinjski zid – ili plafon.
I dok mnogi od nas pomisle da je ekspres-lonac revolucionarni izum koji štedi vreme i strpljenje, Mirjanina boranija sa plafona nas podseća da i tehnologija voli pažnju i strpljenje. Pa, sledeći put kad budete stavljali grašak ili boraniju u ekspres-lonac, proverite ventil, dihtung i količinu, jer ne želite da vaša kuhinja izgleda kao Mirjanina sada, nažalost.
Šta da uradite da vam ručak ne završi na plafonu?
- Redovno čistite ventil – i posle svakog kuvanja, bez izuzetka.
- Proverite dihtung – ako je suva, ispucala, ili miriše kao detinjstvo, vreme je za novu.
- Ne prepunjavajte – pratite oznake unutar lonca, nisu tu da bi vas plašile.
- Poštujte vreme – ostavite lonac da se sam ohladi ili koristite pravilno dugme za ispuštanje pare.
(Ona)