Prema novoj studiji sa Univerziteta u Barceloni, umjerena konzumacija vina može značajno smanjiti rizik od srčanih bolesti, ponekad čak bolje nego neki lijekovi.
Istraživanje provedeno na 1232 osobe tokom pet godina pokazalo je da ljudi koji piju malu količinu vina imaju manji rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti u odnosu na osobe koje ne piju alkohol.
Profesor Ramon Estruch otkrio je da konzumacija jedne čaše vina dnevno može smanjiti rizik od srčanih bolesti za 50% u odnosu na one koji ne piju alkohol, dok povremeno pijenje (manje od jedne čaše sedmično) smanjuje rizik za oko 38%. Međutim, važan je oprez, jer prekomjerno pijenje vina ne donosi nikakve zaštitne učinke.
Za najbolje rezultate, profesor Estruch preporučuje konzumaciju vina uz obrok, napominjući da bi žene trebale piti upola manju količinu od muškaraca. On također ističe da umjerena konzumacija vina može pružiti zaštitu počevši od 35. ili 40. godine života. Osim toga, grožđe, iz kojeg se vino proizvodi, sadrži mnoge antioksidanse koji mogu biti korisni za zdravlje srca i krvnih žila.
Iako je studija pokazala potencijalne prednosti umjerenog pijenja, stručnjaci upozoravaju da je pretjerana konzumacija alkohola štetna za zdravlje. Profesor Naveed Sattar sa Univerziteta u Glasgowu napominje kako je poznato da prekomjerno pijenje može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući bolesti srca.
Britanska zaklada za srce također ističe važnost umjerenosti u konzumaciji alkohola. Preporučuje se ne piti više od šest čaša vina tjedno, kako bi se izbjegle negativne posljedice po zdravlje.