Nekima je to hobi, drugima bijeg, a sve više naučnih dokaza sugeriše kako slušanje muzike zapravo aktivira niz metaboličkih procesa u tijelu. I dok mirno sjedite, vaš mozak radi i troši energiju.
Metabolički motor
Prema studiji objavljenoj u Scientific Reports (2017), slušanje emocionalno nabijene muzike dovodi do značajnog porasta aktivnosti u hipokampusu, orbitofrontalnom korteksu i amigdali, područjima odgovornim za emocije, sjećanja i nagrade. Taj neurološki angažman podrazumijeva povećanu potrošnju glukoze i kisika, što u prijevodu znači potrošnju kalorija.
Neurolog dr. Stefan Koelsch objašnjava da “muzički stimulusi aktiviraju široke moždane mreže, uključujući one odgovorne za motoričku pripremu i autonomne reakcije, što može dovesti do povećanja bazalnog metabolizma”. Drugim riječima, samo slušanje muzike, pogotovo one koja vas pokreće ili emotivno angažira, “tjera tijelo da se aktivira i na unutrašnjem, metaboličkom nivou.”
Zanimljivo je da brže i ritmičnije kompozicije, poput elektronike, klasike u presto tempu ili bržeg rocka, mogu dodatno stimulisati kortikalnu aktivnost, pa čak i izazvati nevoljne motoričke reakcije (poput tapkanja nogom ili micanja prstima), što sve dodatno doprinosi sagorijevanju kalorija. Ne radi se o količinama kao kod vježbanja, ali ovaj efekt je stvaran i kumulativan.
Jedno istraživanje iz 2019. (University of California) pokazalo je da 45 minuta slušanja muzike u sjedećem položaju može potrošiti i do 50 kalorija, zavisno od vrste i emocionalne reakcije.