Evo kako psi prepoznaju lošu osobu: Dovoljan im je samo 1 znak i odmah osete kada neko ima zlo u sebi

NOVO

Oglasi – Advertisement

Poznato je da životinje mogu da osjete neke stvari i pojave puno prije i bolje od nas ljudi. Danas govorimo o tome kako psi mogu da prepoznaju osobe koje su zle i to na osnovu samo jedne stvari.

Oglasi – Advertisement

Dobro poznata izreka: “Pas je čovjekov najbolji prijatelj”, nadilazi puku sentimentalnost; potkrijepljeno je i znanstvenim dokazima. Naši pseći suputnici posjeduju izuzetno duboku i osebujnu emocionalnu vezu s ljudima koja traje od davnina. Psi su toliko prilagođeni nama da mogu razaznati naše emocije, postupke, pa čak i skrivene motive, što je fenomen koji se i dalje istražuje u raznim znanstvenim istraživanjima. Ovaj članak će istražiti sposobnost pasa da detektiraju negativnu energiju u drugima i njihovu sposobnost da točno percipiraju kada pojedinac gaji loše namjere.

  • Na svoj jedinstveni način, psi služe kao izvanredni “antropolozi”, vješti u promatranju i tumačenju ljudskog ponašanja. Iako se može činiti nekonvencionalnim, brojni vlasnici pasa tvrde da njihovi ljubimci posjeduju akutnu sposobnost otkrivanja pojedinaca s lošim namjerama ili neiskrenim emocijama. Nije neuobičajeno da pas pokazuje znakove uznemirenosti, poput lajanja ili zavijanja, nakon dolaska stranca u njihovu blizinu, osobito ako ta osoba odiše negativnom energijom. Psi nadilaze ulogu pukih kućnih ljubimaca; postaju integralni članovi obitelji, njegujući duboke, zaštitničke veze s onima koje njeguju. Stoga, kada njihovi instinkti pokazuju da nešto nije u redu, možda bi bilo mudro da poslušamo njihova upozorenja.

Važno je napomenuti da je kapacitet pasa dobio detaljna znanstvena ispitivanja. Istraživači su u studiji objavljenoj u cijenjenom časopisu Neuroscience and Biobehavioral Reviews nastojali pokazati da psi posjeduju sposobnost razlikovanja jedinki dobrog i lošeg karaktera. Kako bi se utvrdilo mogu li psi identificirati one koji pokazuju negativno ponašanje ili stavove prema drugima, proveden je niz eksperimenata u različitim okruženjima. U ovom istraživanju, tim znanstvenika procijenio je 18 pasa u tri različita scenarija. Tijekom pokusa, psi su promatrali svoje vlasnike kako traže pomoć stranaca da otvore zatvorenu kutiju.

U početnom scenariju, stranac je odbio pomoći vlasniku. Nasuprot tome, u drugom scenariju, stranac je pristao pomoći. U trećem slučaju, pojedinac nije pokazao nikakav odgovor – niti je ponudio pomoć niti je odbio. Nakon toga su svi stranci pokušali dati poslastice psima. Istraživači su bili posebno iznenađeni kada su otkrili da su psi odbili prihvatiti poslasticu od osobe koja je odbila pomoći njihovom vlasniku, dok su dragovoljno prihvatili poslastice od onih koji su im pomogli ili ostali neutralni.

Ovo ponašanje jasno ilustrira da psi ocjenjuju pojedince ne samo na temelju njihovog odnosa prema samim psima, već i prema tome kako se ti pojedinci ponašaju prema drugima, posebno prema onima koje imaju. Kako psi to postižu? Odgovor leži u njihovim iznimno naprednim osjetilnim sposobnostima, posebice njuhu. Psi posjeduju vomeronazalni organ, koji se obično naziva Jacobsonovim organom, koji im omogućuje otkrivanje kemijskih signala koje ispuštaju ljudi, uključujući feromone.

Procjenjuje se da je njihova olfaktorna osjetljivost do 1000 puta veća od ljudske, što im omogućuje opažanje varijacija u ljudskom raspoloženju i emocionalnim stanjima. Kada pojedinac isijava stres, strah, agresiju ili prijevaru, psi mogu osjetiti te emocije i instinktivno reagirati. Studije pokazuju da su psi sposobni iskoristiti svoja osobna iskustva da se prisjete osoba koje su ih prevarile ili dovele u zabludu. Istraživanje koje je provela Akiko Takaoka sa Sveučilišta Kyoto u Japanu pokazalo je da psi brzo gube svoje povjerenje u one koji im daju pogrešne informacije.

U ovom eksperimentu, psi su prvo promatrali istraživača kako usmjerava pozornost na zdjelicu s hranom. Nakon toga, u drugoj fazi, ista je osoba pokazala na praznu zdjelu. Kad su psi vidjeli kako ista osoba još jednom pokazuje prema zdjeli, odlučili su ne prići joj. Ovo pokazuje da psi posjeduju sposobnost prepoznavanja nepouzdanog ponašanja i reagiranja u skladu s tim. Ono što je posebno intrigantno jest da se ta sposobnost proteže izvan pukih izravnih interakcija. Psi promatraju način na koji se pojedinci ponašaju prema svojim vlasnicima. Uoče li da osoba pokazuje grubost, neljubaznost ili agresiju prema vlasniku, čak i ako se ta osoba prema psu ponaša pristojno, psi će ih često izbjegavati i odbijati ponuđene poslastice.

Stoga, ako vaš pas pokazuje iznenadnu tjeskobu u prisutnosti određene osobe, odbija fizički kontakt, opire se maženju ili čak reži ili laje, vjerojatno postoji valjan razlog za takvo ponašanje. Njegovi instinkti možda pokazuju da nešto nije u redu. U okolnostima ove prirode, koje radnje treba poduzeti? Prvo, ključno je ne ukoravati svog psa niti ga pokušavati prisiliti da pokaže smirenost ili ljubaznost. Njegov odgovor je instinktivan, ukorijenjen u inherentnoj težnji za preživljavanjem i zaštitom. Umjesto toga, preporučljivo je održavati blizinu svog psa i, ako je moguće, distancirati se od situacije.

Ako primijetite da je ponašanje vašeg psa dosljedno usmjereno prema istoj jedinki, bilo bi mudro razmisliti o osnovnim problemima u igri. Na kraju krajeva, psi su više od pukog suputnika u šetnji i igri u parku. Oni služe kao emocionalni barometri, nijemi svjedoci i instinktivni čuvari. Često njihov pogled, držanje i postupci prenose poruke koje nadilaze verbalnu komunikaciju. Od njih dobivamo uvide; mogu nas uputiti kako da učinkovitije identificiramo one kojih se trebamo kloniti.