“Vi imate najveći spomenik ljubavi. I Vranje poput italijanske Verone ima priču o zabranjenoj ljubavi sa tragičnim epilogom“, prokomentarisao je jedan od turista koji je na povratku iz Grčke s letovanja sa porodicom posetio Vranje.
Obišao je Beli most jedan od simbola Vranja koji se nalazi u gornjem delu grada nedaleko od svetinje, crkve Sveta Petke. Most se nalazi iznad Vranjske reke.
Kulturno-istorijski spomenik svedoči o tragičnom kraju zabranjene ljubavi baš na mestu gde je podignut
Preko Belog mosta vodi put do crkve Sveta Petke. Na mostu često zastaju turisti posebno oni koji znaju za legendu o neostvarenoj, nesrećnoj ljubavi, kao i to, ko je kada i zašto sagradio most ispod koga protiče Vranjska reka.
Prema predanju ljubav Turkinje Ajše i Srbina Stojana završila se tragično, na mestu gde je podignut most.
Foto: Tatjana Stamenković
Proklet neka je onaj koji rastavi što ljubav sastavi
Beli most jedan je od simbola Vranja i nalazi se u gornjem delu grada nedaleko od svetinje, crkve Sveta Petke. Most se nalazi iznad Vranjske reke.
Na mostu je postavljena ploča, na kojoj je na turskom i arapskom jeziku zapisano „Proklet neka je onaj koji rastavi što ljubav sastavi“.
Prema legendi most je podigla majka Turkinje Ajše u spomen nesrećne ljubavi njene ćerke i srpskog pastira Stojana. Podignut je 1844. godine. Mnogi koji dođu u Vranje sa namerom da upoznaju znamenitosti tog grada ne zaobilaze Beli most, spomenik kulture, posebnog značenja i značaja.
Foto: Tatjana Stamenković
Most se nalazi i na grbu grada Vranja.
Predanje kaže da su “Selim-begu proročice po rođenju ćerke Ajše, prorekle da će se ona zaljubiti u Srbina. Otac je pokušavao zatvaranjem ćerke da spreči proročanstvo, ali nije uspeo u tome. Kada je zatekao Stojana i Ajšu zagrljene kraj reke pokušao je da ubije Stojana. Međutim usmrtio je sopstvenu ćerku koja je svojim telom zaštitila mladića kojeg je volela. Nakon toga je i Stojan svojim nožem oduzeo sebi život”.