Advertisements
Korijen riječi ćevap je persijskog porijekla, a znači prženo meso, a postoje tragovi koji ćevap vode čak do stare Grčke. Da skratimo priču, evo recepta kako da sami napravite smjesu za ćevape kao pravi ćevabdžija.
Advertisements
Iskusni kažu da kod pravljenja ćevapa nema posebnih komplikacija, poenta je u dobrom mesu, načinu pripreme i da smjesa odstoji.
Sve što vam je potrebno za prave ćevape je 1,5 kg mljevene junetine, ½ kg janjetine, 4-5 češnja bijelog luka, 2% od ukupne količine mesa, soli i 2 kašičice sode bikarbone.
Meso isječeno na kockice dobro posolite, izmiješajte i prelijte sa oko 100 ml vode i bijelog luka koje ste ranije prokuhali.
Smjesu izmiješajte i ostavite preko noći u frižideru.
Sutradan smjesu sameljite u mašini za meso dva puta, ostavite da stoji nekoliko sati na sobnoj temperaturi, a zatim stavite u frižider.
Prije nego krenete oblikovati ćevape u smjesu umiješajte sodu bikarbonu i to je to.
Uživajte u ukusnom i sočnom ćevapu!
Izvor: PressOnline
BONUS:
Kako se sarma ne bi raspadala tijekom kuhanja, evo kako je pravilno savijati, a za početnike je lako savladati.
Pokazujemo kako spriječiti da se sarma raspadne tijekom kuhanja.
Priprema sarme predstavlja veliki izazov za brojne domaćice, posebno zbog čestih problema da se sarme raspadaju tijekom kuhanja. Da se sarme ne bi raspale u procesu kuhanja, treba ih uvijati na sljedeći način:
Počnite s pranjem listova kupusa i rezanjem korijena. Zatim uz jedan rub staviti nadjev od mljevenog mesa. Smotajte list prema gore, a zatim prstima uvucite rubove prema unutra s obje strane. Ovaj način osigurava da sarma ostane netaknuta tijekom kuhanja i lijepo se prezentira prilikom posluživanja.
Klasifikacija sarmi:
Slaganje sarme u lonac može se smatrati umjetnošću. Započnite slaganjem tri ili četiri neiskorištena lista kiselog kupusa na dno jela, a zatim posipajte narezanu slaninu i sitne komadiće češnjaka.
Zatim na dno lonca dodajte papar u zrnu i list lovora. Nakon toga rasporedite sarme: prvo ih složite u kružnu formaciju oko ruba, a zatim popunite praznine dok dno potpuno ne bude pokriveno. Na ovaj sloj stavite bilo koju vrstu suhog mesa, a najbolje su suha rebarca.
Potom sarme ponovo redati u slojeve, a između njih staviti očišćeni češnjak i komadiće slanine ili suha rebarca. Ako ostane, dodajte još sarme na vrh. Količina masnoće u sarmi ovisit će o tome koliko slanine i suhih rebara stavite u lonac. Imajte na umu da riža upija značajnu količinu masnoće, pa je sarma kalorijski gusto jelo. Po završetku slaganja sarmu preliti hladnom vodom da se dobro natopi, a zatim je staviti na tanjur.
Budući da riža u sarmi brzo upija vodu, potrebno je dodati još vode – po mogućnosti mlake i u obilnim količinama. Bez obzira na način pripreme, u sarmu je uvijek uložen značajan trud. Zbog toga je općeprihvaćeno da se sarme kuhaju u većem loncu.
Jednom pripremljene sarme se mogu kuhati koliko god dugo želite bez ikakvih štetnih učinaka. Mnogi vjeruju da se okus sarme poboljšava duljim kuhanjem i višekratnim podgrijavanjem.
Međutim, zbog zdravstvenih razloga, preporučljivo je ograničiti podgrijavanje. Ako je moguće, sarma je najbolja kada se radi u glinenim posudama.