Petarde – opasna zabava koju trebate izbjeći za vrijeme praznika

Zdravlje

Osim fizičkih povreda, petarde mogu izazvati ozbiljan stres i anksioznost kod osjetljivih osoba, poput djece, starijih ljudi, osoba s autizmom i drugih mentalnih smetnji, kao i životinja. Zvukovi koje proizvode mogu izazvati burne reakcije, što predstavlja dodatni problem za porodice koje se brinu o osjetljivim članovima.

Fizičke povrede izazvane petardama

Najčešće povrede uzrokovane petardama su opekotine, naročito na licu, očima, rukama i prstima. Opekotine mogu biti ozbiljne i zahtijevati hitnu medicinsku pomoć, a u ekstremnim slučajevima povrede mogu dovesti do trajnih oštećenja ili gubitka vida.

Petarde također mogu izazvati povrede uslijed eksplozija, uključujući povrede ruku, lica, pa čak i gubitak prstiju ili drugih dijelova tijela. Statistike pokazuju da su najviše pogođeni tinejdžeri i mladi muškarci, a dječaci su posebno izloženi riziku u odnosu na djevojčice. Međutim, povrede nisu ograničene samo na osobe koje bacaju petarde. Česti su slučajevi povređivanja slučajnih prolaznika koji postanu žrtve nesreća izazvanih nepažnjom ili neodgovornim ponašanjem onih koji koriste pirotehnička sredstva.

U mnogim slučajevima nesreće mogu imati tragične posljedice, uključujući smrtonosne ishode, najčešće uslijed srčanih udara izazvanih iznenadnim stresom ili panikom.

Petarde i mentalno zdravlje

Osobe s mentalnim smetnjama, poput autizma i drugih razvojnih poremećaja, izuzetno su osjetljive na zvukove koje proizvode petarde. Za njih iznenadni, nagli zvuk može izazvati ozbiljan stres. Osobe s autizmom često reagiraju stavljanjem ruku na uši, plačem i panikom, a u nekim slučajevima to može dovesti do agresivnih reakcija ili samopovređivanja. Za porodice koje imaju djecu s autizmom, praznici nisu samo vrijeme radosti, već i period stresa i nesigurnosti.

Ove reakcije nisu ograničene samo na autizam. Mnogi ljudi s mentalnim poremećajima, starije osobe i mala djeca mogu biti ozbiljno uznemireni iznenadnim zvucima. Strah i anksioznost mogu biti toliko jaki da se pretvore u fizičke reakcije, uključujući agresiju prema sebi ili drugima. S obzirom na to da petarde proizvode zvuke koji su izuzetno glasni i nepredvidivi, vrlo je važno obratiti pažnju na posljedice koje mogu izazvati u društvu.

Zagađenje i utjecaj na životnu sredinu

Osim što izazivaju povrede i stres, petarde imaju i negativan utjecaj na životnu sredinu. Dim koji nastaje paljenjem petardi sadrži toksične hemikalije, poput sumpora i teških metala, koji mogu ozbiljno oštetiti disajne organe, posebno kod osoba s astmom i hroničnim respiratornim bolestima. Osim toga, dim izaziva zagađenje zraka, što može imati dugoročne posljedice na zdravlje svih nas.

Pirotehnička sredstva također utječu na životinje. Mnoge ulične i kućne životinje doživljavaju ozbiljan stres zbog buke i mogu biti povrijeđene ili čak preminuti zbog panike izazvane petardama. Osim toga, buka i dim smanjuju kvalitetu životne sredine, što negativno utječe na zdravlje svih živih bića u tom okruženju.

Kako reagovati na povrede izazvane petardama

Ako dođe do povrede izazvane petardama, najvažniji korak je brz odgovor. Ako se dogodi opekotina, povrijeđeno mjesto treba odmah hladiti – u slučaju manjih opekotina najbolje je koristiti mlaz hladne vode ili prekriti povrijeđeno mjesto hladnom, pamučnom krpom.

U slučaju ozbiljnijih povreda, poput većih opektoina ili povreda ruku, prstiju ili lica, odmah je potrebno pozvati hitnu pomoć ili otići u najbližu medicinsku ustanovu. Ako dođe do težih povreda ili amputacija, važno je zaustaviti krvarenje i odmah pozvati medicinsku pomoć.

AKCIJA - ČITAJ SVE GODINU DANA

49.90€ trenutno.
Članstvo ističe nakon 12 mjeseci.

Sadržaj: Vikend ljubići, Ljubavne knjige, Audio knjige, Kolekcije
Trajanje: 12 mjeseci
Pretplata: Jednokratna uplata
Ponuda ograničena na prvih 10 pretplatnika u Novoj godini - požurite se!

 

Pretplati se