Advertisements
Feng šui pravila za privlačenje sreće i pozitivne energije u dom kažu da je veoma važno na koje mjesto ćete u kući postaviti sat, piše Espreso.rs.
Advertisements
Sat predstavlja bitan simbol i kao takav označava kretanje, akciju i promjenu.
Prvo i osnovno pravilo je da se sat postavlja u prostoriju koja je prometna ili u kojoj ima najviše aktivnosti.
Takva je dnevna soba gde ukućani najviše komuniciraju i gdje provode najviše vremena.
Takođe dobra opcija je da se sat postavi u radnoj sobi ili kancelariji. Korisno je da imate sat koji će pokazivati koliko vremena ste proveli u radu.
Na jednom mjestu nikako nije dobro da držite sat: u spavaćoj sobi. Ta soba služi isključivo za odmor, kao i postizanje seksualne energije, gdje je vrijeme najmanje bitno. Najbolje je sat da postavite u dnevnu sobu ili posebnu prostoriju, gdje će svi, pa čak i gosti, moći da ga vide.
Postoje još neka mjesta gdje je, prema Feng šui pravilima, dobro držati sat. To su dječija soba, kao i soba kod beba zog hranjenja. Najbolje je da koristite samo satove koje nemaju klatno ili zvuk, nego digitalne.
Kod starije djece, satovi se koriste da djeca ne zakasne u školu, pa je dobro da jedan takav postavite u njihovoj sobi. Nabavite neki sat lijepog dizajna. Satovi koji su ukrašeni slikama četiri godišnja doba, ili koji pokazuju sunce i mjesec, dan i noć, su odlična kombinacija za privlačenje pozitivne energije kod djece.
Na ova mjesta sat nikada ne stavljajte
Sat nikada ne stavljajte na zid naspram ulaznih vrata. Na istoku, prema Feng šui tradiciji, glavni element je drvo. Zato se nikada na zidove ne stavljaju satovi koji su napravljeni od metala, a najbolje zamjene su im oni od drveta, kamena ili plastike.
Zbog određenog ritma koji se čuje tokom rada mehaničkih satova, nemojte da ga držite u spavaćoj sobi. Ritam srca i sata koji čujete je različit i izaziva neritmičan rad srca i nerviranje ukućana u toj sobi.
Ne čuvajte pokvarene satove ili bez baterije. Prema Fung šui običajima, pokvareni satovi donose lošu i blokiranu energiju u dom.
BONUS:
Pečeni karfiol je ukusniji od prženog! Hrskavi pečeni karfiol! Jednostavno zdravo i ukusno!
Doživite hranjiviji i dražesniji pristup okusu cvjetače s ovim slatkim receptom za hrskavo pečenu cvjetaču. Ako se odlučite za pečenje umjesto prženja, možete uživati u prekrasnom hrskanju dok još uvijek uživate u prednostima njegove nutritivne vrijednosti.
Poboljšano pikantnim umakom od začinskog bilja, ovo je jelo idealan izbor za svaku priliku, nudi ukusnu i ispunjavajuću opciju koja se može pripremiti bez napora. Bez obzira želite li lagani večernji obrok ili ukusnu pratnju, ovaj recept za pečenu cvjetaču zasigurno će ostaviti trajan dojam.
POTREBNI SASTOJCI:
Za pripremu cvjetače pokupite jednu cvjetaču, tri kriške limuna, prstohvat soli, malo kopra, 150 g panko krušnih mrvica, jedan mljeveni češanj češnjaka, pet žlica maslinovog ulja, jednu žličicu talijanskog bilja, sol i crnog papra po ukusu, nasjeckani peršin, 100 g naribanog parmezana, 100 g brašna i tri jaja. Za popratni umak trebat će vam 200 g kiselog vrhnja, 100 g jogurta, limunov sok po ukusu, nasjeckani peršin, crni papar i sol po ukusu.
KAKO PRIPREMITI UKUSNI KARFIOL?
priprema:
Za pripremu cvjetače razdijelite je na male cvjetiće. Što se tiče kuhanja cvjetače:
Započnite zagrijavanjem posude s vodom dok ne dosegne točku vrenja. Nakon što voda proključa, dodajte cvjetaču, kriške limuna, malo soli i malo kopra.
Nakon što cvjetaču kuhate 5 minuta, ocijedite vodu i ostavite da se ohladi. Sada prijeđimo na pripremu smjese za krušne mrvice.
U zdjeli pomiješajte 150 g panko krušnih mrvica, mljeveni češnjak, maslinovo ulje, talijansko bilje, sol, crni papar, nasjeckani peršin i naribani parmezan. Temeljito izmiješajte sastojke.
Da biste napravili pohanje za cvjetaču, prvo stavite 100 g brašna u zdjelu. U posebnoj zdjeli umutiti 3 jaja.
Kuhane komade cvjetače obložiti brašnom, potom umočiti u razmućena jaja i na kraju premazati smjesom od krušnih mrvica. Nakon toga popržene komadiće cvjetače posložiti u pleh obložen papirom za pečenje.
Pečenje:
Da biste dobili savršeno pečenu cvjetaču, počnite prethodno zagrijati pećnicu na 180°C (350°F). Pustite cvjetaču da se peče otprilike 20 minuta, ili dok ne dobije divnu zlatno smeđu nijansu i postigne zadovoljavajuću hrskavost.
Za umak pomiješajte 200 g kiselog vrhnja i 100 g jogurta u posudi. Dodajte malo soka od limuna, nasjeckani peršin, crni papar i prstohvat soli. Temeljito izmiješajte sve sastojke.
Servirati:
Pečenu cvjetaču poprati pažljivo pripremljenim umakom.