Istraživanja ukazuju na značajne zdravstvene dobrobiti, a neke molekularne prilagodbe primjetne su već nakon tri dana posta.
Nedavna studija, objavljena u časopisu Nature Metabolism, otkriva kako tijelo reagira na duđe periode bez hrane.
Istraživači sa Univerziteta Queen Mary u Londonu i Norveške škole sportskih nauka proučavali su molekularne promjene koje nastaju tokom produženog posta, ističući koristi daleko veće od samog mršavljenja.
Prisutan u svim kulturama
Post je bio prisutan u različitim kulturama kroz historiju, a danas se praktikuje iz zdravstvenih razloga. Osim što pomaže u mršavljenju, post također može poboljšati zdravlje određenih organa i smanjiti rizik od bolesti.
Nedavna studija pratila je 12 zdravih dobrovoljaca koji su sudjelovali u sedmodnevnom postu na vodi. Tokom eksperimenta, istraživači su pratili razine oko 3000 proteina u krvi sudionika. Rezultati su pokazali kako tijelo već u prvim danima posta prelazi s glukoze na pohranjene masnoće kao izvor energije. Sudionici su u prosjeku izgubili 5,7 kg, dok su nakon povratka na normalnu prehranu, većinu izgubljene mase vratili kao mišićnu masu.
Jedno od iznenađujućih otkrića bilo je to da je već treći dan posta došlo do značajnih promjena u razinama proteina u tijelu.
Brojne prednosti
Naučnici su primijetili da su ovi proteini povezani s glavnim organima, uključujući mozak, što sugeriše da post donosi promjene u funkciji tih organa.
Claudia Langenberg, direktorica istraživačkog instituta PHURI, naglasila je kako su njihovi rezultati prvi put omogućili da se na molekularnoj razini vidi šta se događa u tijelu prilikom posta. Iako post može biti učinkovit za mršavljenje, istraživanje pokazuje da ima i drugih zdravstvenih koristi, ali te promjene postaju vidljive tek nakon tri dana potpune restrikcije kalorija.
Povremeni post može imati različite oblike, a najpoznatiji modeli su “16:8” i “5:2”. Iako mnogi nutricionisti podržavaju ovu praksu, ističe se da nije odgovarajuća za svakoga te da bi se prije početka bilo kojeg oblika posta trebalo konsultovati s ljekarom.
Naučna istraživanja o efektima povremenog posta još su u toku, ali s obzirom na pozitivne rezultate dosadašnjih studija, postoji velik potencijal za daljnje primjene u prevenciji i liječenju različitih zdravstvenih stanja.