Da li vaša navodno “čista” odeća i dalje miriše pomalo čudno? Ako je odgovor da, imate sreće. Profesionalka za čišćenje, Linzi Krombi, koja se predstavlja na društvenim mrežama, nedavno je na Instagramu otkrila glavni razlog zašto vaša odeća ne izlazi sveža iz mašine, kao i savete kako da izvučete maksimum iz svog uređaja
- “Trebali biste izbjegavati pretrpavanje perilice kada stavljate rublje.”Osigurajte da vaša ruka može udobno stati u perilicu i postaviti je preko odjeće. Izbjegavanjem prenatrpanosti jamčit ćete temeljito pranje, učinkovito uklanjanje mrlja i dulji životni vijek perilice. Preopterećenje perilice predstavlja rizik od neadekvatnog prodiranje vode kroz odjeću, što može dovesti do nepravilnog pranja, dugotrajnih mrlja i ostataka deterdženta na odjeći,” Linzi objasnio je, kako prenosi Mirror.
Brojni gledatelji izrazili su svoje oduševljenje ovom tehnikom u komentarima, a mnogi su izjavili da se dosljedno pridržavaju Linzinih preporuka. Jedan je korisnik primijetio: “Odličan savjet”, dok se drugi složio, rekavši: “Uvijek mi je cilj da mi ruka bude dostupna za lako okretanje bubnja.” Treći komentator je primijetio: “Definitivno je najbolje napuniti stroj do kraja, ali potpuno ste u pravu! Pretjerano punjenje dovodi do prljave odjeće!
- Ako vaše rublje zadrži pljesniv miris, moglo bi biti korisno temeljito očistiti perilicu rublja. Lynsey, poznata kao kraljica čistoće, predlaže da otvorite vrata stroja i poprskate unutrašnjost i gumenu brtvu bijelim octom kako biste uklonili nakupljenu prljavštinu. Zatim preporučuje dodavanje 500 g sode bikarbone izravno u bubanj i pokretanje ciklusa pranja na najvišoj temperaturi. “Ako vidite bilo kakve ostatke nakon ciklusa, aktivirajte ciklus brzog ispiranja”, savjetovala je.
Ako je vaša perilica rublja posebno zaprljana ili nije čišćena dulje vrijeme, možda će biti potrebna dodatna pomoć. Linsey preporučuje dodavanje “otprilike 50 ml bijelog octa u odjeljak za deterdžent ili izravno u bubanj.” “Voila! Vaša perilica rublja blistat će čista i spremna za nove količine rublja,” zaključio je stručnjak.
BONUS TEKST:
Vitamini su esencijalne hranljive materije koje su potrebne organizmu u malim količinama za normalan rast, razvoj i funkcionisanje. Iako ih telo ne može proizvesti u dovoljnoj količini (osim u slučaju vitamina D, koji telo može sintetisati uz pomoć sunčeve svetlosti), vitamini se moraju unositi kroz ishranu. Vitamini su ključni za mnoge telesne funkcije, uključujući imunološki sistem, proizvodnju energije, zdravlje kože, kosti, krvne sudove, živčani sistem i mnoge druge.
Vitamini se dele u dve glavne grupe:Vitamini rastvorljivi u vodi: Ovi vitamini se rastvaraju u vodi i obično se ne čuvaju u telu, pa ih je potrebno unositi svakodnevno. Prekomerni unosi ovih vitamina se obično izlučuju putem urinaVitamin C (askorbinska kiselina): Ovaj vitamin je važan za zdravlje kože, desni, krvnih sudova, kao i za imunološki sistem. Takođe pomaže u apsorpciji gvožđa iz biljnih izvora.
Vitamini B-kompleksa: Ova grupa uključuje vitamine poput B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B5 (pantotenska kiselina), B6 (piridoksin), B7 (biotin), B9 (folna kiselina) i B12 (kobalamin). Vitamini B-kompleksa su ključni za metabolizam energije, zdravlje živčanog sistema i proizvodnju crvenih krvnih zrnaca.
Preporučeni dnevni unos (PDU) vitamina zavisi od faktora kao što su starost, pol, fizička aktivnost i opšte zdravlje. Uravnotežena ishrana koja uključuje raznovrsnu hranu obično je dovoljna da zadovolji potrebe organizma za vitaminima. Ukoliko postoji rizik od nedostatka određenih vitamina, mogu se koristiti suplementi, ali je važno konsultovati se sa lekarom pre nego što se počne sa njihovim korišćenjem.