Soya se već stoljećima unazad primjenjuje u prehrambenoj industriji, ali i u medicinske svrhe. Zahvaljujći brojnim prednostima stekla je veliku popularnost širom svijeta.
Soja je mahunarka, bogata bjelančevinama, vlaknima, vitaminima i mineralima. Također, glavni je sastojak različitih prehrambenih proizvoda poput mesnih alternativa, uobičajenih u vegetarijanskoj i veganskoj prehrani.
Jedna od glavnih prednosti soje je njen izuzetno visok udio bjelančevina. U 100 grama soje, nalazi se čak 36 grama bjelančevina, što ovu mahunarku čini izvrsnim izvorom proteina, posebno za osobe koje izbjegavaju meso i druge životinjske proizvode. Soja je također izvor vlakana, vitamina B, kalcija, željeza, magnezija i kalija. Kao takva posjeduje razne pogodnosti, a donosimo neke od najvažnijih.
Zdravlje srca
Soja sadrži nezasićene masti koje mogu pomoći u smanjenju nivoa lošeg holesterola u krvi. Studije su pokazale da konzumacija soje može smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti. Osim toga, soja je bogata kalijem, koji doprinosi normalnoj funkciji srca i krvnih žila.
Tjelesna težina i probava
Soja je odličan izvor vlakana, koja su ključna za zdravlje probavnog sistema. Vlakna pomažu u održavanju redovne probave. Osim toga, soja može pomoći u kontroli tjelesne težine jer pruža osjećaj sitosti, što može smanjiti unos pretjeranih kalorija.
Balansiranje hormona
Izoflavoni u soji slični su estrogenu, ženskom spolnom hormonu, pa se smatra da mogu imati povoljan učinak na hormonalnu ravnotežu, posebno kod žena u menopauzi. Mogu pomoći u ublažavanju simptoma menopauze poput vrućih valova i noćnog znojenja.
Riječ je o vrlo svestranom sastojku koji se može pripremiti na različite načine – od kuhanja, pečenja, prženja do pravljenja sokova i mlijeka. Osim toga, tofu i tempeh su odlični zamjenici za meso u brojnim jelima. Sojino mlijeko može se koristiti kao alternativa kravljem mlijeku, dok sojin jogurt predstavlja izvrstan biljni izvor probiotika.