AKO VAS NAPADNE PAS, IZGOVORITE MU SAMO OVU RIJEČ: Tako ćete sebi SPASITI ŽIVOT, kad je ČUJE UKOPAĆE SE U MJESTU

NOVO ŽIVOTNO

Psi su definitivno najvjerniji kućni ljubimci, ali kada sretnemo nekoga na ulici, koji je lutalica, on zna ponekad zna da bude jako agresivan. Evo, i par savjeta na ovu temu..

Nekada ti ni zlo ne mora doći od čovjeka, dođe od životinje. Nije ni pas uvijek kriv – često je samo rezultat nebrige, lošeg odgoja ili tuđe okrutnosti. Ali kad se nađeš oči u oči s razjarenim kerom, nije vrijeme za filozofiju. Moraš znati šta ti je činiti – hladne glave, a brzih misli.

U današnje doba, sve je više vijesti o napadima pasa na ljude, i to ne samo lutalica. Često se desi da pas koji ima vlasnika – dakle, onaj koji bi trebao biti socijalizovan i pod kontrolom – pokaže agresiju. Zato vrijedi znati kako se ponašati, jer baš te sekunde mogu odlučiti hoćeš li proći bez ogrebotine – ili sa ozbiljnim posljedicama.

Struka kaže svoje, a narod uvijek doda malo zdravog razuma. Evo šta preporučuju kinolozi i stručnjaci, a iskustvo potvrđuje:

1. Sačuvaj smirenost – koliko god ti srce tuklo

Kažu da pas osjeti strah isto kao što čovjek osjeti kišu u kosti. Nema smisla vrištati, mahati rukama ni trčati. To će životinji samo dati signal da si plijen, a ne čovjek. Ako možeš, stani, sklopi ruke uz tijelo i diši duboko. Ne pokazuj slabost. Znamo, lako je to reći kad ti zvijer reži, ali baš tada se odlučuje ishod – ili ćeš ga smiriti, ili ćeš ga razjariti.

2. Usporeno kretanje je spas

Ako ti pas priđe dok trčiš, odmah stani. Kretanje je njegov okidač – pomisliće da bježiš, a to je za njega poziv na lov. Okreni se polako, ne naglo, i idi suprotnim smjerom. Prati ga perifernim vidom, nikako ne gledaj pravo u njega. Tako mu pokazuješ da nisi prijetnja, ali ni žrtva.

3. Ne gledaj ga pravo u oči

Možda ti je prva misao da ga nadgledaš, ali pas pogled u oči doživljava kao izazov. To mu govori: „Evo me, hoću da se borim.“ A to ti baš ne treba. Umjesto toga, gledaj ga krajičkom oka, tiho i smireno. Pokazaćeš mu da si svjestan njegove prisutnosti, ali da ne tražiš nevolju.

4. Odvuci mu pažnju – bolje ranac nego ruka

Ako nosiš nešto sa sobom – torbu, flašu vode, pa i cipelu ako treba – baci mu to ispred. Ne direktno na njega, da se ne naljuti, nego sa strane. Pas će se zainteresovati, možda i zagrize predmet, a ti u tom trenu polako se udalji. Ne okreći mu leđa dok god ne budeš siguran da si izvan dometa.

5. Daj mu komandu – čvrsto, ali bez panike

Ako baš ne ide drugačije, moraš preuzeti kontrolu glasom. Stani, ne mrdaj ni naprijed ni nazad, i reci odlučno: „Ne!“ ili „Nazad!“

Ali pazi – glas mora biti jasan, siguran, bez vikanja. Pas mora da osjeti tvoju odlučnost, a ne paniku. Ako mu djeluješ kao autoritet, možda se povuče. Oni znaju kad je neko jak iznutra.

Šta još treba znati?

  • Ako padneš – zaštiti glavu i vrat, sklupčaj se, ne mlatari rukama.

  • Ako imaš štap, koristi ga da držiš razdaljinu, ali ne provociraj.

  • Ako si s djecom – uzmi ih iza sebe, mirno im šapći da ne vrište.

  • Ako si na biciklu – siđi polako, guraj bicikl ispred sebe kao prepreku.

Kad prođe sve, čovjek se sjeti da je mirna glava najjače oružje. I da se snaga ne pokazuje vikom, nego smirenošću. Čuvaj se, ali i ne osuđuj psa unaprijed – možda je i on prošao pakao. Možda se bori s bolom, strahom, napuštenošću. Ali kad već dođe do toga da ti režanjem ispruži zube, znaš sad bar kako se postaviti.

Ako želiš, mogu ti pripremiti i džepni vodič – za printanje ili čuvanje na telefonu. Da bude uz tebe kad zatreba.

Preporučeno