Da li često patite od trnaca urukama, glavobolje i vrtoglavice? OVO TREBA DA ZNATE – najbrža pomoć!

Zdravlje

Oglasi – Advertisement

Cervikalna spondiloza je jedan od najčešćih problema koji pogađaju vratnu kičmu i može ozbiljno ugroziti kvalitet života. Problem sa vratnom kičmom, posebno u vidu degenerativnih promena koje zahvataju pršljenove i intervertebralne zglobove, postaje sve učestaliji, naročito kod ljudi sa sedentarnim načinom života i lošim držanjem. Iako se u početku simptomi mogu činiti kao obična napetost u vratu, cervikalna spondiloza može izazvati brojne zdravstvene probleme koji utiču na nervni sistem, krvne sudove, a ponekad i na druge delove tela.

Šta je cervikalna spondiloza?

Cervikalna spondiloza je degenerativno oboljenje koje zahvata vratnu kičmu, a uzrokovana je dugotrajnim trošenjem pršljenova i zglobova. Kičma ima veoma važnu ulogu, jer ne samo da podupire trup i glavu, već štiti kičmenu moždinu koja je ključna za funkcionisanje celokupnog organizma. Kako starimo, pršljenovi postaju krhkiji, a zglobovi u vratnom delu kičme postaju manje fleksibilni, što može dovesti do bola i ukočenosti. Osobe koje nemaju dovoljno fizičke aktivnosti, kao i one sa lošim držanjem, izložene su većem riziku da razviju ovaj problem.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Promene na vratnoj kičmi koje prate cervikalnu spondilozu mogu uzrokovati kompresiju ili iritaciju nervnih korena koji izlaze iz kičme, što izaziva bol, ukočenost, ali i trnjenje ruku i prstiju. Ove promene utiču i na važne arterijske krvne sudove koji prolaze kroz vratnu kičmu, što može izazvati vrtoglavicu, migrene, zamagljen vid, a ponekad i tinitus (zujanje u ušima). Simptomi nisu ograničeni samo na vrat, već se mogu proširiti i na druge delove tela.

Faktori rizika za razvoj cervikalne spondiloze

Postoji nekoliko faktora koji mogu doprineti razvoju cervikalne spondiloze:

  1. Povrede vrata – Prethodne povrede, kao što su udarci ili padovi, mogu povećati rizik.
  2. Nezdravi stil života – Sedentarni način života i predugo sedenje bez fizičke aktivnosti.
  3. Osteoporoza – Oslabljenje kostiju usled gubitka kalcijuma može dovesti do slabijih pršljenova.
  4. Genetska predispozicija – Ako neko u porodici ima probleme sa vratnom kičmom, rizik za razvoj spondiloze je veći.

Simptomi cervikalne spondiloze

Glavni simptomi ovog stanja su:

  • Bol u vratu i ramenima – Bol često prelazi i na ruke, a osećaj uboda može biti prisutan u prstima.
  • Ukočenost vrata – Osobe sa spondilozom često osećaju da im je vrat ukočen, što otežava pomeranje.
  • Migrene i glavobolje – Zbog kompresije nervnih korena, bolovi mogu početi u vratu, ali se šire prema glavi.
  • Trnjenje i bol u rukama – Kompresija nervnih završetaka može izazvati trnjenje ili slabost u rukama.
  • Vrtoglavica i zamagljen vid – Problemi sa protokom krvi kroz arterije u vratu mogu dovesti do smanjenog snabdevanja mozga, što izaziva ove simptome.
  • Tinitus (zujanje u ušima) – Ovaj simptom može se povezati sa problemima u vratnoj kičmi koji utiču na nervne centre povezane sa sluhom.

Dijagnoza cervikalne spondiloze

Dijagnoza obično počinje razgovorom sa lekarom koji procenjuje simptome i traži informacije o pacijentovoj istoriji. Lekar može tražiti da obavite određene pokrete glave i vrata kako bi procenio opseg pokreta i snagu vrata. Ako se sumnja na cervikalnu spondilozu, mogu biti preporučene dodatne pretrage, kao što su rendgenski snimci ili magnetna rezonanca (MRI), koji omogućavaju detaljan uvid u stanje vratne kičme.

Lečenje cervikalne spondiloze

Lečenje ove bolesti zavisi od težine simptoma i uzroka. U većini slučajeva, terapija vežbanjem i medicinskom gimnastikom može značajno olakšati simptome i poboljšati fleksibilnost i snagu mišića vrata. Vežbe mogu smanjiti bolove, poboljšati pokretljivost i smanjiti ukočenost, ali je važno da se konsultujete sa lekarom pre nego što započnete bilo koji režim vežbi.

Ako bol ne prestaje, lekari mogu preporučiti lekove kao što su acetaminofen ili protuupalni lekovi za smanjenje upale i bola. U nekim slučajevima, kada su simptomi ozbiljni, mogu se koristiti injekcije steroida za ublažavanje bola i smanjenje upale. Hirurško lečenje je obično rezervisano za najteže slučajeve, kada je potrebna dekompresija nerva ili uklanjanje koštanih izraslina (osteofita).

Vežbe za ublažavanje simptoma cervikalne spondiloze

Ako želite da ublažite simptome cervikalne spondiloze, možete isprobati jednostavne vežbe koje možete izvoditi kod kuće:

  1. Nagnite se napred i nagnite glavu: Sedite u opuštenom položaju, polako nagnite glavu napred prilikom udaha, a pri izdisaju vratite glavu u početni položaj. Ponavljajte 5 do 10 puta.
  2. Nagnite se napred i stavite ruke iza glave: U istom položaju, stavite ruke iza glave i lagano pritisnite glavu napred dok dišete duboko.
  3. Bočni luk: Podignite ruku na jednu stranu i pritiskajte glavu prema ruci, zatim ponovite na drugoj strani.

Započnite sa zagrejavanjem vrata, koristeći topli ručnik, kako biste opustili mišiće pre vežbi.

Zaključak

Cervikalna spondiloza je ozbiljan problem koji može značajno uticati na svakodnevni život, ali uz pravovremeno lečenje i promene u načinu života, simptomi mogu biti značajno ublaženi. Vežbe i pravilna medicinska terapija mogu pružiti olakšanje, dok u težim slučajevima hirurške intervencije mogu biti neophodne. Najvažnije je da se konsultujete sa lekarom kako biste dobili odgovarajuću dijagnozu i lečenje, te smanjili rizik od daljih komplikacija.

Pristup premium sadržaju:
PDF i AUDIO knjige + kolekcije
 

9.90€ za mjesec.