Promocija će biti održana večeras u sarajevskom Hotelu Europa s početkom u 19 sati, a prisustvovat će brojni stručnjaci, studenti i saradnici – svi koji prepoznaju važnost stručnog i praktičnog znanja u medicini.
Jetra i mitovi o ishrani
U razgovoru za Vijesti.ba, prof. dr. Husić osvrnula se na široko rasprostranjene mitove vezane za ishranu i zdravlje jetre, s posebnim osvrtom na vjerovanje da je sirutka ljekovita za jetru.
„To je pitanje oko kojeg se gotovo uvijek razilazim sa svojim pacijentima. Recimo da nećete ništa posebno napraviti sa sirutkom, ali vam ni neće naškoditi. Istina je da ne postoji univerzalna dijeta za bolesti jetre. Mnogo je važnije izbjegavati ono što dokazano šteti jetri – prije svega alkohol, zatim gazirana pića, masnu, začinjenu i prženu hranu“, ističe prof. dr. Husić.
Preporučuje se mediteranski tip ishrane, iako ga, kako navodi, nije jednostavno primijeniti u svakodnevici.
„Najlakše je reći: budite na mediteranskoj dijeti. Znate kako kažu – Dalmatinci su uvijek polugladni. Kad bismo mi mogli tako, bilo bi nam lakše. Maslinovo ulje, kuhanje na pari, riba – sve to ne liči previše na naše bosanske obroke, ali kada bismo barem dvaput sedmično uveli takav način prehrane, već bismo mnogo učinili za zdravlje jetre.“
Značaj zdravog probavnog sistema
U drugom dijelu razgovora, prof. dr. Husić istakla je važnost pravilne funkcije probavnog sistema, koji ima centralnu ulogu u očuvanju cjelokupnog zdravlja organizma.
„Sve što unesemo u organizam mora biti adekvatno obrađeno u gornjim dijelovima probavnog trakta, kako bi se u donjim dijelovima hranjive supstance apsorbirale i rasporedile tamo gdje su potrebne. Ako nemamo zdravu probavu, to ne utiče samo na kvalitet života, već i na ukupnu funkcionalnost organizma. Takav organizam nema dobru imunološku odbranu.”
Naglašava da je zdrava probavna cijev temelj jakog imuniteta: „Hiljadu je razloga zbog kojih je važno da naša probavna cijev bude u punom kapacitetu – morfološki, strukturno i funkcionalno.“
Naslijeđe pandemije
Osvrnuvši se na pandemiju koronavirusa, dr. Husić je istakla da je to bilo vrijeme koje je donijelo mnogo nepoznanica i učenja “u hodu”, ali i stigmatizacije oboljelih.
„To je bilo vrijeme kada smo pokušavali pronaći odgovore na pošast koja nas je zadesila, ali je istovremeno bilo mnogo praznina u znanju. Ljudi su često bili stigmatizirani – kao da su oni donijeli i prenijeli virus. Danas mnogi pate od posljedica COVID-19, ali mi još uvijek nemamo mjerljive parametre koji bi to egzaktno potvrdili“, kaže.
Navodi primjer pacijenta koji je četiri do pet puta prebolio koronu, i koji s pravom osjeća da je njegov organizam ozbiljno atakiran: „On kaže – moj imunitet je slab zato što sam imao COVID-19 više puta. Mi možemo pretpostaviti da je to tačno, ali nemamo egzaktne pokazatelje.“
Zdravstvo danas – izazovi i prilike
Na pitanje o trenutnom stanju u zdravstvu, prof. dr. Husić je bila realna i umjerena, svjesna izazova s kojima se zdravstveni sistem suočava. Istaknula je važnost kontinuiranog obrazovanja, saradnje i razmjene znanja među stručnjacima, ali i dostupnosti tog znanja pacijentima, kroz popularno-naučne publikacije kakve su upravo njene nove knjige.
U nastavku možete poslušati cijeli razgovor s prof. dr. Azrom Husić i saznati više o važnosti zdrave ishrane, funkciji probavnog sistema i izazovima savremene medicine.