Identificiranje prijevare: psihološke perspektive i empirijske studije.Svaki se pojedinac u nekom trenutku susreo s okolnostima koje su potaknule skepticizam u pogledu istinitosti tuđih izjava. Povremeno su prikazane priče toliko neobične i pune dvosmislenih ili nelogičnih elemenata da postaje očito da nešto nije u redu. Međutim, kako možemo definitivno utvrditi da li pojedinac vara? Rješenje ovog pitanja nalazi se unutar područja psihologije i ljudskog ponašanja.
Eksperiment “BBC”: istraživanje obmane i stvarnosti kako je percipira javnost.Intrigantan eksperiment proveo je “BBC” kako bi ispitao sposobnost publike da uoči kada pojedinac vara. U ovoj studiji intervjuirani su političari, dajući odgovore koji su bili istiniti ili lažni. Televizijska publika imala je zadatak odrediti tko je od sugovornika iskren, a tko nije. Važno je napomenuti da nitko od političara nije pristao sudjelovati u ovom eksperimentu; stoga je novinar preuzeo njihovu ulogu i raspitivao se o filmu koji preferira.
- Isto pitanje novinaru je postavljeno u dva navrata: prvi je odgovor bio iskren, a drugi varljiv. Ovo je provedeno kako bi se procijenile reakcije publike i njihova sposobnost da prepoznaju laž. Unatoč više od 30.000 poziva upućenih radi prikupljanja povratnih informacija, rezultati su pokazali da se javnost borila da razazna kada je novinar neistinit. Ovaj eksperiment pružio je uvid u površnu prirodu našeg razumijevanja istine i prijevare, osobito kada ovisimo isključivo o vizualnim znakovima.
Povećanje preciznosti putem audio formata.Naime, točnost javnosti značajno se poboljšala kada je transkript intervjua emitiran na radiju. Slušatelji su mogli razlučiti istinitost novinarskih izjava u odnosu na one lažne. Ovaj se fenomen može pripisati nedostatku vizualnih znakova, poput gesta, osmijeha ili izraza lica. U radijskom formatu ostaju samo riječi, ton glasa i način izlaganja, elementi koje pojedinci nesvjesno vrednuju.
Richard Wiseman, profesor psihologije, objašnjava da vizualnim znakovima upravlja osoba koja govori. Dok nastojimo regulirati svoj govor tijela, izraze lica i kontakt očima, možemo vješto utjecati na percepciju onih oko nas. Međutim, kada je naša pozornost usmjerena isključivo na sadržaj i način našeg govora, obmana postaje znatno očiglednija. To je zbog kognitivnog opterećenja koje nameće potreba za razmatranjem prethodnih izjava, izbjegavanjem određenih tema i održavanjem narativne koherentnosti. Takvi mentalni napori često su vidljivi u načinu na koji pojedinac odgovara na upite.
- Iluzija izgleda i obmana.Prevladavajuća zabluda u području psihologije je uvjerenje da se pojedinci koji skreću pogled dok komuniciraju varaju. Profesor Wiseman ističe ovaj pojam kao najznačajniji mit unutar psihologije, nakon što je prošao opsežna testiranja koja dosljedno pokazuju njegovu netočnost. Pojedinci koji osjećaju tjeskobu, sramežljivost ili oni koji se pokušavaju prisjetiti zaboravljenih informacija često skreću pogled. Takvo ponašanje ne znači samo po sebi da pojedinac govori neistinu.
Nadalje, tjelesne geste, uključujući uobičajene nervozne pokrete rukama ili nevoljne pokrete nogu, imaju minimalan utjecaj na otkrivanje prijevare. U stvarnosti je učinkovitije koncentrirati se na aspekte koji se odnose na govorne i vokalne kvalitete nego na vanjske fizičke radnje. Kada se raspravlja o neistinama, ključni element leži u načinu na koji pojedinac pripovijeda izvještaj.
Koje su metode za prepoznavanje neistine?Otkrivanje laži je izazovan pothvat; međutim, postoji nekoliko kritičnih pokazatelja koje treba promatrati:Pojedinci koji se upuštaju u prijevaru često pokazuju oklijevanje i duže stanke prije davanja odgovora. Takve pauze nastaju kao rezultat potrebe za izmišljanjem laži, što posljedično odgađa njihove odgovore.Nedovoljno detalja: Pojedinci koji varaju često imaju problema s pružanjem pojedinosti unutar svojih narativa. Ako primijetite da osoba izbjegava pružanje određenih informacija, to može značiti da postoji problem.
Produljeno trajanje između upita i odgovora: kada pojedinac razmišlja o odgovoru koji treba uskladiti s prethodnim informacijama, vrijeme potrebno za odgovor može premašiti normu. Neusklađenost između tona glasa i sadržaja: Neusklađenost između tona glasa osobe i emocija koje su tipično povezane s pričom može sugerirati da se informacija prikriva. Na primjer, varalica može pokazivati pretjerano smireno držanje ili pretjeranu nervozu dok pokušava prenijeti neistine. Zaključno: Urođena ljudska sposobnost otkrivanja prijevare.
Dok se čini da je znanost detekcije laži ona koja se može usavršiti ispitivanjem fizičkih pokreta ili vizualnih pokazatelja, zapravo su glas i stil govora ti koji često prenose daleko značajnije uvide. Studija koju je proveo BBC pokazala je da pojedinci mogu pouzdano razaznati kada netko vara koncentrirajući se isključivo na verbalne pokazatelje. Kako bismo unaprijedili naše vještine prepoznavanja neistina, bitno je njegovati sposobnost pozornog slušanja nijansi u govoru i procjenjivanja kognitivnih napora koje osoba ulaže kada izmišlja laž.