SAD planira uzgojiti milione muha i baciti ih iz aviona. Evo zašto

NOVO

Oglasi – Advertisement

U nastavku tekst pročitajte zašto SAD planira uzgajati muhe. Zamislite jednog dana stotine miliona muha padaju s neba ali ne kao prijetnja, već kao posljednja linija odbrane protiv nemilosrdnog parazita koji izjeda živa bića iznutra. Iako zvuči kao naučna fantastika, ova metoda upravo je ono što američke vlasti planiraju sprovesti kako bi zaštitile svoju stočarsku industriju od širenja smrtonosnih parazita – larvi muhe Cochliomyia hominivorax, poznatih i kao vijugave gliste Novog svijeta.

Ovaj parazit već decenijama predstavlja noćnu moru za stočare. Napada isključivo toplo­krvne životinje i gnijezdi se unutar njihovih rana, gdje larve doslovno žderu živo tkivo. Nekada iskorijenjen s teritorije SAD-a, ponovo se vraća – i to alarmantnom brzinom.

Oglasi – Advertisement

  • Povratak stare prijetnje u novom obliku

Nakon više od dvije decenije tišine, vijugave gliste su se 2023. godine ponovno pojavile u Srednjoj Americi – uključujući Panamu, Kostariku, Nikaragvu, Honduras, Gvatemalu, Belize i Salvador. Početkom novembra, prijavljeni su i prvi slučajevi na jugu Meksika, što je izazvalo ozbiljnu zabrinutost među američkim vlastima.

Kao trenutna mjera opreza, zatvorene su trgovinske luke za izvoz i uvoz stoke, konja i bizona na jugozapadnoj granici SAD-a. Strahuje se da bi čak i jedan zaraženi granični prelazak mogao izazvati katastrofalnu zarazu unutar američkog teritorija.

  • Kako funkcioniše metoda “muha protiv muha”

Tokom 1960-ih i 1970-ih, Sjedinjene Američke Države uspješno su se izborile s ovim parazitom pomoću tehnike poznate kao “sterilna muha” – jednostavna ali genijalna strategija koja uključuje uzgoj mužjaka koji su sterilizirani gama zračenjem. Ove muhe se potom raspršuju iz aviona u prirodu, gdje se pare s divljim ženkama.

Pošto se ženke pare samo jednom u životu, parenje sa sterilnim mužjacima rezultira jajima iz kojih se ništa ne izlegne. S vremenom, populacija parazita se svede na minimum ili potpuno nestaje. Ključ uspjeha ove metode jeste masovno, redovno i geografski precizno raspršivanje sterilnih mužjaka.

  • Šta su vijugave gliste i zašto su opasne?

Vijugave gliste Novog svijeta su larve muhe Cochliomyia hominivorax, vrste prepoznatljive po metalno plavoj boji i izraženom zujanju. Za razliku od običnih muha koje traže raspadnuto tkivo, ove ciljaju žive životinje – najčešće krave, konje, pse, pa čak i ljude.

Nakon parenja, ženka polaže između 200 i 300 jaja direktno u ranu na tijelu domaćina. U roku od 12 do 24 sata, iz jaja se izlegu larve koje odmah počinju prodirati dublje u tkivo, šireći infekciju. Ako se ne liječi, zaražena životinja može uginuti u roku od jedne do dvije sedmice.

Prema podacima Panamsko-američke komisije za suzbijanje ovog parazita (COPEG), zabilježeno je više od 35.000 slučajeva infekcije, od čega su 83% slučajeva bile krave. Liječenje zahtijeva mehaničko uklanjanje larvi, antiseptičko tretiranje rana i intenzivnu veterinarsku njegu.

  • Proizvodnja sterilnih muha: Kompliciran i skup proces

Trenutno se sterilizacija muha vrši u jedinom aktivnom pogonu u Panami, koji proizvodi oko 100 miliona sterilnih muha sedmično. Međutim, trenutna kriza zahtijeva daleko veću količinu – stručnjaci procjenjuju da bi trebalo raspršiti stotine miliona muha sedmično samo da se zadrži širenje.

U pismu od 17. juna, 80 američkih kongresmena apelovalo je na hitnu reakciju. Ministarstvo poljoprivrede SAD-a ubrzo je reagovalo i najavilo izgradnju nove fabrike za sterilizaciju u blizini granice Teksasa i Meksika, tačnije u zračnoj bazi Moore.

Cijeli projekt uključuje višestruke investicije: sama tvornica bi mogla koštati oko 300 miliona dolara, dok je inicijalno postrojenje procijenjeno na dodatnih 8,5 miliona. Pored toga, planira se i obnova starog centra u Meksiku, čija cijena iznosi 21 milion dolara.

  • Ekonomija pod prijetnjom

Za stočare, opasnost od širenja vijugavih glista nije samo biološka, već i ekonomska. Gubitak čak i malog broja životinja može imati ogroman utjecaj na profitabilnost farmi. Prema procjenama stručnjaka, nekontrolisana epidemija ovih parazita mogla bi izazvati štetu veću od 10 milijardi dolara u stočarskoj industriji SAD-a.

Stephen Diebel, potpredsjednik Udruženja uzgajivača stoke Teksasa, jasno je istakao: „Ako možemo investirati 300 miliona da spriječimo gubitak od 10 milijardi, onda je to neupitno isplativo.“

  • Prvi znaci uspjeha i nastavak borbe

Nakon najave o pojačanim naporima, američke vlasti su 18. juna ponovo otvorile trgovinske luke u Arizoni, Teksasu i Novom Meksiku. Ova odluka donijeta je nakon izvještaja koji ukazuju na „značajan napredak“ u kontroli širenja parazita, zahvaljujući kombinaciji sterilnih muha, povećanog nadzora i brze veterinarske intervencije.

Ipak, stručnjaci upozoravaju da će borba trajati mjesecima, ako ne i godinama, te da uspjeh zavisi od konstantne proizvodnje, međunarodne saradnje i precizne koordinacije.