Svi smo upoznati sa letnjim ljubavima koje se završavaju pre nego što stigne septembar. Ali, zašto su romanse tokom prazničnih dana povezane sa negativnim emocionalnim posledicama i polno prenosivim bolestima, prema stručnjacima?
U svetu savremenih veza, neki trendovi se pojavljuju i nestaju, a neki ostavljaju ozbiljnije posledice od drugih. Kako ulazimo u prazničnu sezonu, mnogi se pripremaju za nove susrete. Neki će upoznati nove flertove tokom izlazaka, zimskih putovanja ili povratka u rodni grad. Drugi, pak, mogu da osete dodatnu usamljenost i pritisak pre nego što krenu na božićne zabave ili novogodišnje večere. Kraj godine često donosi stres zbog neostvarenih ciljeva u proteklih 12 meseci. Porodica, društveni krug, božićne romantične komedije i fotografije parova pred ukrašenim jelkom mogu vas naterati da pomislite kako biste i vi trebali imati partnera za praznični period.
Međutim, jedan novi trend koji se poslednjih godina pojavljuje izaziva zabrinutost među stručnjacima zbog potencijalnih rizika. Poznat kao „snowmanning“, ovaj fenomen odražava prolaznu prirodu sneška belića koji se brzo topi nakon što je napravljen. Slično tome, interesovanje za novog seksualnog partnera brzo iščezava, često u roku od samo 24 sata, što ovaj trend čini poznatim kao „snowmanning“.
Svi znamo za letnje ljubavi koje završavaju sa završetkom odmora, ili pre nego što dođe jesen. Međutim, u slučaju snowmanninga, kraj je još brži, jer obično traje samo nekoliko dana.
Dok se nekima čini kao dobra ideja da ne budu sami tokom praznika, lekari izražavaju ozbiljnu zabrinutost koja je veća od same usamljenosti – rizik od polno prenosivih bolesti.
Skriveni rizici poznanstava tokom praznika
Iako može delovati kao bezazlena praznična avantura, posledice snowmanninga mogu da traju mnogo duže od samog prazničnog perioda. Nedavno istraživanje pokazalo je da je jedan od pet Britanaca isprobao ovaj trend, koji obično završava iznenadnim prekidom kontakta ili „ghostingom“. I dok emocionalni efekat ignorisanja može biti bolan, lekari upozoravaju da fizički rizici, kao što je prenošenje polno prenosivih bolesti mogu imati daleko ozbiljnije posledice.
Prema jednoj studiji, više od trećine (33%) Britanaca priznalo je da je imalo povremene seksualne odnose tokom božićne nedelje, sa mnogima koji su obnavljali stare veze ili nalazili nove flertove u barovima, klubovima ili na korporativnim zabavama. Ono što zabrinjava je činjenica da je samo 20% ispitanika koristilo zaštitu tokom ovih susreta, što je doprinelo nacionalnom porastu broja slučajeva PPB. Zvanični podaci pokazuju da su dijagnoze PPB u Engleskoj porasle za skoro trećinu od 2020. godine, a slučajevi gonoreje i sifilisa povećali su se za 7,5% i 9,4% respektivno.
Studija je takođe ukazala na razloge zbog kojih mnogi Britanci upadaju u zamku snowmanninga. Faktori kao što su alkohol (15%), usamljenost (11%) i želja za povezivanjem često dovode do impulsivnih odluka tokom prazničnih okupljanja.
Kako da izbegnete snowmanning?
Pošto ove povremene veze često završavaju bez razmene kontakt informacija, ljudi koji su bili izloženi PPB bez da su to znali ne mogu upozoriti svoje bivše partnere ili potražiti lečenje za sebe. „Ovaj nedostatak komunikacije može stvoriti lanac prenosa“, objasnila je doktorka. „Neophodno je da preduzimate mere zaštite i redovno se testirate, posebno tokom perioda povećane društvene aktivnosti, kao što je decembar.“