Šta je Sleep Apnea i da li izaziva depresiju i anksioznost?

Život

Zašto se pojavljuje Sleep Apnea?

Težnja ka zdravom načinu života i kontroli težine tokom života nisu samo mladost i lepota i kvalitetan sadržaj za vaše društvene mreže. Ovi faktori takođe smanjuju rizik od apneje u snu. Postoje brojne studije koje dokazuju sledeću direktnu vezu: što je veći indeks telesne mase, veća je verovatnoća da ćete imati ili već imate opstruktivnu apneju u snu.

Međutim, najčešći razlog za razvoj ove bolesti je položaj vilica i ugriz. I danas, nažalost, skoro 90% dece ima patologiju ugriza – abnormalni razvoj ili nerazvijenost vilica, nepravilan položaj donje vilice. Sa godinama, zbog habanja zuba i gubitka zuba, situacija se pogoršava, jer je telo jedinstven sistem u kome je sve međusobno povezano.

Postoji li veza između apneje i rinoplastike?

Da apsolutno. Jedan od uzroka apneje u snu je sužavanje disajnih puteva. Bez obzira na nivo na kom dolazi do suženja, može izazvati zastoj disanja tokom spavanja. Na nivou nazofarinksa disajni putevi mogu biti suženi zbog nerazvijenosti nosne duplje, kada se vide uski nosni prolazi, nerazvijene nozdrve i krila nosa, zakrivljenost nosnog septuma, prisustvo polipa i hipertrofija tkiva. Pored toga, ovi razlozi mogu izazvati smetnje u nosnom disanju ne samo tokom spavanja, već i tokom dana, što zauzvrat izaziva nerazvijenost vilica, malokluziju i suženje disajnih puteva na nivou usne duplje. Glavni zadatak rinoplastike je otklanjanje uzroka koji ometaju nosno disanje, a u većini slučajeva estetika je sekundarni zadatak hirurga. U nekim slučajevima, već postojeći ortodontski tretman sa ciljem proširenja gornje vilice o može pomoći u ispravljanju nosne pregrade i uvećanju nosne šupljine, što su optimalni uslovi za rinoplastiku i postizanje dobrih rezultata.

Metode lečenja

Savremena medicina nudi nekoliko načina za rešavanje ovog problema. Jedan od njih je poseban CPAP uređaj koji obezbeđuje kontinuirani pozitivan pritisak u disajnim putevima. Po pravilu se primenjuje kod teške do umerene apneje u snu, posebno u kombinaciji sa povećanom telesnom težinom i kardiovaskularnim oboljenjima. Kao alternativa, koristi se poseban noćni štitnik koji se može ukloniti. Izrađuje se pojedinačno za svakog pacijenta na osnovu sprovedene dijagnostike i pomaže da se disajni putevi noću drže potpuno otvorenim. Tako više kiseonika ulazi u telo, a rizik od zastoja disanja tokom spavanja je minimiziran. Ako koristite štitnik za usta dok spavate, nakon noći ćete se probuditi osveženiji i puniji energije, a tokom dana ćete doživeti manje stresa. Ali što je najvažnije, svaka noć provedena sa štitnikom za usta je da produži život minimizirajući pojavu kardiovaskularnih bolesti.

Pristup premium sadržaju:
PDF i AUDIO knjige
 

9.90€ za mjesec.