Jeziva fotografija starijeg Avganistanca i male devojčice kako stoje zajedno užasnula je čak i talibane, koji su intervenisali kod sindikata. Naime, kako pišu strani mediji, dete je prodato i potom primorano da se uda za 45 godina starijeg muškarca!
Devojčicin otac je navodno dao za novac čoveku koji već ima dve žene, objavio je Amu.tv. Venčanje je trebalo da se održi u petak u provinciji Helmand, ali su se talibani umešali i uhapsili obojicu muškaraca.
Foto: Printscreen Youtube / CNN
“Sačekaj dok ne napuni 9 godina”
Lokalni mediji su javili da protiv njih nisu podignute optužnice, ali su naterali ovoog nečoveka da sačeka dok devojčica ne napuni devet godina pre nego što je odvede kući.
Organizacija UN za žene je prošle godine izvestila da je došlo do povećanja broja dečjih brakova u Avganistanu za 25 odsto nakon što su talibani zabranili obrazovanje devojčica 2021. godine. Takođe su naveli da je došlo do povećanja rađanja dece širom zemlje za 45 odsto.
Iste godine kada su talibani došli na vlast, nakon žestoko kritikovanog odlaska SAD, devetogodišnju devojčicu koju je njen otac prodao 55-godišnjem muškarcu kao dete nevestu spasila je dobrotvorna organizacija.
Foto: Printscreen Youtube / CNN
Devojčica prodata za 1.600 funti
Parvana Malik je prodata za ekvivalent od 1.600 funti u zemljištu, ovcama i gotovini strancu po imenu Korban kako bi njen otac Abdul Malik mogao da plati hranu.
Jeziva fotografija starijeg muškarca (45) i male devojčice (6), kako stoje zajedno, užasnula je čak i talibane, koji su intervenisali u vezi sa sindikatom i insistirali da moraju da sačekaju dok devojčica ne napuni devet godina pre nego što je mogu odvesti kući.
Parvana Malik, devetogodišnja devojčica (na slici) koju je njen otac prodao 55-godišnjem muškarcu u Avganistanu, spasena je zahvaljujući dobrotvornoj organizaciji.
Parvana, sitne građe prekrivene crnim pokrivalom za glavu i cvetnim vencem oko vrata, skrivala je lice od porodice i novog muža, za koga se plaši da će je pretući i primorati na rad.
Devojčica je plakala dan i noć pre prodaje, moleći oca da umesto toga ide u školu da postane lekar.
Parvanin kupac, Korban, rekao je u vreme sklapanja dogovora da mu je to „drugi brak“ i insistirao je da će se dobro ophoditi prema njoj.
Njen otac Abdul rekao je da je bio „slomljen“ krivicom zbog prodaje svoje ćerke i da nije mogao da spava noću.
Samo nekoliko meseci ranije, Parvanina dvanaestogodišnja sestra je prodata kako bi se pomoglo porodici da preživi.
Foto: Profimedia
Kako je sprečeno venčanje?
Američka dobrotvorna organizacija „Too Young to Wed“ pomogla je da se devojčica oslobodi varvarskog aranžmana, a njena braća i sestre i majka su premešteni iz kampa u sigurnu kuću u Heratu – prvi put da su uopšte bili u pravom domu nakon što su živeli u šatorima.
Užasan sporazum je u to vreme izazvao međunarodno negodovanje, jer je svih 24 tadašnje senatorke u SAD vršilo pritisak na predsednika Džoa Bajdena da preduzme mere kako bi se sprečili dečji brakovi u Avganistanu.
“Bača Bazi”
Mladi dečaci su takođe postali žrtve brutalnosti talibanske vlade, a mnogi su seksualno eksploatisani od strane starijih muškaraca i pretvoreni u seksualne robove za elitu.
Prema varvarskoj tradiciji „Bača Bazi“, mladići i adolescenti se šminkaju, oblače u jarko obojenu žensku odeću i šalju pred grupe moćnih muškaraca da plešu i zabavljaju.
Foto: Profimedia
Bača Bazi je „često nedovoljno prijavljen zbog stigme i straha, posebno kada su počinioci policija“, navodi se u nedavnom izveštaju.
Bača Bazi, čije ime se prevodi kao „dečačka igra“, opstaje vekovima i, dok sadašnje talibansko rukovodstvo u Avganistanu tvrdi da se tome protivi, ova praksa se nastavlja kao javna tajna.
Izveštaj objavljen u novembru detaljno je opisao kako dečaci ostaju izloženi visokom riziku od komercijalne seksualne eksploatacije putem Bača Bazija i „ često se nedovoljno prijavljuju zbog stigme i straha, posebno kada su počinioci policija“.
„Uprkos javnom stavu talibana protiv ove prakse, izveštaji ukazuju da je ona i dalje rasprostranjena i uglavnom nerešena“, navodi se u izveštaju vlade Velike Britanije.
Preživeli koji su uspeli da pobegnu govore o batinama, silovanju i psihološkim mukama, samo da bi bili izbačeni kada im naraste dlake na licu i više ih ne smatraju poželjnim.
Mnogi se okreću prostituciji, zavisnosti od droge ili samoubistvu, nesposobni da pobegnu od traume koju su pretrpeli.
Foto: Profimedia
Iako se neki dečaci navodno prijavljuju kao dobrovoljci, mnoge u ovaj život prodaju njihove sopstvene siromašne porodice očajne da prežive.
Drugi su jednostavno oteti, uključujući i od strane policajaca – upravo onih ljudi koji bi trebalo da spreče ponovni porast Bače Bazija.
Fotografije i video snimci koji su se pojavili na internetu prikazuju dečake na ovim okupljanjima, primorane da nastupaju pred grupama muškaraca koji ih kasnije dele kao objekte zadovoljstva.
Kada porodice prodaju dečake ili ih otmu, mnoge od njih teraju u hareme i bičuju ih svodnici i trgovci ljudima.
Preživeli koji su uspeli da pobegnu govore o batinama, silovanju i psihičkoj muci, samo da bi bili izbačeni kada im naraste dlake na licu i više ih ne smatraju poželjnim
Neki dečaci se efikasno drže kao lično vlasništvo, a njihovi vlasnici oprezno ne dozvoljavaju drugim muškarcima da vide decu iz straha da bi pokušali da ih otmu. Drugi se, međutim, dobrovoljno prodaju kao roba.
Široko je rasprostranjeno verovanje da je svaki vojni komandant imao mladog pratioca kao deo neke bolesne igre.
Godine 2015, istraga Njujork tajmsa otkrila je da je silovanje dece od strane avganistanskih komandanata povezanih sa vladom bilo toliko uobičajeno da je postalo javna tajna među američkim trupama.
Devojčicama zabranjeno školovanje
Ali talibanska moralna policija – Ministarstvo za propagandu vrline i sprečavanje poroka – fokusira se gotovo isključivo na kontrolu ponašanja žena, dok se zločini poput Bača Bazija nastavljaju u senci.
Ponavljano suzbijanje ženskih prava se poslednjih godina pogoršavalo, a devojčicama je zabranjeno osnovno obrazovanje, čime je svim ženama širom Avganistana uskraćeno obrazovanje nakon što im je zabranjeno pohađanje srednje ili više škole.
Ekstremistička vlada je takođe saopštila da žene više ne mogu da predaju, posećuju džamije, pohađaju seminare, luna-parkove, parkove i teretane, što je posledica kršenja ženskih prava.
Prema podacima UN, više od 70 dekreta, direktiva, izjava i sistematizovanih praksi usmerilo je pažnju na to šta žene mogu, a šta ne mogu da urade.
Prijavljen je porast samoubistava žena, a UNICEF je saopštio da će zabrana obrazovanja stvoriti potresne posledice za generacije koje dolaze.
„Sa manjim brojem devojčica koje se školuju, one se suočavaju sa većim rizikom od dečjih brakova sa negativnim posledicama po njihovu dobrobit i zdravlje“, saopštila je agencija Ujedinjenih nacija za decu .
Više od četiri miliona devojčica neće moći da se obrazuje ako zabrana potraje i tokom 2025. godine.
Nedavno je ženama zabranjeno da glasno govore u svojim domovima i nije im dozvoljeno da se čuju napolju, u najnovijem pokušaju talibana da kontrolišu i potčine čitav jedan pol.
Stroge kazne
Svaka žena koja se usudi da prekrši nova pravila biće uhapšena i poslata u zatvor, saopštila je teroristička grupa.
Ženama je takođe naređeno da pokriju lica „kako bi izbegle iskušenje i izazivanje drugih“, i zabranjeno im je da govore ako su prisutni nepoznati muškarci koji nisu muževi ili bliski rođaci.
UN su izvestile da skoro jedna od pet žena kaže da nije razgovarala sa drugom ženom van svoje uže porodice tri meseca.
Malala Jusafzai je od tada pozvala svet da učini više kako bi pomogao ženama i devojčicama koje su prinuđene da žive pod talibanskim „rodnim aparthejdom“ u Avganistanu.
„Kada pogledamo razmere ugnjetavanja sa kojim se suočavaju avganistanske žene, ne postoji pravni termin. Ne postoji međunarodno priznat zločin koji može da objasni njegov intenzitet“, rekla je za Tajms.