Advertisements
Pita se pravi se sa gotovim korama, a izgleda kao da je razvijana oklagijom.
Advertisements
Potrebni sastojci:
Kilogram gotovih kora
350 grama starog sira
200 mililitara jogurta
1 jaje
4 supene kašike ulja
Čaša kisele vode
1 prašak za pecivo
Način pripreme:
U dubljoj činiji pomiješajte sir sa jednim jajetom, jogurtom, uljem i pecivom. Dobro promešajte da se sve lijepo sjedini. Sada redajte kore u četvrtasti nauljeni pleh na sljedeći način:
Prvo stavite jednu koru u pleh, pa je onda poprskajte kiselom vodom, potom stavite dvije izgužvane kore, takođe poprskajte kiselom vodom, a onda stavite preko njih još jednu cijelu i ponovo poprskajte kiselom vodom.
Sada sipajte jednu trećinu fila, pa ponovite postupak sa korama, druga trećina fila, ponovo redjajte kore, a onda i preostali fil, i na kraju stavite kore koje su vam ostale jedne preko druge. Poprskajte uljem i kiselom vodom i pecite u zagrijanoj rerni na 180 stepeni dok ne porumeni.
*Da bi Vam pita bila sočnija, neposredno pre vadjenja, nekih 5 minuta, okrenite pitu tako da gornja strana sada bude dole, i vratite da se peče još pet minuta. Ovaj postupak je za malo veštije pa s toga nije neophodno da se uradi osim ako to ne želite.
BINUS:
ZELENE RAJČICE (ZIMNICA).
Dosljedno pripremam jednu seriju, što zahtijeva kasniju pripremu druge, budući da je početna serija spremna za nekoliko dana. Proces je učinkovit i može se brzo završiti.
Ne preferiram zelene rajčice iz Tursice; međutim, smatram da je ovo jelo prilično divno. Mmmmm…
SASTOJCI
Započnite zagrijavanjem otopine: pomiješajte 1 čajnu žličicu soli, 500 mililitara ulja, 500 mililitara octa, 200 grama šećera, 200 mililitara vode i 1 vrećicu konzervansa. Ostavite otopinu da se ohladi nakon vrenja.
POVRĆE:
Pet kilograma sitnih zelenih rajčica, dvadeset i pet ljutih papričica, jedna vezica peršinova lista, tri do četiri veće glavice češnjaka i jedna vezica celerovih listova.
PRIPREMA
Odaberite najmanje dostupne zelene rajčice jer su prikladnije za stavljanje u staklenku. Dobro ih očistite, zatim osušite i uredno posložite na tepsiju. Pleh stavite u prethodno zagrijanu pećnicu na 220 stupnjeva i ostavite da se rajčice malo zapeku, uz napomenu da točno vrijeme može varirati ovisno o karakteristikama pećnice. Kada se kozice počnu lagano dizati na površinu, izvadite lim iz pećnice. Budite oprezni kako biste izbjegli prekuhavanje jer to može dovesti do pretjerane mekoće.
U ovoj fazi nastavite kratko peći paprike na štednjaku, birajući metodu koja je manje tradicionalna – samo dok ne dobiju pougljeni izgled. Crvena sorta je poželjnija jer je privlačnija u staklenci. Ove bi paprike trebale biti vitke vrste, duljine između 10 i 15 centimetara i blagog okusa koji odgovara.
Svaku papriku narežite na 3 do 4 dijela. Beznačajno je ako su sjemenke uklonjene; jednostavno odbacite dio koji sadrži obraz. Pomiješajte komade paprike u velikoj zdjeli s rajčicama. Najmanje rajčice ostavite cijele, a one malo veće prepolovite radi lakšeg slaganja.
Umiješajte sitno nasjeckano lišće peršina i celera, zajedno sa nasjeckanim češnjakom.
Hladnu otopinu prelijte preko cijele smjese i ostavite da odstoji 24 sata, povremeno promiješajte kad god uđete u kuhinju ili se prisjetite zadatka. Nakon 24 sata sadržaj pretočiti u staklenke, preliti istom otopinom, pritisnuti odozgo i zatvoriti staklenke.
Za pripremu otopine, pomiješajte sve sastojke i pustite da prokuhaju, nakon čega smjesu ohladite. Kada se ohladi, dodajte konzervans i mijesite dok se potpuno ne otopi.
POSLUŽIVANJE:
Zelene rajčice razvijaju okus koji podsjeća na papriku, što je vrlo ugodno. Preporučljivo ih je čuvati u tamnom okruženju.