Glikolna kiselina je postala nezaobilazni sastojak u mnogim rutinama nege kože, a poslednjih godina sve više se koristi u proizvodima koji rešavaju različite izazove s kožom.
Iako je ovaj sastojak već dugo prisutan na tržištu, poslednji viralni trend na TikToku donosi nešto izuzetno inovativno: upotrebu glikolne kiseline kao zamene za dezodorans. Da, dobro ste pročitali! Ali šta je zapravo glikolna kiselina, kako funkcioniše, i zašto je sada postala predmet tolikog interesovanja?
Šta je glikolna kiselina i šta čini za vašu kožu?
Glikolna kiselina je tip alfa-hidroksilne kiseline (AHA), koja se uglavnom dobija iz trske. Svojim moćnim eksfolijirajućim svojstvima, ona pomaže u uklanjanju mrtvih ćelija kože i stimulisanju prirodnog procesa obnove, što čini kožu glađom, svetlijom i ujednačenijom. Pored toga, glikolna kiselina može da bude veoma efikasna u tretiranju akni, smanjenju vidljivosti finih linija i bora, kao i u otklanjanju hiperpigmentacije i staračkih pega.
Zahvaljujući malom molekularnom težinom, glikolna kiselina lako prodire u kožu, što omogućava dublje čišćenje pora i bolju teksturu kože. Korišćenjem proizvoda sa glikolnom kiselinom, koža postaje vidljivo svetlija, svežija i zdravija. Takođe, glikolna kiselina pomaže u poboljšanju elastičnosti kože i smanjenju vidljivosti finih linija, što je čini idealnim sastojkom u anti-age rutini.
Da li je pogodna za sve tipove kože?
Glikolna kiselina je najpogodnija za normalnu, mešovitu i masnu kožu, jer može izazvati iritaciju ako se koristi na suvoj ili preosetljivoj koži. Međutim, ako imate osetljivu kožu, to ne znači da morate potpuno da je izbegavate. Možete koristiti proizvode sa glikolnom kiselinom u nižim koncentracijama, kao što su gelovi za čišćenje ili tonici sa niskim procentom glikolne kiseline. Važno je napomenuti da, bez obzira na tip kože, uvek treba koristiti hidratantne proizvode nakon upotrebe glikolne kiseline, kao i da je najbolje primenjivati je u večernjim satima kako bi se izbegla prekomerna izloženost suncu.
Kako i gde koristiti glikolnu kiselinu?
Glikolna kiselina je prisutna u mnogim proizvodima, kao što su tonici, serumi, maske, pilinzi i gelovi za čišćenje. Prilikom odabira proizvoda sa glikolnom kiselinom, obratite pažnju na koncentraciju i odaberite onaj koji najviše odgovara vašim potrebama. Preporučuje se da je koristite jednom ili dva puta nedeljno, u zavisnosti od osetljivosti vaše kože. Takođe, vrlo je važno znati da glikolna kiselina nije kompatibilna sa nekim drugim sastojcima, kao što su retinoidi, pa ih ne treba primenjivati istovremeno.
@wendyskin I put this on a cotton pad and rub it on my armpits everyday! #fyp #tiktokpartner #learnontiktok #skincare #skincarehack #skincaretips ♬ original sound – wendy ly
Novi viralni trend: Glikolna kiselina kao zamena za dezodorans
TikTok je postao “izvor” svih novih beauty trendova, a poslednja viralna ideja koja se širi među korisnicima je upotreba glikolne kiseline kao zamene za dezodorans. Iako ovo zvuči pomalo kontroverzno, korisnici TikToka tvrde da primena tonika sa glikolnom kiselinom na pazuhama može sprečiti znojenje, eliminisati neprijatan miris i smanjiti hiperpigmentaciju u tom delu tela.
Razlog ove tvrdnje je to što glikolna kiselina, zbog svog kiselog pH, stvara okruženje u kojem bakterije koje uzrokuju neprijatan miris ne mogu da se razvijaju. Pored toga, njena svojstva pilinga pomažu u uklanjanju mrtvih ćelija kože, što smanjuje tamne mrlje i daje koži glatku i ujednačenu teksturu. Ovaj trend privukao je mnogo pažnje, ali je važno napomenuti da ovo nije univerzalno rešenje i da treba biti oprezan prilikom primene glikolne kiseline na ovom osetljivom području.
Povedite računa: Nije za sve tipove kože
Iako ideja o korišćenju glikolne kiseline kao dezodoransa deluje inovativno, ona nije pogodna za sve. Glikolna kiselina može izazvati iritaciju, naročito na osetljivoj koži. Ako imate kožne bolesti kao što su ekcem, dermatitis ili druge kožne iritacije, trebali biste izbegavati ovu praksu. Takođe, glikolna kiselina može da utiče na druge proizvode koje koristite, kao što su antiperspiranti i dezodoransi, pa je važno biti pažljiv i konsultovati se sa stručnjacima pre nego što se odlučite da je uključite u svoju rutinu.
Zaključak: Inovativno, ali s pažnjom
Iako korišćenje glikolne kiseline kao zamene za dezodorans deluje kao zanimljiv i potencijalno koristan trend, važno je koristiti je sa oprezom i svesnošću o mogućim iritacijama. Ako želite da isprobate ovaj trend, počnite sa malim količinama i proverite reakciju svoje kože pre nego što povećate učestalost korišćenja. Kao i uvek, najbolje je konsultovati se sa dermatologom pre nego što se odlučite za nove beauty inovacije.
Ovaj trend može biti uzbudljiv i koristan za mnoge, ali kao i sa svim novim tretmanima, ključ je umerenost.