Klasična muzika, pokazuje se kao snažan alat u emocionalnom, socijalnom i mentalnom razvoju djece. Prema istraživanju Blasco Magranerija objavljenom u International Journal of Environmental Research and Public Health (2021), muzika pozitivno utiče na emocionalni razvoj djece, posebno u segmentima emocionalne percepcije, ekspresije i regulacije. Također, podstiče ponašanja koja uključuju empatiju, smanjuje anksioznost i jača samopouzdanje.
Slične zaključke donose i Campayo–Muñoz i Cabedo–Mas u studiji “Uloga emocionalnih vještina u muzičkom obrazovanju” (Cambridge University Press, 2017), gdje ističu kako muzika doprinosi razvoju emocionalnih vještina i ima pozitivne implikacije na cjelokupan obrazovni proces.
Grupno muziciranje razvija povjerenje i timski rad
Djeca koja učestvuju u horovima, orkestrima ili manjim kamernim ansamblima spontano usvajaju vještine poput slušanja drugih, dogovaranja, poštovanja pravila i kolektivne odgovornosti. Kroz zajednički rad, jačaju osjećaj pripadnosti, uče strpljenje i razvijaju toleranciju, vrijednosti koje direktno utiču na prevenciju vršnjačkog nasilja.
Sviranje instrumenta podstiče razvoj mozga i motorike
Sviranje muzičkog instrumenta utiče na razvoj fine motorike, koordinacije, pažnje i pamćenja. Djeca tokom sviranja aktiviraju više centara u mozgu. Istovremeno obraćaju pažnju na note, ritam, dinamiku i položaj tijela, što doprinosi razvoju tzv. multitaskinga i jačanju kognitivnih funkcija.
Pametni uređaji kao alat za kreativno učenje
Iako su formalni časovi sviranja mnogima nedostupni, tehnologija nudi alternativu.
Postoje brojne mobilne aplikacije, YouTube kanali i online časovi koji djeci omogućavaju da samostalno uče osnove sviranja i time kvalitetnije koriste vrijeme na digitalnim uređajima.
Na taj način, djeca se udaljavaju od beskorisnog “surfanja” i usmjeravaju ka korisnim i kreativnim aktivnostima.
Edukacija kroz muziku – ulaganje u zdravije društvo
Muzika u obrazovanju ne smije biti luksuz. Ona djecu uči vrijednostima, razvija njihovo samopouzdanje, uči ih komunikaciji i jača njihove emocionalne kapacitete. Kroz muziku, djeca dobijaju siguran prostor da se izraze, povežu sa drugima i nauče kako da budu dio zajednice.
U vremenu brzih informacija i površnih odnosa, klasična muzika može biti upravo ono što djeci treba, mir, fokus, dubina i empatija. Ona uči strpljenju, razvija osjećaj za druge, podstiče stvaranje prijateljstava i jača unutrašnju stabilnost.
Umjesto da gasimo ekrane, hajde da ponudimo kvalitetnije sadržaje. Umjesto da kritikujemo, hajde da usmjeravamo. Djeca koja uče da slušaju muziku, uče i da slušaju druge. A to je, možda, najvažnija lekcija za život, i temelj svakog boljeg društva.