Želite manji račun za struju? Evo šta trebate uraditi prije uključivanja bojlera!

NOVO

Oglasi – Advertisement

Bojler je uređaj koji se stalno koristi. A da li znate koliko on troši struje? U vremenu kada računi za struju sve brže rastu, svaka kilovat-sat uštede postaje sve značajnija. Ono što mnogi ne znaju jeste da jedan jednostavan trik može značajno smanjiti potrošnju – čak i do 50%. Iskusni električari već godinama upozoravaju na istu stvar, ali ta informacija i dalje ne dolazi do šire javnosti.

  • Bojler nije pećnica – nema potrebe da radi non-stop

Jedna od najčešćih grešaka u domaćinstvima jeste ostavljanje bojlera uključenog tokom čitavog dana. Ljudi to rade iz praktičnih razloga – žele da im topla voda bude dostupna u svakom trenutku. Ali taj „komfor“ dolazi uz visoku cijenu. Kada je bojler stalno uključen, on neprekidno zagrijava vodu kako bi održao određenu temperaturu, bez obzira na to da li je koristite ili ne. To znači da uređaj troši energiju i kada niko ne koristi toplu vodu, samo da bi održavao temperaturu u kazanu.

Oglasi – Advertisement

Na duže staze, ova praksa ne samo da povećava račun za struju, već skraćuje i vijek trajanja samog bojlera. Konstantno grijanje dovodi do pregrijavanja, nakupljanja kamenca, pa čak i oštećenja grijača.

  • Tačno tempiranje – ključ za manju potrošnju

Stručnjaci savjetuju da bojler uključujete samo kada vam je to zaista potrebno. Idealno vrijeme za uključivanje je otprilike 30 do 45 minuta prije tuširanja ili pranja sudova. Toliko je dovoljno za većinu uređaja da zagrije vodu na optimalnu temperaturu. Ako pametno koristite toplu vodu – na primjer, zatvarate slavinu dok se šamponirate – ta količina može potrajati duže nego što mislite.

Navika da uključujete bojler samo povremeno brzo se isplati. Već nakon nekoliko sedmica primijetićete razliku u računima, a sve bez promjene komfora.

  • Termostat nije ukras – koristite ga pametno

Drugi čest problem jeste pogrešno podešavanje termostata. Većina korisnika ga drži na maksimumu, misleći da će tako voda biti „kvalitetnija“ ili da će duže ostati topla. Međutim, temperatura iznad 60°C ne samo da nepotrebno troši više struje, već podstiče i taloženje kamenca, što dodatno opterećuje bojler i troši još više energije.

Preporučena temperatura za svakodnevnu upotrebu je između 50 i 55 stepeni. Na toj temperaturi voda je dovoljno topla za tuširanje, pranje veša ili sudova, a troši se znatno manje energije. Termostat treba podesiti pažljivo i ostaviti ga na toj vrijednosti kako bi se postigao balans između udobnosti i efikasnosti.

  • Iskoristite jeftiniju tarifu uz malo planiranja

Ako imate dvotarifno brojilo, onda imate dodatnu šansu za uštedu. Električari preporučuju da bojler uključujete isključivo tokom noćne – jeftinije – tarife. Na taj način, voda se zagrijava po nižoj cijeni, a može se koristiti tokom cijelog dana. Ova praksa je posebno korisna za veća domaćinstva, gdje potrošnja tople vode nije mala.

Mnogi su otišli i korak dalje, pa su instalirali tajmere koji automatski pale i gase bojler u tačno određeno vrijeme. Tako ne morate ni razmišljati o tome kada treba da uključite uređaj – sistem to radi umjesto vas.

  • Redovno održavanje – često zaboravljen korak

Još jedan važan faktor koji utiče na potrošnju struje jeste stanje samog bojlera. Ako se uređaj ne servisira redovno, dolazi do stvaranja kamenca na grijaču. Kamenac djeluje kao izolator i prisiljava grijač da radi duže i jače kako bi postigao istu temperaturu. Rezultat je povećana potrošnja električne energije, ali i povećan rizik od kvara.

Stručnjaci preporučuju da se bojler čisti i servisira barem jednom godišnje. Time se ne samo smanjuje potrošnja već i produžava vijek trajanja uređaja.

  • Pet konkretnih savjeta koji donose rezultate

Iskusni električari savjetuju sljedeće korake za maksimalnu efikasnost:

  • Uključujte bojler samo kad vam je zaista potreban (30–45 minuta ranije)
  • Podesite termostat na 50–55°C umjesto maksimuma
  • Koristite bojler tokom noćne tarife ako imate dvotarifno brojilo
  • Redovno servisirajte bojler i uklanjajte kamenac
  • Razmislite o ugradnji tajmera za automatsko upravljanje radom bojlera
  • Mitovi koji vas skupo koštaju

Jedan od najrasprostranjenijih mitova među korisnicima je da se više struje potroši stalnim uključivanjem i isključivanjem bojlera nego ako on stalno radi. To jednostavno nije tačno. Moderni bojleri su projektovani da se brzo zagrijavaju i da rade efikasno kada im to dozvolimo. Puno je bolje pustiti bojler da radi kratko i intenzivno, nego ga držati uključenim 24 sata.

Drugi mit je da „ne vrijedi cimati se oko sitnica“. Ali u stvarnosti, ove „sitnice“ na mjesečnom nivou znače niže račune, a na godišnjem čak i stotine eura uštede. I sve to bez žrtvovanja udobnosti.

  • Sigurnost je još jedan razlog za pažljivije korišćenje

Osim štednje, tu je i aspekt bezbjednosti. Bojler koji je stalno pod naponom i zagrijava vodu dan i noć predstavlja veći rizik od kvara, pregrijavanja ili čak požara. Redovno isključivanje i održavanje uređaja značajno smanjuje rizik od opasnih situacija.

Pametnije korišćenje bojlera donosi uštede, povećava sigurnost i produžava vijek trajanja uređaja – a sve to bez narušavanja vaše svakodnevne rutine.