Borba sa mirisom duvanskog dima može da bude težak i ponekad nemoguć zadatak, ali postoje neki načini da se neutrališe.
Najjednostavnije i najbolje rešenje je, naravno, pušiti napolju na balkonu ili terasi. Međutim, ponekad to nije moguće ili ste se, jednostavno, tek uselili u stan gde osećate zaostali neprijatan miris dima cigarete. Koje je rešenje?
Redovno provetravanje stana i čišćenje pepeljare
Ako redovno pušite u svom stanu, najlogičnije i najjednostavnije rešenje je i redovno provetravanje stana i pražnjenje pepeljare ili kante za otpatke gde se nakupljaju opušci koji dodatno održavaju neprijatne mirise.
Međutim, svež vazduh će dobro provetravati vaš stan, ali vam neće pomoći da neutrališete dim cigarete koji je već ušao u zidove, nameštaj ili druge površine vašeg stana.
Čišćenje površina u stanu
Miris cigareta može bukvalno prožimati sve površine vašeg doma. Zato, ukoliko zaista želite da osvežite svoj prostor, nema druge nego temeljno čišćenje zidova, prozora i podova.
S vremenom se na prozorima nakuplja mnogo prljavštine, a za njih se vezuje i dim cigareta i stvara se neprijatan miris. Staklo i periferne površine prozora temeljno očistite, pažljivo očistite sve ivice površina prozora, gde se s vremenom nakuplja velika količina prljavštine za koju se vezuje miris dima cigareta.
Površina u stanu koja najviše vezuje miris duvanskog dima su zidovi. I temeljno čišćenje i farbanje (krečenje) zidova pomažu da se neutrališe miris.
Još jedna površina koju treba temeljno očistiti ako želite da se uspešno borite protiv mirisa cigareta je pod.
Čišćenje mekih površina u stanu
Da biste neutralisali miris duvanskog dima, moraćete temeljno da očistite sve vrste mekih površina u stanu. Tepisi, zavese, posteljina i prekrivači i jastuci su magneti za miris dima cigareta.
Temeljno usisajte tepihe i meke površine na kauču. Možete posipati i učetkati sodu bikarbonu u prahu na tepihe i ostaviti da odstoji nekoliko sati. Vezaće miris dima cigarete i pomoći da se neutrališe. Zatim sodu bikarbonu usisajte sa tepiha.
Skinite zavese sa prozora, čaršave, jastučnice s kreveta i operite ih u mašini za veš, dodajući u prašak za veš malo omekšivača prijatnog mirisa koji vam odgovara. Ako često pušite u svom stanu, menjajte i perite sve ove navlake što je moguće redovnije, kako miris ne bi previše ušao u njihove tkanine.
Ventilatori, prečistači vazduha i eterična ulja
Takođe možete pokušati da neutrališete miris dima cigareta redovnim korišćenjem prečistača vazduha i eteričnih ulja. Pomažu i ventilatori, ali oni uglavnom samo mešaju vazduh u stanu. Ako uključite ventilator i otvorite prozore, ventilator će pomoći bržem uklanjanju skorijeg dima cigareta iz stana.
Prečistači vazduha su ipak najefikasniji. Redovno čistite uređaje i menjajte filtere kad je potrebno.
Slično efikasni u neutralisanju svežeg dima cigareta su difuzori vazduha sa mirisom raznih eteričnih ulja koje možete da ugradite u svoj stan. Preporučuje se upotreba eteričnih ulja sa mirisom citrusa ili lavande.
Sobne biljke
Sobne biljke vam možda neću pomoći da neutrališete stari miris dima cigareta, ali su veoma efikasni prečistači koji pored ugljen-dioksida vezuju mnoge vrste različitih toksina iz vazduha i na taj način održavaju vazduh u zatvorenom prostoru mnogo čistijim i punim kiseonikom.
U obzir dolaze praktično sve vrste zelenih sobnih biljaka. Ne samo da će vam biljke ulepšati prostor, već će vam bar delimično pomoći da se nosite sa neutralisanjem mirisa dima cigareta.
Izvor: N1
5 saveta stručnjaka za mentalno zdravlje koji će vam pomoći da dete odvojite od mobilnog telefona