Judita Zekić Cohen, i danas se seća sirena koje su odzvanjale Sarajevom u kojem je pohađala srednju medicinsku školu. Imala je svega 16 godina kada se situacija na prostorima bivše Jugoslavije ozbiljno zakuvala. Tada njeni roditelji odlučuju, nakon četiri paklena meseca u Bosni, da se vrate u Srbiju, a potom ih sudbina odvela u Izrael.
– Kada sam započela neki novi život u Izraelu mislila sam da sam došla u mirniju zemlju, mada ni ovde nije bilo sjajno i stalno sam živela u zabludi da će biti bolje i da ću napokon živeti miran i normalan život. U međuvremenu sam se trudila da završim školu i da zaradim, a bilo je teških dana za koje danas mogu da kažem da sam s ponosom izdržala – rekla je u intervjuu za “Telegraf svojevremeno.
Foto: Printscreen Instagram
Supruga upoznala na studijama
Zeeva Cohena upoznala je 1999. tokom studija i postali su sjajni prijatelji. Međutim, nakon 4 godine bliskog druženja, među njima se rodila ljubav.
– Bili smo bliski četiri godine pre početka naše ljubavne priče. Ta promena je bila drastična i meni i njemu, ali ljubav je jača od svega. Odmah smo odlučili da započnemo zajednički život pod istim krovom pre nego što se odlučimo za brak, i tako smo živeli do kraja 2008. godine – ispričala je Judita za “Telegraf” i dodala da je baš zbog te veze i ostala u Izraelu, iako je malo falilo da se vrati u domovinu.
Juditin suprug je rođeni Izraelac čiji su roditelji i preci davno došli u Izrael. Sa mamine strane su se doselili iz Maroka, a sa tatine iz Sirije. Jevrejskog su porekla i jako posvećeni veri.
Foto: Printscreen Instagram
Svadba za zanimljivim običajima iz različitih kultura
Yudita i Zeev su se venčali krajem 2008. godine, a venčanje je održano u Srbiji.
– Meni je bilo važno da moja porodica bude uz mene, a njemu je bilo važno da na našoj svadbi bude barem jelovnik sa imalo košera koji on poštuje od rođenja. To je bio prvi put da sam morala da se suočim sa situacijom kako uklopiti naše i njihovo, a da svi budu zadovoljni. Ja sam se pobrinula da on kao mladoženja polomi čašu nogom, to je još jedan običaj na izraelskim svadbama.
Posle svadbe izgledalo im je da više potencijala za uspešan život imaju u Izraelu, te su se tamo nastanili, ali kako naglašava, nikad se ne zna šta dalje, pa je posao vodi čak u Crnu Goru.
Kruna njihovog braka su ćerka Hila i sin Josija. Judita i njena porodica žive u centralnom delu Izraela u jednom malom mestu Karnej Šomron nedaleko od Tel Aviva.
– Već više od 15 godina živimo tu i srećemo se sa Palestincima nekoliko puta dnevno, a pored toga i sa narodom arapskog porekla sa izraelskim državljanstvom. Moja porodica i ja do sada nikada nismo imali situaciju da imamo bilo kakav sukob sa njima – kaže na početku razgovora Judita Zekić Cohen.
Foto: Printscreen Instagram
Srbi i Izraelci slični samo po upornosti
Judita tvrdi da su Srbi i Izraelci slični samo po upornosti ka svojim ciljevima i da osim toga nemaju baš mnogo sličnosti.
– Srpski narod je mnogo ljubazniji i toplina i ljubav je uvek prisutna među ljudima. Izraelski narod toplinu i ljubav pokazuje samo bliskim osobama, ne u širem krugu. Srpski narod živi polako, dok Izraelci žive 200 na sat. Znam da se odmorim tek kad dođem u Srbiju i zato praktikujem da dođem 2-3 puta godišnje na porodični odmor – ispričala je za “Telegraf”.
U kući se strogo poštuje 1 pravilo
Kada je reč o običajima, Judita kaže da je prihvatila da se u jednoj kući moraju poštovati samo jedna pravila.
– Po jevrejskoj veri strogo je zabranjeno jesti svinjsko mesto, a to moj muž poštuje od rođenja. Pored toga, ne jedemo mesne i mlečne proizvode skupa i ne koristimo isto posuđe za obe vrste hrane. Sve ovo je na početku bilo teško prilagoditi, ali i decu danas tako vaspitavam jer je nemoguće drugačije.
Ipak dodaje, da se u njenoj kući obeležavaju i srpski i jevrejski praznici.
Foto: Printscreen Instagram
Nedostaje joj Srbija
Nada se da će starost provest na našim prostorima.
– Pre svega, meni Srbija uvek nedostaje. Ja u Srbiji imam roditelje, brata, snajku i bratanca i mnogobrojnu rodbinu. Moja deca su jako zaljubljena u Srbiju i jedva čekaju da dođu tamo. Ja i dalje mislim da ću svoju starost provesti u Srbiji, ali dok moja deca ne odrastu, ostajemo ovde – rekla je za “Telegraf” pre par godina Judita.
Ali, iznad svega je podvukla da je ljubav uvek pobeđivala i pravila čuda i u veri i u narodu i na čitavoj planeti, što pokazuje i na svom primeru dugogodišnjeg srećnog braka sa Izraelcem.




























































