Svrbež u uhu često je uobičajena reakcija kože na vanjske podražaje, poput nečistoća, vlage ili tjelesnih tekućina poput ušnog voska ili znoja. Uobičajeni svrbež je obično bezopasan i traje samo kratko vrijeme. Međutim, problem nastaje kada svrbež postane konstantan i ometa svakodnevne aktivnosti, što može ukazivati na dublje zdravstvene probleme koji zahtijevaju pažnju.
Uzroci svrbeža u uhu
Postoji nekoliko mogućih uzroka koji mogu izazvati svrbež u uhu, a neki od njih uključuju nepravilnu higijenu, alergijske reakcije, prekomjernu proizvodnju ušnog voska, pa čak i određene kožne bolesti. Iako svi ovi uzroci mogu biti relativno bezopasni, ako svrbež traje duže i ako je praćen drugim simptomima, poput bola, iscjetka ili otekline, to može biti znak da je potrebna medicinska intervencija.
Nedovoljna higijena ili nepravilno čišćenje uha Jedan od najčešćih uzroka svrbeža u uhu je loša ili nepravilna higijena. Iako mnogi ljudi koriste pamučne štapiće za čišćenje unutrašnjosti uha, to zapravo može pogoršati problem. Prekomjerno čišćenje može dovesti do iritacije uha, pa čak i ozljeda vanjskog slušnog kanala. Također, nepravilno čišćenje može uzrokovati nakupljanje ušnog voska, što može zatvoriti kanal i uzrokovati svrbež.
- Alergije Alergijske reakcije na različite tvari mogu također izazvati svrbež u uhu. Na primjer, alergije na proizvode za njegu kose, poput šampona, regeneratora ili styling proizvoda, često mogu izazvati iritaciju na koži ušnog kanala, što rezultira svrbežom. Isto tako, alergije na prašinu, polen ili plijesan također mogu uzrokovati svrbež u području ušiju. Ako se sumnja na alergiju, preporučuje se prestati koristiti proizvode koji bi mogli izazvati reakciju i pratiti hoće li simptomi nestati.
Ušni vosak Ušni vosak je prirodna zaštita za unutrašnjost ušiju, no prekomjerna proizvodnja voska može dovesti do problema. Kada se proizvodnja voska poveća ili kada se vosak ne može normalno izbaciti iz uha, može doći do zagušenja u ušnom kanalu. To može stvoriti povoljne uvjete za rast bakterija ili gljivica, što može izazvati infekciju uha. Jedan od simptoma infekcije je upravo svrbež, zajedno s boli, crvenilom ili iscjetkom. Ako je ovo uzrok, najbolje je posjetiti liječnika koji će pravilno očistiti uho i preporučiti odgovarajuću terapiju.
Dermatitis Dermatitis je stanje koje uključuje upalu kože i može se manifestirati u različitim dijelovima tijela, uključujući područje uha. Ako koža u uhu postane suha i iritirana, može izazvati svrbež. Suha koža u uhu može nastati zbog nedovoljne proizvodnje ušnog voska, koji prirodno podmazuje unutrašnjost uha. Bez ovog podmazivanja, koža može postati suha i ljuštiti se, što može dovesti do svrbeža. Osim toga, dermatitis može biti uzrokovan i drugim faktorima poput stresova, promjena u temperaturi ili izloženosti alergenima.
Infekcije i druge bolesti kože U nekim slučajevima, svrbež u uhu može biti simptom gljivičnih ili bakterijskih infekcija. Ove infekcije mogu nastati uslijed prekomjernog nakupljanja vlage u ušima, osobito ako se često zadržavate u vlažnim uvjetima poput bazena ili kupki. Gljivice i bakterije se brzo razmnožavaju u vlažnim uvjetima, što može izazvati svrbež, crvenilo, pa čak i iscjedak iz uha.
Kako se nositi sa svrbežom u uhu?
Ako imate povremeni svrbež, možda nije potrebno poduzimati nikakve specifične mjere, osim što ćete izbjegavati pretjerano čišćenje ušiju i koristiti blag šampon za kosu i proizvode koji neće izazvati alergijsku reakciju. Međutim, ako svrbež postane učestao, dugotrajan i praćen drugim simptomima, poput boli ili iscjetka, najbolje bi bilo posjetiti liječnika. Stručnjak može utvrditi uzrok i preporučiti odgovarajuću terapiju, kao što su kapi za uši, antibiotici ili antifungalni tretmani, ovisno o prirodi problema.
Također, važno je naglasiti da je u preventivne svrhe najbolje izbjegavati korištenje pamučnih štapića, jer oni mogu gurnuti vosak dublje u kanal i izazvati dodatne komplikacije. Umjesto toga, koristite posebne otopine za čišćenje ušiju, koje nježno uklanjaju višak voska.
U konačnici, svrbež u uhu može biti obična reakcija na vanjske podražaje, ali također može ukazivati na ozbiljniji problem, stoga je važno pratiti simptome i potražiti pomoć kada je to potrebno.