Sve ima dve strane medalje…
Većina nas svake godine s nestrpljenjem iščekuje praznične dane kao vrhunac cele godine. Međutim, za neke ljude ovo doba donosi osećanja tuge, stresa i usamljenosti. Praznična melanholija, poznata kao Christmas Blues, surova je stvarnost za mnoge koji se suočavaju sa izazovima tokom ovog perioda, daleko od svetlosti i radosti.
Kako da se nosite sa ovim osećajem, ako ste i sami među onima koji ga proživljavaju?
Previše “moranja” menja našu svakodnevicu
Poslednjih decenija globalno je zavladala ideja da tokom praznika svi treba da budemo “srećni”, ispunjeni osećanjima radosti, velikodušnosti i zajedništva. Ipak, ova očekivanja donela su mnogima dodatni stres i pritisak. Po prirodi, ljudi često upoređuju svoje emocije sa tuđim, zaboravljajući da se nečija psihološka stanja mogu u velikoj meri razlikovati. U savremenim društvima koja smo sami kreirali, izgleda kao da nema mesta za odstupe u raspoloženju, što stvara društveni pritisak. Tugovanje, introvertnost ili čak depresija su stvarni i prisutni, podsećajući nas na surovost realnosti.
Istraživanja pokazuju da je Christmas Blues često povezan sa sezonskim afektivnim poremećajem (SAD – Seasonal Affective Disorder). Ova vrsta psihičkog poremećaja može se javiti danima, nedeljama ili čak mesecima pre praznika, a karakterišu je anksioznost i depresivna stanja. Simptomi su obično blaži od kliničke depresije, a uključuju: loše raspoloženje, negativne misli, razdražljivost, izolaciju, probleme sa snom, manjak energije i hronični umor. Rezultat ovoga može biti povlačenje iz društvenih aktivnosti, ali važno je napomenuti da ovo stanje nije zvanično prepoznato kao psihološki poremećaj.
Uzroci ove praznične melanholije mogu biti brojni: povećane obaveze, finansijski pritisci, gubitak voljene osobe ili jednostavno iscrpljujuća svakodnevica. Kako se suočiti sa ovim izazovima?