DJELUJE POPUT ANTIBIOTIKA: Svježe iscijeđeni sok od ove biljke melem je za plućne bolesti

Zdravlje

Advertisements


Svježe iscijeđeni sok od ove biljke melem je za plućne bolesti…

Advertisements


Bokvica (Plantago major L, velika ili ženska bokvica) višegodišnja je biljka rasprostranjena u cijelom svetu. Raste uz puteve i ograde, po travnjacima, livadama, pašnjacima do 2 500 metara i naraste do pola metra.

Listovi su obliku rozete, u donjem dijelu stabljike jajasti, pri osnovi okrugli. Cvjetovi su sakupljeni u zbijene klasove i pojavljuju se u junu.

Iako je zdrava i stabljika velike bokvice, uglavnom se koriste listovi, koji se beru od početka maja do avgusta, dok je biljka u cvatu, a sjeme nije sazrelo. Ubrani listovi se suše u hladovini, u tankom sloju, na promaji. Ne treba ih često prevrtati, da ne pocrni, jer su zdravi samo oni koji zadrže prirodnu zelenu boju.

Bokvica djeluje kao antibiotik. Sadrži veoma važan glikozid aukubin, sluz, tanin, pektin, holin, šećer, gorke materije, vitamine C i K, cink, gvožđe, kalijum i kalcijum. Svježe iscijeđeni sok primjenjuje se kod kašlja, bronhitisa, promuklosti i plućnih bolesti.

Čisti kožu, bubuljice, lišajeve i gnojne rane. Povoljno djeluje i na organe za varenje, zbog čega se preporučuje kod dijareje, hroničnog zapaljenja sluzokože želuca, čira na želucu i dvanaestopalačnom crijevu, kao i u svim slučajevima koji su praćeni krvarenjem.

Ekstrakt bokvice smiruje upalu desni i otklanja afte. Istraživanja nekih stručnjaka pokazuju da je velika bokvica uspešna kod hemoroide. Veoma su zdravi sasvim mladi listovi bokvice, ubrani prije cvjetanja, od marta do juna.

Dodaju se supama, a nakon kuhanja mogu se pripremiti i kao salata ili varivo slično špinatu. Jestive su i sjemenke, koje sadrže i masno ulje, bjelančevine i šećer. Vitaminima su izuzetno bogate proklijale sjemenke, koje treba što češće koristiti u ishrani.

Čaj:

Čaj se priprema od kašičice isitnjene bokvice prelivene sa 2dl ključale vode, poklopi se i poslije 20 min procijedi. Dnevno treba piti tri šolje svježeg čaja, a koristi se i za pranje očiju (konjuktivitis) i ispiranje grla. Kod rana koriste se svježi listovi bokvice koji se popare i isjeckaju. Nanose se na ranu, čir ili apsces (zagnojeno tkivo). Rana će brzo zacijeliti, a čirevi sazriti.

Sok se koristi kod želučanih tegoba, a i kao oblog protiv jake glavobolje, blagotvoran je svježe iscijeđen sok bokvice u cvijetu. Uzima se nekoliko puta dnevno kašika soka sa pola čašice tople vode. Sok pomaže i u slučaju ujeda insekata. Ublažuje bol i smiruje otok.

BONUS:

OMILJENO ITALIJANSKO PECIVO ZA DORUČAK “MOCARELA PECIVO”…Gotovo za tren oka…

Zamislite osjećaj zarivanja zuba u svježe pečeni pecivo, njegova toplina koja obavija vaša osjetila, samo da biste otkrili slatku, rastaljenu sredinu sira mozzarelle.

Ovi slatki kolači bez napora spajaju mekoću kruha, primamljiv okus češnjaka i užitak bogatog sira, što rezultira neodoljivom poslasticom prikladnom za svako doba dana.

Bilo da ih odlučite poslužiti uz obilnu večeru, kušati ih kao zadovoljavajući međuobrok ili ih podijeliti s voljenima na društvenom okupljanju, ove će rolice zajamčeno ostaviti trajan dojam.

Uz njihovu jednostavnu pripremu i neusporediv okus, oni bez napora spajaju skromne sastojke kako bi dali veličanstven kruh koji će osvojiti srca svih koji ga iskuse.

POTREBNI SASTOJCI:
Za tijesto pomiješajte 70 ml tople vode, 70 ml toplog mlijeka, 1 žličicu suhog kvasca, 1 žličicu šećera, 1 jaje, 2 žlice otopljenog putera, 320 g višenamjenskog brašna i 1/2 žličice sol. Za nadjev od češnjaka pomiješajte 3 češnja nasjeckanog češnjaka, svježe nasjeckani peršin i 60 g omekšalog maslaca, posolite po ukusu.

Dodatni sastojci uključuju 1 čajnu žličicu meda, nasjeckani ili na kockice sir mozzarella, 1 žumanjak pomiješan s 1 čajnom žličicom mlijeka za pranje jaja i po želji mak.

KAKO PRIPREMITI ITALIJANSKO PECIVO?

Za početak pripreme tijesta pomiješajte toplu vodu, toplo mlijeko, suhi kvasac i šećer u maloj posudi. Lagano promiješajte i ostavite da odstoji otprilike 10 minuta dok ne postane pjenasto. Ova pjena služi kao jasan znak da je kvasac doista aktivan.

Pomiješajte rastopljeni maslac, med i jaje u prostranoj zdjeli, miješajući dok se potpuno ne sjedine. Umiješajte smjesu kvasca da se sjedini sa smjesom jaja.

Da biste napravili tijesto, pomiješajte mokre sastojke s višenamjenskim brašnom i soli, postupno ih dodajući dok ne dobijete čvrsto tijesto. Važno je da tijesto bude mekane teksture, a da ne bude previše ljepljivo.

U slučaju da postane previše ljepljivo, jednostavno dodajte male količine brašna, žlicu po žlicu, dok ne postignete željenu gustoću.

Započnite stavljanjem tijesta na površinu lagano posutu brašnom, a zatim ga nastavite mijesiti otprilike 8-10 minuta dok ne postane glatko i elastično.

Nakon što ste namazali zdjelu, prebacite tijesto u nju i pobrinite se da je potpuno pokriveno. Ostavite ga da se diže na toplom mjestu otprilike 1 sat ili dok ne udvostruči volumen. Dok se tijesto diže izradite maslac od češnjaka.

Pomiješajte mljeveni češnjak, nasjeckani peršin i malo soli s omekšalim maslacem u maloj posudi. Držite to sa strane.

Preoblikujte kiflice: Izbušite tijesto koje se diglo da izađe zrak. Tijesto podijeliti na 12 istih dijelova.

Uzmite svaki dio i spljoštite ga u obliku kompaktnog diska. Zatim u sredinu ubacite ili malu kockicu ili žličicu naribanog mozzarella sira. Učvrstite sir tako da ga omotate tijestom i oblikujete u kuglu bez šavova.

Za drugo dizanje kiflice ređati u pleh obložen papirom za pečenje. Prekrijte ih vlažnom krpom i ostavite da se dižu dodatnih 30 minuta.

Za pripremu jaja jednostavno pomiješajte žumanjke i mlijeko u maloj posudi. Prelazimo na pečenje kiflica:

Za početak zagrijte pećnicu na 180°C (350°F). Zatim nanesite premaz od jaja na površinu kiflica i po želji dodajte malo maka.

Rolice stavite u prethodno zagrijanu pećnicu i ostavite da se peku otprilike 20-25 minuta, odnosno dok ne dobiju prekrasnu zlatnosmeđu boju. Da biste dovršili proces, nanesite veliku količinu maslaca od češnjaka.
Nakon što smo rolice izvadili iz pećnice, obilato ih premazati mješavinom češnjaka i maslaca.

Poslužiti:
Za optimalan užitak preporuča se poslužiti mozzarella rolice dok su još tople. Bez obzira uživate li u njima kao samostalnoj poslastici ili kao ukusnom prilogu juhama i salatama, zasigurno će zadovoljiti.

Pristup premium sadržaju:
PDF i AUDIO knjige
 

9.90€ za mjesec.