Intimni život Jovana Ćirilova je bio misterija: 13 godina bio u braku sa Majom, a vodili paralelne ljubavne živote

Životni stil

Novembar 2016. godine obeležila je smrt Jovana Ćirilova, dramaturga, književnika i pozorišnog kritičara. Bio je upravnik Jugoslovenskog dramskog pozorišta, umetnički direktor i selektor BITEF-a.

Nekoliko mjeseci prije smrti, kada su ga pitali za čim žali, odgovorio je:”Obično se ne kajem zbog bilo čega. (…) Nadalje, nisam od onih koji pokazuju plašljivost.” Općenito su se divili profinjenom, kulturnom i artikuliranom gospodinu Ćirilovu. Ipak, najveće zanimanje pobudila je priča oko njegova privatnog života.Malo je poznata činjenica da je Jovan Ćirilov bio u braku trinaest godina.Jovan Ćirilov bio je u braku s Majom Marković 13 godina, a poznavali su je još iz srednjoškolskih dana.

  • Jovan Ćirilov je u jednom intervjuu rekao: “Krleža je bio neslužbeni kum mojoj vezi s Majom. Ona je njegovala Krležu pored svojih roditelja, majke Hrvatice i oca Srbina, baš kao i ja.” Dalje je elaborirao: “Do 1956. bio sam kazališni redatelj i mlađi dramaturg bez prebivališta. U dobi od dvadeset pet godina stekao sam vlastiti dom i nikada ga nisam poželio napustiti.” Kako prenosi Hello, Jovan Ćirilov i njegova supruga Maja “uselili” su se zajedno.

Razvod je bio sporazuman. “Ne mogu više tolerirati ovaj boemski stil života; želim konvencionalniji život”, izjavila je prije odlaska. Iako se nisam previše raspitivao, otkrio sam da je odabrala partnera s većim financijskim mogućnostima. Osigurao joj je sredstva za život u skladu s njegovim preferencijama.

“Održavali smo paralelne romantične živote i ne osjećam nikakav sram zbog toga. Ljudska bića nisu inherentno monogamna. Kao što je Kirilov izjavio, ‘Prema Freudu, čovjek je uglavnom biseksualan.’

  • Tijekom posljednjih godina svog života, Kirilov je iskreno priznao:“Moj suprug nije bio sklon rađanju djece. Iako osjećam žaljenje zbog naše odluke da nemamo potomstvo, ne očajavam zbog toga.On raspravlja o pitanjima seksualnosti sa staloženim i sigurnim držanjem.

Tijekom jednog intervjua pitao sam Jelenu Karleušu kako da se uvjeri u moju seksualnost kad sam i sam u to još uvijek nesiguran. Stvar je daleko zamršenija nego što većina ljudi pretpostavlja. Ovo ostaje patrijarhalni kontekst, a za pojedince je ključno da se rode u okruženju u kojem se identificiranje kao heteroseksualno smatra konvencionalnijim i olakšava jednostavniji život.

Kome je Kirilov ostavio stan?Ostavština njegove oporuke i geste i danas je tema rasprave. Svoju imovinu nije ostavio u nasljedstvo državi ili rodbini, nego je svoju imovinu povjerio prijatelju Zoranu Jovanoviću, s kojim je živio posljednje godine života.

Ja sam skromni Rom koji živi u šatoru na periferiji sela, a našao sam se u zamku koji se nalazi u srcu Beograda, rekao je Jovanović za Njuzvik poželevši dobrodošlicu ekipi uglednog magazina. stan koji mu je u nasljedstvo ostavio poznati dramatičar Jovan Ćirilov, koji ga je doživljavao kao sina kojeg nije imao.

  • Više od deset godina boravio je pod istim krovom kao ravnatelj JDP-a.”Umjetnik je izjavio da Kirilov nije samo pomogao u izdavanju moje prve knjige ‘Znaš li romski?’, nego me i motivirao da nastavim karijeru kazališnog redatelja. Izrazio sam zahvalnost brinući se o njemu tijekom njegove bolesti, napominjući da postoji mala razlika između brige o djetetu i starijoj osobi.

Nesretni mladić u djetinjstvu je ostao bez doma.U dobi od 14 godina doživio sam dubok gubitak svog oca, koji je prokockao sve što smo imali za život: kuću, imanje i auto. Zbog toga smo boravili u šatoru unutar livade. Prijezir naših susjeda bio je opipljiv jer su našu situaciju doživljavali kao suštinski romski izazov. S mirom se prisjeća tog razdoblja, razmišljajući o tome kako je uspio izdržati i pobijediti nedaće koje su ga snašle.

Tada je shvatio da će se kao Rom suočiti s borbom koja je trostruko žešća od borbe drugih.Nakon što se razbolio, Jovan Ćirilov se raspitivao bi li radije ostao uz njega, svjestan njegove povijesti i karaktera. Bez ikakvog oklijevanja pristao je, ne sluteći da će konačni rezultat poslužiti kao testament kojim mu kazališni majstor ostavlja svu svoju imovinu.Prema pisanju Kurira, stan, uz autorska prava i opremanje, ima značajnu vrijednost prvenstveno zbog opsežne biblioteke koja se sastoji od oko 7.000 svezaka.

Discover more from Ljubići online

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading