Uvreženo je mišljenje da su jedinci razmaženi, sebični i asocijalni, a evo šta je pokazalo novo istraživanje i šta je, zapravo, istina.
O deci jedincima u porodici često se misli kao o sebičnim i asocijalnim osobama, a neretko im se prišiva i etiketa razmaženih. Međutim, da nije baš sve tako pokazalo je novo istraživanje kineskih naučnika s Medicinskog univerziteta Tianjin, a ovi stručnjaci su identifikovali ključne razlike u strukturi mozga i ponašanju odraslih koji su odrasli bez braće i sestara.
Prethodne studije dale su mešovite i ponekad kontradiktorne rezultate, ponekad nagoveštavajući negativne posledice toga što neko odrasta kao jedino dete u porodici, a ponekad naglašavajući pozitivne posledice.
Štaviše, ovi negativni i pozitivni efekti su bili nedosledni u svim studijama, pri čemu neke studije sugerišu da jedinci imaju tendenciju da budu bolji u školi, da su prosocijalniji i manje problematični, dok su druga istraživanja pokazala suprotno.
Tim kineskih naučnika sada je analizirao podatke 2.397 učesnika u projektu Chinese Imaging Genetics (CHIMGEN), upoređujući mozak i ponašanje jedinaca s onima koji su odrastali uz braću i sestre. Studija je uzela u obzir strukturu i aktivnost mozga, kognitivne sposobnosti (pamćenje i učenje), mentalno zdravlje i osobine ličnosti.
Naučnici su otkrili da jedinci često imaju bolje jezičke veštine zbog razvijenijih veza u delovima mozga koji su zaduženi za jezik. Takođe imaju veći mali mozak, što im omogućava bolju kontrolu koordinacije.
Međutim, veća je verovatnoća da će jedinci imati smanjenu motoričku aktivnost i manji ukupni volumen mozga. Razlozi za ovaj poslednji fenomen su još uvek nejasni, kažu naučnici.
Suprotno uvreženom mišljenju prema kojem su jedinci sebični i društveno neprilagođeni, asocijalni, utvrđeno je da oni zapravo imaju bolje kognitivne sposobnosti, bolje rezultate mentalnog zdravlja i neutralne ili pozitivne društvene veštine.
Prema mišljenju naučnika koji su sproveli ovu studiju, najveći uticaj na razvoj dece nije imalo to što ne odrastaju uz braću i sestre, već socioekonomski status porodice, roditeljska briga i dostupnost obrazovanju.
izvor b92.net