U Japanu je 2008. godine uveden Metabo zakon, usmjeren na borbu protiv pretilosti i metaboličkog sindroma. Ovaj zakon propisuje stroge mjere za opseg struka: maksimalno 85 cm za žene i 90 cm za muškarce.
Građani između 40 i 74 godine podliježu godišnjim kontrolama koje organizuju poslodavci i lokalne vlasti, a ukupno se godišnje mjeri oko 50 miliona ljudi.
Ako neko prekorači propisane mjere, smatra se da nije prošao pregled i mora učestvovati u programima savjetovanja, praćenja i motivacijske podrške kako bi smanjio rizike po zdravlje. Cilj je spriječiti metabolički sindrom, koji obuhvata niz zdravstvenih problema poput povišenog krvnog pritiska, šećera u krvi, holesterola i triglicerida, a koji povećavaju rizik od srčanih bolesti, moždanog udara i dijabetesa.
Zakon ima i finansijski aspekt – ukoliko značajan broj zaposlenika neke firme premaši dozvoljene mjere, poslodavac može biti kažnjen dodatnim porezima. Naprimjer, japanska kompanija NEC suočila se s mogućnošću plaćanja milionskih kazni zbog neispunjavanja ciljeva vezanih za opseg struka svojih radnika.
Metabo zakon je primjer kako država može sistemski pristupiti prevenciji bolesti kroz javno zdravstvo i podsticanje zdravijih životnih navika kod stanovništva.