Koji su najbolji prirodni lekovi za smirivanje svraba kože? | Luftika

Životni stil

Veliki broj ljudi pati od nekog sličnog oboljenja, bilo da je u pitanju osetljiva koža koja reaguje na mnoge spoljne uticaje, sklona alergijskim reakcijama, ili pak neke autoimune bolesti koje dovode do spoljnih reakcija.

Sigurno poznajete nekoga ili ste lično iskusili probleme sa svrabom, a čiji uzročnik uglavnom bude neko stanje poput psorijaze, ekcema, dermatitisa ili neke druge varijacije. Pored opštih karakteristika ovih problema i stanja koje izazivaju kada je u pitanju sama struktura spoljnjeg sloja, stvaraju izuzetno neprijatne osećaje i čine nas nervoznim. Nije nimalo prijatno češati se svakodnevno, tokom obavljanja svih aktivnosti u kući, na poslu, u školi, a još je manje prijatno kada ti suvi delovi počnu da se perutaju i ostavljaju tragove na odeći.

Ukoliko težite ka tome da nađete uzrok ovog problema, neminovno je da preispitate svoje navike i način ishrane, kako biste adekvatno pristupili pronalaženju rešenja. Ukoliko, ipak, tražite spoljna rešenja koja će olakšati funkcionisanje sa ovim problemom, preporučujemo sledeće sastojke kao najbolje prirodne lekove za svrab kože.

Aloe vera

Sigurno ste već čuli dosta o antiinflamatornom dejstvu aloa vere, a to joj omogućavaju takozvani aloin i emodin, koji predstavljaju jedinjenja koja zbog svojih svojstava smanjuju crvenilo, češanje i otok, pa je ona idealni prirodni lek za svrab kože. Pored toga, aloe vera je izuzetno bogata vodom, pa tako pruža odličnu dubinsku hidrataciju, koja potpomaže da se održi optimalna vlažnost, kako bi se izbegla suvoća ili iritacija. Osećaj hlađenja koji pruža ova biljka, delovaće umirujuće, ali i otkloniti nervozu od konstantnog češanja, pa tako predstavlja i odlično rešenje za upaljenost nakon depilacije ili brijanja. Ukoliko sve ovo nije dovoljno, možemo reći i da aloe vera ima i značajna antibakterijska svojstva, što će smanjiti rizik od nastanka infekcije usled izgrebanog ili oštećenog površinskog sloja.

Ulje jojobe

Pored lečenja zapaljenskih procesa na licu, poput bubuljica, ulje jojobe može biti i odličan prirodni lek za svrab kože. Prvenstveno ima odlična antibakterijska i antifungalna dejstva, pa se tako bori protiv bakterija ili gljivica koji mogu biti na samoj površini. Uz pomoć njega se može smanjiti rizik od bilo kakve infekcije.

Takođe, kao i aloe vera, smanjuje upalu, ali i vrši regeneraciju, odnosno pomaže bržem zarastanju svih oštećenih delova, kako se potencijalna infekcija ne bi raširila. I naravno, pruža takav umirujući efekat hlađenjem, što je veliko olakšanje i za izazvani stres.

Kokosovo ulje

Pored antiinflamatornog dejstva koje poseduje, kokosovo ulje se koristi u slučajevima velike suvoće, za koju je potrebna dubinska hidratacija, pa zauzima veliku važnost kao prirodni lek za svrab kože. Ono je bogato laurinskom kiselinom, koja predstavlja vrstu masnih kiselina, a veoma je značajna pri zadržavanju vlage. Uz pomoć takve hidratacije će se mnogo lakše obnoviti i zaceliti površinski sloj i dobiti svoj stari izgled. Dakle, kokosovo ulje regeneriše taj sloj, ali i obrzava zarastanje iritiranog područja, što takođe smanjuje rizik od stvaranja drugih infekcija.

Kamilica

Kamilica ne samo da smiruje kada je konzumiramo u formi čaja, već ima lekovita svojstva i kada se koristi na direktno ugroženom području. Kao i svi prethodno navedeni sastojci, poseduje sva svojstva sa liste, počev od antiseptičkih i antiinflamatornih dejstava, pa sve do hidratacije i regeneracije. Ipak, ono što je razlikuje od ostalih, jeste upravo njeno antialergijsko svojstvo, gde deluje kao prirodni antihistaminik, odnosno pomaže kod tipova svraba koji se mogu pojaviti usled različitih vrsta alergije. Zbog toga je odličan prirodni lek za svrab kože, pa se koristi kao obloga ili u sklopu melema ili krema, zajedno sa drugim biljkama koje imaju slične osobine.

Krastavac

Navikli smo na krastavac kao sastavni deo neke rutine za osvežavanje izgleda, ali on je mnogo više od ukrasa za oči koji smo viđali u modnim časopisima. Pored efekta hlađenja po kom je najpoznatiji i zbog čega se stavlja na umorne oči, predstavlja i prirodni lek za svrab kože. Poseduje visok sadržaj vode, čak 95%, pa je odličan za hidrataciju i smirivanje. Sadrži takozvane flavonoide, koji smanjuju razne vrste otoka i upala, pa mogu biti od velike pomoći kod alergijskih reakcija. Takođe sadrži vitamine K i C, koji služe za regeneraciju, odnosno bržu obnovu narušene barijere.

Ulje nevena

Mnoge kreme za smanjenje zapaljenskih procesa sadrže upravo neven i to nije slučajno. Sadrži različita prirodna jedinjenja koja istovremeno smanjuju upalne procese, ali i vrše obnavljanje. Ulje nevena je izuzetno blago, što znači da je odlično za veoma osetljivu kožu koja ima tendenciju da reaguje burno, ali je takođe pogodno i za osobe koje imaju alergije, kao i za decu. Zauzima visoko mesto kao prirodni lek za svrab kože i ostale iritacije.

Otkrij više sa Ljubići online

Upiši se da nastaviš čitanje i dobij pristup kompletnom arhivu

Nastavi čitanje