Danas se prisjećamo jednog od najpopularnijih i najomiljenijih voditelja u Jugoslaviji, Miće Orlovića koji je bio sportski komentator a koji je i svojim privatnim životom privlačio pažnju javnosti.
Cijenjeni Mića Orlović, voditelj bez premca i čelna osoba regionalnih televizija, očarao je publiku svojom karizmom, posebno privlačnom ženama. Cijela ga je nacija s velikim zadovoljstvom slušala dok je donosio najznačajnije vijesti. Micine poznate sposobnosti nadmašile su njegova postignuća na ekranu; pokazao je nevjerojatno glumačko umijeće, briljirao je u košarci i izvlačio veliko zadovoljstvo iz njegovanja novih projekata. Izborom jezika, ponašanja i ponašanja Mića je utjelovio imidž i držanje koje se očekivalo od prave televizijske zvijezde, a čini se da su njegovi standardi sada dosegnuli nedostižnu razinu.
- Svake je godine iskazivao svoje talente na više područja, ilustrirajući publici srž zabave koju pruža televizija. Od 2010. godine Društvo novinara Vojvodine novinarima, voditeljima ili spikerima dodjeljuje nagradu “Novinski vitez – Mića Orlović”, priznanje koje duboko utjelovljuje lik Miće Orlovića. Spomenik u njegovu čast otkriven je 23. kolovoza 2019. ispred zgrade RTS-a u Takovskoj ulici u Beogradu.
Svoje formativne godine proveo je u Prištini i Valjevu uz mlađeg brata Dragana, koji je potom nastavio novinarsku karijeru i jedno vrijeme bio urednik dnevnog lista “Politika Ekspres”. Svoj obrazovni put završio je u Valjevskoj gimnaziji. Kako se dvaput ženio, iz prvog braka ima kćer Marinu; u Kanadu se preselila prije petnaest godina i od tada se nije vraćala u Srbiju. Njegov ulazak u sferu medija započeo je tijekom srednjoškolskih godina, gdje je surađivao za školske novine. Diplomirao je na Filološkom fakultetu u Beogradu, a tijekom akademskog staža bavio se i područjem sportskog novinarstva.
Bio je stalni član jugoslavenske studentske košarkaške reprezentacije koju je u tom razdoblju osnovao i učinkovito vodio Ranko Žeravica. Godine 1957. pratio je nogometnu utakmicu između OFK Beograda i Napretka iz Kruševca. Njegov povijesni značaj učvršćen je 23. kolovoza 1958. godine, kada je beogradska televizija emitirala prvu epizodu TV Dnevnika, informativno-političke emisije, u kojoj se dinamični i perspektivni Mića obraća gledateljima. Također je istaknuo određenu manu koja je izazvala veliku zabrinutost među njegovim kolegama – pretjeranu izbirljivost koja je frustrirala one u mojoj blizini.
Moju metodu karakterizirala je preobilje pedantnosti, točnosti i preciznosti u svim mojim pothvatima, osobina koja je mnogima bila neprivlačna, kako je jednom primijetio. Kao renomirani voditelj popularnih televizijskih kvizova, plijenio je publiku svojim izvanrednim vještinama i urođenim sposobnostima. Mićina ostavština broji preko 170 reportaža, oko 300 intervjua, više od 200 televizijskih priloga, 80 radijskih emisija i ukupno impresivnih 1300 televizijskih emisija.
U slobodno vrijeme uživao je u jazz glazbi i dosljedno je tvrdio da je njegov najvažniji identitet novinarski, dok je svoju poziciju voditelja smatrao sekundarnom. Iako je uživao znatnu popularnost, smatrali su ga iznimno skromnom i vječno veselom osobom, uvijek spremnom na druženje sa svojim kolegama. Više od trideset godina Miću je gajila duboka ljubav sa suprugom Ljiljanom, koja mu se u potpunosti posvetila.
Njezina naklonost prema njemu nije imala granica, a dobro je razumjela Mićin način života, tim više što je i sama po zanimanju bila novinarka. Mića je pokazivao duboku dobrotu i naklonost prema okolini, trudeći se da te vrline prenese i na svoje najmilije. Izvanredna osoba, utjelovila je kvalitete pravog džentlmena, a vječno će joj se sjećati. Ljiljana je ispričala da se o Mići kroz život mnogo pričalo.