Ljeto je mnogima omiljeno godišnje doba ali pored sunčanih i toplih dana u naš život dolaze i razni insekti koji mogu biti jako naporni. Među njima su i komarci čiji ubodi mogu biti bolni pored toga što svrbe.
Postoji alternativa kemijskim metodama borbe protiv komaraca. U Italiji se sve više preferiraju prirodni repelenti protiv insekata, posebno oni koji imaju bogatu povijesnu pozadinu i primamljiv miris. Ono što izdvaja ovaj miris je njegova iznimna sposobnost da specifično odbija komarce. Jeste li u potrazi za pouzdanim repelentom protiv komaraca? S dolaskom proljeća i ljeta pruža se izvrsna prilika da u potpunosti uživate u čudima prirode, bilo kroz vrtlarenje ili opuštanje na terasi ili balkonu.
Nažalost, iskustvo može biti pokvareno stalnom prisutnošću komaraca, jer se čini da su ovi dosadni insekti sveprisutni. Domišljatost Talijana stvorila je njihovu reputaciju snalažljivosti u borbi protiv ovih žilavih insekata. Kako bi osigurali mirne i neprekinute ljetne večeri, osmislili su izuzetnu strategiju zaštite od neželjenih nametnika koji se prenose zrakom. Umjesto ovisnosti o potencijalno opasnim kemikalijama, vješto su iskoristili prirodne tvari, dajući prednost sigurnosti i ekološkoj svijesti.
U Italiji, konvergencija povišenih temperatura i vlažnosti stvara optimalno okruženje za razvoj komaraca. Kako bi izbjegli neugodnost njihovih ugriza, stanovnici su pronašli izvanredan lijek. Koristeći prirodne repelente, učinkovito su odvratili ove nametnike. Široko omiljena metoda uključuje formuliranje karakteristične smjese. Za pripremu smjese napunite plastičnu čašu vinskim octom, otprilike do tri četvrtine njezine zapremine, a zatim dodajte ploške luka i malo limunove korice.
Kako biste učinkovito odvratili komarce u svom domu, važno je strateški postaviti pripremljene staklenke na područja gdje se ovi dosadni insekti mogu okupljati. Poboljšajte svoju obranu od komaraca integracijom prirodnih biljaka poznatih po svojim svojstvima odbijanja insekata u svoju okolinu. Preporučljivo je u svoj vrt ili balkon unijeti lavandu, ružmarin, citronelu i kadulju jer su istraživanja pokazala njihovu učinkovitost kao repelenata protiv komaraca.
- Ove biljke ne samo da će pružiti pouzdanu zaštitu od komaraca, već će i podići estetski šarm vašeg vanjskog prostora. Bitno je priznati da vektorske bolesti, osobito one koje šire komarci, podrazumijevaju prijenos uzročnika bolesti s komaraca na ljude njihovim ugrizom. Pojava ovih bolesti korespondira sa životnim ciklusom komaraca, pokazujući vrhunac prevalencije u razdoblju od proljeća do jeseni. Klimatske promjene značajno utječu na porast i širenje bolesti koje prenose komarci, posebice kroz povišenje prosječnih temperatura i povećanje količine oborina, čime se stvaraju optimalni uvjeti za razmnožavanje komaraca.
Osim toga, svjetsko širenje ovih bolesti omogućeno je nizom čimbenika, uključujući međunarodnu trgovinu, kretanje komaraca kroz odbačene gume, česta putovanja i migraciju ljudi. Malarija, istaknuta bolest koju prenose komarci, svrstava se među najopasnije tropske bolesti. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) izvijestila je o više od 200 milijuna novih slučajeva malarije na globalnoj razini u 2015., a približno 90% tih slučajeva nastalo je u tropskim i suptropskim područjima Afrike.
Jugoistočna Azija pridonijela je 7% ukupnih slučajeva, dok je regija istočnog Sredozemlja predstavljala preostalih 2%. Prije više od pedeset godina naša je regija postigla izvanredno postignuće iskorjenjivanja malarije, bolesti koja je dovela do zapanjujućeg broja slučajeva i rezultirala smrću 430.000 osoba. Unatoč tome, povremeni slučajevi bolesti i dalje se pojavljuju među onima koji su putovali u tropske i suptropske regije i zarazili se bolešću u tim područjima.