NIKAKO NE BACAJTE NAOČARE KADA IZGREBETE STAKLA: Svi koriste DETARDŽENT, a to je GREŠKA, evo kako da budu kao NOVE

Zdravlje & Ljepota

Oglasi – Advertisement

Naočare su mnogo više od jednostavnog optičkog pomagala. One služe ne samo za korekciju vida, već i za zaštitu očiju od spoljnih faktora, kao što su UV zraci, svetlost, prašina i vetar. Takođe, postale su i nezaobilazan modni detalj, prilagođen raznim stilovima i potrebama korisnika.

Osobe sa problemima vida svakodnevno koriste naočare, pa je važno održavati ih u dobrom stanju. S obzirom na to da su stakla (sočiva) osjetljiva, sklona su prljanju i ogrebotinama, što može negativno uticati na njihovu funkcionalnost. Ipak, postoje brojni jednostavni i efikasni načini za popravku sitnih oštećenja bez velikih troškova.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Efikasne metode za uklanjanje ogrebotina sa naočala

Ukoliko primetite manje ogrebotine na staklima, ne morate odmah kupovati nova. Postoji nekoliko proverenih kućnih metoda koje mogu pomoći u vraćanju njihovog izgleda i funkcionalnosti.

1. Dječje ulje

  • Kap dječjeg ulja nanesite na vatu ili mekanu krpu.
  • Lagano pređite preko izgrebanog dela stakala.
  • Ostavite da se osuši kako bi ogrebotina postala manje vidljiva.

2. Soda bikarbona

  • Pomešajte sodu bikarbonu s vodom dok ne dobijete gustu pastu.
  • Nanestite smesu na pamučnu krpu i nježno utrljajte po staklima.
  • Isperite toplom vodom i osušite mekom krpom.

3. Automobilski vosak

  • Stavite malu količinu voska za poliranje automobila na mekanu tkaninu.
  • Blago utrljajte na izgrebanu površinu.
  • Višak voska obrišite suvom krpom.

4. Sprej za zaštitu drvenog nameštaja

  • Nanesite mali sloj spreja na meku krpu.
  • Laganim kružnim pokretima pređite preko stakala.
  • Na taj način možete smanjiti vidljivost ogrebotina i produžiti vek trajanja naočara.

Zaključak

Naočare su neizostavan deo života mnogih ljudi, bilo da se koriste za korekciju vida, zaštitu od sunca ili kao modni dodatak. Redovno održavanje i pravilno čišćenje mogu značajno produžiti njihov vek trajanja i omogućiti jasniji vid. Kada dođe do manjih oštećenja, primena jednostavnih i pristupačnih metoda može pomoći u njihovom uklanjanju. Ovim trikovima možete produžiti upotrebu naočara i uštedeti novac koji biste potrošili na kupovinu novih.

Ako su vaše naočare ozbiljno oštećene, uvek je najbolje potražiti stručnu pomoć optičara kako biste osigurali da vaš vid ostane zaštićen i neometan.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.

Pristup premium sadržaju:
PDF i AUDIO knjige + kolekcije
Ponuda važi ograničeno vrijeme.

 

59.90€ trenutno.
Članstvo ističe nakon 12 mjeseci.