OSJEĆATE KNEDLU U GRLU, A NE ZNATE ZAŠTO: Obratite pažnju na 5 simptoma, mogu nagovijestiti opasnu bolest

Život

Bez obzira da li osećate da vam je komadić hrane zapeo u grlu ili imate sumnju da neki medicinski problem ometa vaš normalan proces gutanja, odmah se obratite svom lekaru.Zamislite situaciju u kojoj niste jeli satima, ali osećate kao da vam je nešto zapelo u grlu. Pokušali ste da grgljate, popili ste mnogo vode, ali osećaj „knedle” u grlu i dalje ne popušta. Situacija može biti vrlo frustrirajuća i neprijatna, ali postoji način da se shvati šta se zapravo dešava.

Ovaj uporan osećaj, kada se čini da vam je nešto zaglavljeno u grlu, bez fizičkog objekta, naziva se globus sindrom, ili uobičajeno poznat kao osećaj knedle u grlu. Iako obično ne prati bol, ovaj osećaj može postati vrlo uznemirujuć i stvoriti nepotrebnu tjeskobu. Kao što napominje otorinolaringolog Filip Čen, fiksiranje na ovu senzaciju može stvoriti začarani krug, zbog kojeg ćete početi češće da čistite grlo ili kašljete, što samo dovodi do dodatne iritacije. Dakle, šta možete da učinite ako osećate da vam nešto smeta u grlu? I kako da se nosite s tim problemom?

Uzroci globus sindroma:

Iako uzrok ovog problema nije uvek jasno definisan, postoji nekoliko ključnih faktora koji mogu izazvati globus sindrom, jer je često povezan sa iritacijom u grlu. Evo nekoliko najčešćih uzroka::

1. GERB (Gastroezofagealna refluksna bolest)
Gastroezofagealna refluksna bolest (GERB) je stanje u kojem želudačna kiselina prolazi u jednjak, što može izazvati osećaj iritacije u grlu. Dr. Čen ističe da oko polovine slučajeva globus sindroma ima veze s GERB-om. Postoje dve teorije o tome kako kiselina može izazvati ovu nelagodnost. Prva kaže da kiselina direktno iritira ždrelo, uzrokujući upalu i osećaj da nešto zapinje. Druga teorija sugeriše da refluks može izazvati stezanje mišića u jednjaku, stvarajući osećaj da je nešto zaglavljeno. Osim toga, GERB može dovesti do drugih simptoma poput:

  • Gorušice
  • Regurgitacije (vraćanje hrane u usta)
  • Kašlja
  • Bolova u grudima
  • Teškoće u gutanju
  • Povraćanja
  • Grlobolje i promuklosti

Kao što je objašnjeno, kontrolisanje GERB-a i pravilna terapija mogu u velikoj meri smanjiti simptome globus sindroma. Lekovi poput H2 blokatora histamina, inhibitori protonske pumpe i nemedicinska terapija mogu pomoći u lečenju ovog stanja. Posavetujte se sa svojim lekarom kako biste dobili najbolje savete za lečenje.

2. Upala grla
Različite upalne bolesti, kao što su faringitis (upala ždrela), tonzilitis (upala krajnika), ili čak kronični sinusitis sa postnazalnim curenjem, mogu iritirati područje grla i izazvati simptome slične globus sindromu. Ove bolesti mogu dovesti do povećane osetljivosti i nelagodnosti u grlu, što stvara osećaj da je nešto zapelo. U takvim slučajevima, poseta lekaru je ključna za pravilnu dijagnozu i tretman, a kada se osnovni problem reši, osećaj knedle u grlu bi trebalo da nestane.

3. Problemi sa štitnom žlezdom
Povećana štitna žlezda (guša) ili druge poremećaje štitne žlezde mogu izazvati osećaj stezanja ili kvržice u grlu, što može biti povezano sa globus sindromom. Guša može fizički komprimirati jednjak, izazivajući otežano gutanje. Pored toga, simptomi povezani s gušom mogu uključivati:

  • Kvržicu na prednjem delu vrata
  • Osećaj stezanja u grlu
  • Promuklost
  • Oticanje vratne vene
  • Vrtoglavicu prilikom podizanja ruku iznad glave
  • Teškoće u disanju
  • Kašalj

Ako mislite da imate problem sa štitnom žlezdom, najbolje je da se posavetujete sa endokrinologom koji će moći da uradi detaljan pregled i dijagnozu.

4. Anksioznost i stres
Ponekad, emocionalni faktori kao što su stres i anksioznost mogu pogoršati osećaj globus sindroma. Iako veza između anksioznosti i ovog stanja nije potpuno razjašnjena, postoji mnogo dokaza koji pokazuju da ljudi koji pate od stresa ili depresije češće prijavljuju simptome globus sindroma. Dr. Čen objašnjava da često kašljanje ili čišćenje grla može izazvati dodatnu iritaciju, što dalje pogoršava osećaj knedle u grlu. S radom sa stručnjacima, kao što su logopedi, moguće je koristiti tehnike poput biofeedback terapije, koja može pomoći u smanjenju stresa i anksioznosti.

5. Lekovi koji izazivaju suvoću u ustima
Neki lekovi mogu izazvati smanjen protok pljuvačke, što može dovesti do osećaja knedle u grlu. Zdravstveni problemi poput suvoće u ustima (kserostomije) česta su posledica određenih lekova, uključujući antihistaminike, lekove za hipertenziju, antidepresive i druge. Ako primetite da vam lek izaziva ovaj problem, obratite se svom lekaru koji može prilagoditi dozu ili promeniti lekove.

Ostali mogući uzroci:

Hrana
Nekada hrana može doslovno zapeti u grlu, naročito ako je nije pravilno žvakano. Osobe koje imaju problema sa gutanjem mogu osetiti da im je hrana zaglavila u grlu, naročito u slučaju problema sa jednjakom ili mišićima koji kontrolišu gutanje.

Tumori
Tumori na jeziku, grkljanu, ždrelu ili jednjaku mogu uzrokovati fizičku blokadu koja ometa normalno gutanje. Tumori štitnjače, takođe, mogu stisnuti jednjak, čime otežavaju gutanje. U ovom slučaju, simptomi globus sindroma mogu biti znak ozbiljnijih problema, i neophodno je posetiti lekara koji će postaviti pravu dijagnozu i osmisliti tretman.

Kada posetiti lekara?
Ako osećaj knedle u grlu ne nestane nakon nekoliko nedelja, ili ako imate simptome poput kiselosti, gorušice, ili ako pušite, pijete alkohol u velikim količinama, obavezno se obratite lekaru. Takođe, ako primetite bilo kakve teškoće u disanju, gutanju, ili iskašljavanje krvi, odmah potražite hitnu medicinsku pomoć, jer to mogu biti ozbiljni simptomi koji zahtevaju hitno lečenje.

Poseta lekaru je ključna kako biste saznali uzrok i dobili odgovarajući tretman koji će vam pomoći da se oslobodite ovog neprijatnog osećaja i ponovo možete normalno funkcionisati.

AKCIJA - ČITAJ SVE GODINU DANA

69.90€ trenutno.
Članstvo ističe nakon 12 mjeseci.

Sadržaj: Vikend ljubići, PDF ljubavne knjige, audio knjige, kolekcije knjiga
Trajanje: 12 mjeseci
Pretplata: Jednokratna uplata
Ponuda važi ograničeno vrijeme.