Svi smo se u nekom trenutku našeg života borili s usamljenošću. Neki se možda osjećaju usamljeno zbog radnog mjesta udaljenog od doma, a neki zbog preseljenja nakon propasti dugogodišnje veze. Čak i kada ste okruženi ljudima, vrlo je moguće da se osjećate usamljeno. Ako vam sve ovo zvuči poznato, znajte da niste sami. Usamljenost je prirodni dio ljudskog bića, ali to ne znači da ne možete učiniti ništa u vezi s tim problemom.
Priznajte si da se osjećate usamljeno
Kao kultura, posljednjih nekoliko godina otvorenije govorimo o usamljenosti, ali ona još uvijek nosi stigmu. Mogla bi vas mučiti misao da se borite s ovom teškom emocijom zato što ste slabi ili gubitnik bez prijatelja. Znajte da niti jedno niti drugo nije istina, ali poricanje emocija koje doživljavate vam neće pomoći da se osjećate bolje.
Priznajte sebi samima kako se doista osjećate pisanjem u dnevnik ili povjeravanjem roditelju ili partneru, na primjer. To je prvi korak prema tome da se osjećate manje usamljeno. Tek nakon što priznate svoju usamljenost, bez osuđivanja ili srama, možete shvatiti kako to riješiti i krenuti naprijed, piše Self, portal koji je bavi temama vezanim uz zdravlje i ljepotu.
Isplanirate druženje, ako možete
Iako je dopisivanje zgodno, isplati se uložiti vrijeme i energiju u stvaranje uspomena sa svojim omiljenim ljudima uživo. Postoji nešto vrlo autentično u provođenju osobnog vremena s voljenima što ga čini drugačijim od pukih poziva i slanja poruka.
Ako su vaši najbolji prijatelji miljama daleko – ili još uvijek pokušavate pronaći svoju ekipu – razmislite o drugim odnosima koje biste željeli ojačati. Možda imate starog cimera s kojim ste se namjeravali naći ili novijeg prijatelja kojeg biste željeli bolje upoznati. Nakon što odlučite kome se isplati obratiti se, jasno odredite što točno želite raditi zajedno. Otići na kavu, rezervirati večeru ili gledati neki poseban film. Kada isplanirate susret, veće su šanse da će se on zapravo i dogoditi.
Dogovorite razgovor s prijateljem koji živi daleko
Neće svatko odgovoriti na neočekivani poziv i radosno razgovarati 20 minuta. Učinkovitiji način da se podružite s ljudima koje ne možete vidjeti osobno je dogovaranje video ili običnog poziva. Jedna od dobrih strana pandemije je bila svijest o tome kako se povezati s voljenima koji žive daleko od vas, pa sada ponovo iskoristite tu praksu.
Pronađite način da vaše omiljene aktivnosti budu društvene
Bavljenje stvarima koje vas vesele, poput trčanja, slikanja ili bilo čega što vas čini sretnima vam može pomoći ispuniti prazninu usamljenosti. Ali ako se pridružite trkačkom klubu, recimo, ili se upišete na tečaj slikanja, također ćete se opetovano družiti s nekim poznatim licima. Tko zna, možda ćete čak naći i novog prijatelja s kojim ćete poslije popiti piće.
Iskoristite vrijeme nasamo da isprobate nešto novo
Možda ste oduvijek željeli naučiti francuski ili ste razmišljali o treningu za svoj prvi polumaraton. O kojem god hobiju razmišljali, neka vaša usamljenost bude mali poticaj koji vam je potreban da ga započnete. Radite ono što će vam olakšati da se približite cilju koji će vas učiniti sretnima i ispunjenima i pomoći vam da si kažete “Uživam u svojoj samoći”.
Volontirajte za cilj do kojeg vam je iskreno stalo
Pomaganje drugim ljudima nije dobro samo za njih. Mnoga istraživanja sugeriraju da pružanje pomoći nekome drugome također može poboljšati vaše raspoloženje i dati im dobrobit.
Kako biste pronašli pravu priliku za sebe, najprije razmislite o svojim interesima i ciljevima. Ako se imate želju steći nove prijatelje, možda biste trebali razmisliti o surađivanju u pučkoj kuhinji, na primjer. Mnogi ljudi kao opciju volontiranja vole odabrati brigu o životinjama jer njihova bezuvjetna ljubav može biti ugodna distrakcija od emocionalne patnje usamljenosti.
Vezani sadržaj: