Pre 45 godina ubijen je Džon Lenon, legendarni muzičar, a i dan danas ovaj zločin izaziva jezu. Ubica, Mark Čepmen, je hladnokrvno prišao i pucao u njega, a nije ni trepnuo.
Ni dan danas nije izrazio iskreno pokajanje za ono što je uradio, ali je čak 14 puta podnosio zahtev da bude pušten na slobodu. Svaki zahtev je odbijen, a u javnosti se pojavio transkript njegovog poslednjeg saslušanja pred komisijom za uslovni otpust. U želji da bude pušten iz zatvora, otvorio je dušu, a reči koje je izgovorio šokiraju.
“Ovo je bilo zbog mene i samo mene. I imalo je veze sa njegovom popularnošću”, rekao je Čepmen (70) krajem avgusta u Kazneno-popravnoj ustanovi Grin Hejven, prema navodima iz intervjua do kojeg je nedavno došao New York Post.
Pre 45 godina ubijen je Džon Lenon, legendarni muzičar, a i dan danas ovaj zločin izaziva jezu. Foto: Profimedia
U želji da, kako sam tvrdi, bude slavan potegao je pištolj i pucao
Ovo je 14. put da podnosi zahtev za puštanje na uslovnu slobodu, ali komisija ni ovog puta nije poverovala u iskrenost njegovih reči. Nema tu ni empatije, zaključili su. Kada su ga pitali zbog čega je poželeo da ubije Lenona, odgovorio je: “Da bih bio poznat, da bih bio nešto što nisam. Nosio sam zlo u srcu.”
Još jendom je opisao kako je izveo zločin. Rekao je da se nekoliko meseci pre kobnog dana vratio sa Havaja i bio je odlučan da slavnog muzičara usmrti. A zašto je poželeo da okrvavi ruke? Na to pitanje je rekao da se poistovetio sa Holdenon Kolfildom iz Selindžerovog romana “Lovac u žitu” i poverovao da je Lenon “lažnjak”.
Jedne oktobarske večeri satima je stajao ispred Lenonove zgrade, ali se on nije pojavio i tako je propao prvi pokušaj ubistva. Ipak, dva meseca kasnije ostvario je svoju nameru. Kako kaže, “opsesija je u međuvremenu porasla”.
1/5
Pogledaj fotogaleriju
Proslavljenog pevača i tekstopisca Džon Lenona danas svi znamo kao osnivača Bitlsa. Njegov doprinos pop muzici ostavio je neizmerni trag koji ne jenjava ni danas Foto: H Wallace/Daily Mail / Shutterstock Editorial / Profimedia, Profimedia
“Tog 8. decembra jednostavno sam znao. Ne znam kako, ali sam znao da će to biti dan kada ću ga sresti i ubiti”, rekao je Mark Dejvid Čepmen.
Kobne večeri, Džon i njegova supruga Joko Ono dali su intervju di-džeju Dejvu Šolinu, a potom napustili zgradu “Dakota” u Njujorku, gde su živeli, i uputili se prema studiju gde je ona snimila pesmu “Walking On Thin Ice”.
Po povratku u stan prošli su pored grupe fanova koji su od muzičara tražili da im potpiše novi album “Double Fantasy”. Među okupljenima je bio i Čepmen. Kada je Lenon izašao iz limuzine, sa trotoara je u njega ispalio pet metaka. Četiri su ga pogodila u leđa i rame.
“Tog 8. decembra jednostavno sam znao. Ne znam kako, ali sam znao da će to biti dan kada ću ga sresti i ubiti”, rekao je Mark Dejvid Čepmen. Foto: Profimedia
Džej Hestings, portir stambene zgrade na Menhetnu ispred koje se sve odvilo, čuo je Lenonove poslednje reči.
“Protrčao je pored mene. Vikao je: ‘Pogođen sam!’. Krv mu je tekla na usta. Samo se srušio. Polako sam ga okrenuo na leđa, skinuo mu naočare i stavio ih na sto. A Joko je vrištala: ‘Zovite hitnu, zovite hitnu, zovite hitnu!’…”, otkrio je u Hestings u dokumentarcu “Džon Lenon: Ubistvo bz suđenja”.
Neki kažu da, dok je na smrt krvario na ulazu u zgradu na Menhetnu, Lenon je stezao traku u ruci.
Iako su ga odmah odvezli u bolnicu, doktori su posle 25 minuta mogli samo da konstatuju smrt.
Foto: Printscreen Youtube Yoko Ono
Ono što je ubica u tom momentu radio posebno izaziva jezu
Ubica nije ni pokušao da pobegne sa lica mesta. Jednostvno je samo skinuo kaput i stao ispod svetiljke, gde ga je pronašao portir Hoze Perdomo kako čita “Lovca u žitu”. “Da. Upravo sam pucao u Džona Lenona”, rekao mu je. Kada je stigla policija, nije se opirao. Mirno ih je dočekao, pa im se izvinio “što im je pokvario veče”. Nisu mogli da veruju. “Zabrinut si za našu noć? Jesi li svestan šta si upravo uradio”, upitao ga je jedan od policajaca dok su ga hapsili.
Osuđen je na doživotnu robiju. Posle više od 40 godina izvinio se Lenonovoj udovici, a tokom jednog od razgovora sa članovima odbora za odobravanje uslovne kazne rekao je:
“Samo želim da ponovim da mi je žao zbog zločina. Stalno razmišljam o tome. Ne postoji izgovor. To sam uradio da bih postao poznat. To je bilo ljudsko biće… A evo me, još sam živ. Izvinjavam se porodici i fanovima za svu bol koju sam im naneo, za agoniju kroz koju su morali da prođu, za razaranje. U trenutku ubistva nisam uopšte razmišljao o tome, nije me bilo briga. Ali, više ne želim da budem slavan. Stavite me pod tepih, tačka”. Porota ipak nije pala na njegove reči i nije poverovala u iskrenost pokajanja.
1/4
Pogledaj fotogaleriju
Nakon što su se pojavili u emisiji Eda Salivana 1964. godine, Bitlsi postaju prvi britanski bend koji je uspeo da se probije na američko tržište Foto: Profimedia
(Stil/Blic žena)





























































