Plenković: BiH je “vrlo blizu” početku pregovora s Evropskom unijom

106

Bosna i Hercegovina je „vrlo blizu početku pristupnih pregovora s Evropskom unijom“, izjavio je hrvatski premijer Andrej Plenković tokom sastanka Berlinskog procesa održanog u Londonu.

Postoji još par sitnih detalja, no mislim da smo vrlo blizu tog trenutka – rekao je Plenković, odgovarajući na pitanje kada bi BiH mogla započeti pregovore koje je Evropsko vijeće uslovno odobrilo u martu prošle godine.

Premijer Hrvatske istaknuo je da se uskoro očekuje imenovanje glavnog pregovarača BiH i njegovih zamjenika, nakon čega slijedi intenzivniji rad na reformama.
Hrvatska je tu najangažiranija u podršci i vjerujem da će se to dogoditi vrlo brzo – dodao je.

Plenković je naglasio da će se o temi napretka BiH „ako bude prigode“ razgovarati na sastanku Evropskog vijeća u četvrtak u Bruxellesu, te svakako na narednom samitu EU–Zapadni Balkan u decembru.

Za BiH je posebno važno da uoči izbora, koji su za otprilike godinu dana, pokuša riješiti pitanje pravednog izbornog zakona kako bi svi bili zadovoljni i zastupljeni – poručio je Plenković.

Berlinski proces, koji je pokrenut 2014. godine na inicijativu Njemačke, okuplja šest zemalja zapadnog Balkana uz podršku evropskih partnera – među kojima su Austrija, Hrvatska, Francuska, Italija, Njemačka, Slovenija i Ujedinjeno Kraljevstvo – te predstavnike evropskih institucija, međunarodnih finansijskih organizacija i civilnog sektora, prenosi Hina.

Nivo Cijena Action
30 DANA (Svi PDF)

10.90€ za mjesec.

Izaberite
365 DANA (Svi PDF + AUDIO)

89.90€ trenutno.

Izaberite
Prethodni članakSud odbacio tužbu Vanje Bjelice-Prutina protiv Dodika: Potvrđena presuda s Sokoca
Naredni članakKako su keksi vratili osmijeh u kuću Navarra