Za žene održavanje intimnog zdravlja je jako važno jer postoji niz bolesti koje napadaju žemske reproduktivne organe. Redovan odlazak ginekologu je ključan za prevenciju i rano otkrivanje bolsti.
Kako žena prelazi u tridesete ili četrdesete, njezino tijelo počinje pripovijedati o novim iskustvima. Te promjene mogu biti suptilne i tihe ili se mogu predstavljati kao nepogrešivi znakovi koji zahtijevaju pozornost. Jedna od tema o kojima se često raspravlja, ali diskretno među ženama je prisutnost mioma. Iako u početku nisu pretjerano prijeteći, mogu se pokazati upornima, dosadnima i svakako ne benignima. Stoga je bitno razumjeti s čime se suočavate, prepoznati simptome i znati kada je prikladno potražiti pomoć.
- Što su zapravo miomi i što uzrokuje njihov nastanak? Fibroidi su nekancerogeni tumori koji nastaju u ili na maternici, uglavnom pogađajući žene u reproduktivnim godinama. Tipično se manifestiraju između 30. i 50. godine života, iako nisu neuobičajene pojave ni u mlađoj dobi. Unatoč alarmantnoj nomenklaturi, miomi nisu kancerogeni; međutim, mogu značajno utjecati na kvalitetu života pojedinca. Točna etiologija ostaje enigma unutar medicinske zajednice; međutim, smatra se da genetika značajno doprinosi stanju.
Obiteljska povijest fibroida, osobito kod majke ili sestre, povećava vjerojatnost njihove pojave kod pojedinca. Nadalje, poznato je da ženski hormoni, posebice estrogen i progesteron, potiču razvoj fibroida. Posljedično, ove se izrasline obično manifestiraju tijekom reproduktivnih godina žene i smanjuju se nakon menopauze, kada razine ovih hormona opadaju. Simptomi koje ne treba zanemariti Kod nekih žena miomi ostaju potpuno neotkriveni, često se identificiraju slučajno tijekom rutinskih pregleda. Ipak, za značajan broj pojedinaca ove izrasline mogu dovesti do raznih neugodnosti.
Ispod su najčešći simptomi: Nepravilnost u menstrualnom ciklusu. Pretjerano i produženo menstrualno krvarenje. Neudobnost u donjem dijelu trbuha. Pritisak na mjehur ili rektalno područje. Može doći do zatvora, osobito kada se fibroid nalazi na stražnjoj strani maternice. Povećana učestalost mokrenja Neudobnost koja se javlja tijekom spolnog odnosa. Osjećaj punoće ili distenzije u trbušnoj regiji. U posebnim slučajevima, fibroid može prekoračiti svoju opskrbu krvlju, što rezultira akutnom boli koja se manifestira naglo i jakog intenziteta, povremeno praćena vrućicom.
U takvim situacijama ključno je bez odgađanja potražiti liječničku pomoć. Kako se prepoznaju miomi? Osnovne dijagnostičke metode su ginekološki pregled i ultrazvuk. Tipično, miomi nisu pojedinačni; nego se često javljaju u višestrukom obliku. Na daljnji pristup liječenju utječu veličina, mjesto i količina fibroida. Naime, žene koje ne namjeravaju zatrudnjeti i koje ne pokazuju značajne simptome često se odlučuju protiv liječenja, odabirući umjesto toga praćenje fibroida redovitim pregledima. Liječenje – od promatranja do kirurške intervencije Na strategiju liječenja mioma utječu različiti čimbenici, uključujući veličinu mioma, prisutnost simptoma, dob pacijentice i planove za trudnoću.
U slučajevima kada su miomi asimptomatski, mogu se jednostavno pratiti. Ako su simptomi značajni, dostupne su sljedeće opcije: Hormonska terapija može ublažiti simptome i spriječiti rast mioma. Uobičajene metode uključuju tablete, injekcije ili hormonske spirale. Međutim, važno je napomenuti da ovaj oblik terapije ne uklanja miome; već samo pruža simptomatsko olakšanje. Kirurška intervencija može biti opravdana u slučajevima kada su fibroidi značajni, uzrokuju značajnu bol ili ometaju plodnost. Opcije uključuju miomektomiju, koja uključuje izrezivanje fibroida uz očuvanje cjelovitosti maternice, ili, u kritičnijim situacijama, histerektomiju, koja uključuje potpuno uklanjanje maternice.
Osim toga, postoje manje invazivne alternative, kao što je embolizacija materničnih arterija, postupak koji smanjuje dotok krvi u miome, što rezultira njihovim postupnim sušenjem. Bitno je razumjeti da postoji mogućnost ponovnog pojavljivanja fibroida čak i nakon njihovog uklanjanja. Stoga je nužno redovito praćenje nakon tretmana. Živjeti s miomima je izvedivo, pod uvjetom da postoji svijest i budnost. Brojne žene uspijevaju napredovati dok se bore s miomima, osobito kada su simptomi blagi. Bitno za ovo liječenje je dosljedno praćenje i transparentan dijalog s ginekologom.
Osim toga, čimbenici načina života igraju značajnu ulogu; održavanje hranjive prehrane, bavljenje tjelesnom aktivnošću i osiguravanje hormonske ravnoteže mogu pridonijeti smanjenju vjerojatnosti rasta mioma. Doista, nemaju sve žene ista iskustva. Dok neki mogu koegzistirati s fibroidima bez ikakvih problema, drugi se mogu susresti s različitim tegobama. Ključno je obratiti pažnju na svoje tijelo jer ono stalno šalje signale kada nešto nije u redu. Bez obzira na okolnosti, miomi ne znače katastrofalan ishod; međutim, oni služe kao pokazatelji koji zaslužuju pozornost.
Osjećate li se neuobičajeno, ako vam menstrualni ciklus šalje “poruke”, osjećate li pritisak, bol ili umor, nužno je otići na pregled. Informiranost i poduzimanje preventivnih mjera je bolje nego suočavanje s problemima kada je prekasno. Žensko zdravlje nije samo luksuz; čini sam temelj života.