Saveti za domaćice: Kako da vam uskršnja jaja ne puknu tokom kuvanja..Odličan trik za sve domaćice!!

NOVO ŽIVOTNO

U nastavku našeg današnjega članka, donosimo vam jedan estra savjet, a koji je povezan sa predstojećim Vaskrsem. Kako da vam kuvana jaja ne popucaju prilikom kuvanja?

Nema doma na Balkanu koji nema onaj poseban miris kuhanih jaja, octa i obiteljskog okupljanja za Uskrs. I dok djeca i bake boje svoje ruke u crveno, žuto, zeleno, svi imaju istu želju da jaja izađu nerazbijena, lijepo oslikana i spremna da ukrase svečani stol. Kako bi izgledalo savršeno u košari za jaja, postoji neki neobičan dizajn. Evo što trebate učiniti kako vaša uskršnja jaja ne bi popucala pod pritiskom vremena ili boje. Možda će netko imati čudan osjećaj prema vama, ali najsvježija jaja nisu nužno i najbolja za bojanje. Preporuča se koristiti jaja stara 7 do 10 dana.

Kako jaje stari, opna ispod ljuske se malo odvaja, pa se na taj način smanjuje pritisak kuhanja, a samim time je i manja mogućnost pucanja, odnosno veća mogućnost da bude savršeno. Ostavite jaja da se zagreju na sobnu temperaturu prije kuhanja Zagrijavanje vode i stavljanje jaja u tavu će popucati ljuske. Umjesto da opterećujete površinu jajeta ovim iznenadnim, šokantnim procesom, pripremite se na njega tako što ćete jaja izvaditi sat vremena ranije i dopustiti im da se zagriju na sobnu temperaturu prirodnim putem. Stavljanje soli u vodu jedan je od najstarijih trikova koje su naše bake znale pri kuhanju jaja. Prvo zatvara svaku pukotinu, brzo i kiselo, a osim što mijenja ljusku, pomaže da se boja zalijepi za jaje.

Savršen trik za duboke nijanse i zategnutu kožu. 4. Lagano skuhajte jaja – počnite s hladnom vodom Ne bacajte ih u kipuću vodu; stavite ih u hladnu vodu i vrlo polagano zagrijavajte. Toplo ulje će polako apsorbirati toplinu; također će imati vremena da iscuri iz jaja u bjelanjke i ne postane kožasta. Držite vatru tiho – ne žurite Ne morate ih šokirati hlađenjem u ledenoj vodi odmah nakon kuhanja u ljusci. Ohladite neko vrijeme pod mlazom vode iz slavine ili u zdjeli do pola napunjenoj vodom i kockicama leda, a zatim otvorite ljusku. Naglo zahlađenje nakon kuhanja u ljusci ih šokira. Greška koju većina ljudi čini je da jaja stave pod hladnu vodu odmah nakon kuhanja. To može uzrokovati pucanje jer opet dolazi do temperaturnog šoka.

Umjesto toga, ostavite jaja u toploj vodi još nekoliko minuta, a zatim ih prelijte mlakom (opet ne ledenom) vodom. Polako će gubiti toplinu i neće popucati pri udaru drugi put. Samo slijedite ovo i dobit ćete savršen rezultat – besprijekorna, svijetla i jednolično obojena jaja, spremna za košaricu, da nadmašite konkurenciju ili samo da ukrasite stol i oživite zabavu. S temeljito očišćenim i dobro umućenim jajima boja, osobito onih iz prirodnih izvora poput ljuske luka, cikle, kupusa i kurkume, ostaje bolja.

Ocat povećava intenzitet i fiksaciju boje. Bojanje jaja je više od tradicije – ritual, trenutak koji okuplja obitelj, koji privlači uspomene. A kada vaša jaja nisu napuknuta, kada su glatka, sjajna i pravilno obojena – taj osjećaj ispunjenja jednostavno je nezamjenjiv uz najfiniji ukras koji možete kupiti. Stoga slijedite ove trikove, pustite neku pjesmu u kojoj uživate, umočite jaja u boju i eto, sezona je, a da ne narušite blagdanski duh.

Preporučeno