Roman Vetrovi sa Ontarija autorice Astrid Meredit opisuje emotivnu i kulturno-izazovnu priču između Davida Abada, mladog španskog doktora specijaliste, i Marid Baumauer, djevojke iz njemačke bogate porodice. Roman istražuje teme ljubavi, pripadnosti, klasne razlike i kulturnih prepreka dok njihova ljubavna veza prolazi kroz brojne izazove i preispitivanja.
Na početku romana, David završava specijalizaciju u Minhenu, a njegov otac dolazi iz Španije kako bi prisustvovao ceremoniji dodjele diploma. David upoznaje svog oca sa Marid, djevojkom njemačkog porijekla, u koju je ludo zaljubljen, ali istovremeno sumnja u dubinu njenih osjećanja zbog njenog prividno rezervisanog ponašanja. Naizgled savršena veza postaje izvor unutrašnjih konflikata za Davida, jer mu je Marid jedina velika ljubav, ali njihova intimnost je neostvarena zbog njenih stalnih odlaganja fizičke bliskosti. Marid, uprkos ljubavi, osjeća pritisak roditeljskih očekivanja koji su fokusirani na visoki društveni status, bogatstvo i poslovnu moć – karakteristike koje njen momak, skromni doktor, ne posjeduje.
Kroz roman, Meredit oslikava emocionalne složenosti kroz koje prolaze David i Marid. Maridina porodica, Baumauerovi, skeptični su prema vezi sa Davidom jer smanjuju mogućnost njenog učešća u njihovom bogatom i tradicionalnom društvenom krugu. Marid ipak traži prilike da provede vrijeme nasamo sa Davidom, što eskalira kada njeni roditelji odlaze na odmor i ona ga poziva da provede dvije sedmice s njom u njihovoj raskošnoj vili. Tokom tog perioda, konačno doživljavaju pravu bliskost, a njihova ljubavna veza se dodatno učvršćuje.
David, nakon povratka u svakodnevni život, iznajmljuje stan u Minhenu, nadajući se da će tu moći započeti zajednički život s Marid. Iako je stan skroman u poređenju s njenim standardima, Marid pristaje, ali jasno naglašava svoje želje za luksuzom na koji je navikla, dok također priznaje potrebu za prilagođavanjem Davidovoj finansijskoj situaciji. Njihova ljubav ipak nailazi na barijere koje postavljaju njeni roditelji, skeptični prema mogućnosti da David ikada dostigne standard koji očekuju od njenog budućeg muža.
Središnji dio romana usredotočen je na njihov odnos, u kojem David mora pronaći balans između svojih profesionalnih ambicija i potrebe da ispuni očekivanja porodice svoje voljene. Marid, iako želi prkositi očekivanjima svojih roditelja, također shvata da od Davida zavisi njihova finansijska stabilnost i društveni status. Dilema između ljubavi i društvene prihvaćenosti provlači se kroz priču, a roman efektno prikazuje unutrašnje borbe koje dolaze s razlikama u kulturi, jeziku i društvenom statusu.
U konačnici, Vetrovi sa Ontarija predstavlja emotivno putovanje ljubavi koja je na testu zbog različitih vrijednosti i očekivanja, ali i zbog snage i predanosti partnera da pronađu put jedno do drugog uprkos svim preprekama. Roman naglašava važnost razumijevanja, prilagođavanja i kompromisa u međuljudskim odnosima i snažno evocira teme klasnih i kulturnih razlika.