Novi detalji drame u Bijeloj kući: Trump psovao i bacao karte koje je donio Zelenski?!

46

U javnost izlaze novi, navodni detalji sastanka između američkog predsjednika Donalda Trumpa i ukrajinskog lidera Volodimira Zelenskog, održanog prošle sedmice u Bijeloj kući. Prema izvorima lista Financial Times, susret je protekao u napetoj atmosferi, a Trump je navodno “psovao”, odbacio karte bojišta i ponavljao poruke koje mu je prethodno prenio ruski predsjednik Vladimir Putin.

– Dosta mi je da ih stalno gledam. Ta crvena linija, ne znam ni gdje je to. Nikad nisam bio tamo – navodno je rekao Trump, odgurujući karte koje je Zelenski donio na sastanak.

Prema tvrdnjama FT-a, Trump je vršio pritisak na Zelenskog da prihvati ruske uslove za mir, koji bi značili povlačenje Ukrajine iz dijelova Donbasa i, praktično, kapitulaciju.

Navodno je upozorio ukrajinskog predsjednika da će, ako odbije potpisati sporazum, “biti uništen”, dodavši da “Ukrajina gubi rat”. Evropski zvaničnici upoznati s detaljima sastanka opisali su razgovor kao “otvorenu svađu”, navodeći da je Trump “zvučao kao da ponavlja kremaljsku verziju događaja”.

Trump je, prema izvorima, odbio zahtjev Kijeva za raketama Tomahawk, na koje je Ukrajina računala da bi ojačala poziciju u pregovorima. Dan ranije je, kako se navodi, ponovo razgovarao s Putinom, nakon čega je promijenio stav o slanju oružja i dogovorio novi samit u Mađarskoj.

Kremlj je potvrdio da je Putin tada upozorio da bi američke rakete “ozbiljno narušile odnose između SAD-a i Rusije”.

Zelenski je, prema navodima izvora FT-a, sastanak napustio “izrazito nezadovoljan”, jer nije uspio osigurati podršku Washingtona za nastavak odbrane Donbasa.


Nivo Cijena Action
30 DANA (Svi PDF)

9.90€ za mjesec.

Izaberite
365 DANA (Svi PDF + AUDIO)

59.90€ trenutno.

Izaberite
Prethodni članakJEDAN SAST0JAK mijenja sve: KR0MPIR će biti toliko S0ČAN i hrskav, da nećete M0ĆI prestati jesti
Naredni članakDodikova saradnica Ana Trišić Babić imenovana za vršioca dužnosti predsjednika Republike Srpske