Oglasi – Advertisement
Već decnijama traje iseljavanje ljudi sa naših prostora najčešće u Njemačku u potrazi za boljim životom koji je dostojan čovjeka. Danas vam donosimo priču o jednom čovjeku iz Bosne.
Oglasi – Advertisement
Narativ se fokusira na Dženana Ćišića, koji je 2014. napravio izbor za koji nije mogao predvidjeti da će promijeniti cjelokupnu njegovu egzistenciju. Napustio je Bosnu i otputovao u Njemačku sa skromnim ciljem: ostati tri mjeseca, zaraditi nešto novca, a zatim se vratiti u domovinu. Za razliku od ovog kratkog posjeta, na kraju je ondje ostao cijelo desetljeće, stvorivši priču izvan svoje mašte. Prvih dana u Njemačkoj našao se na gradilištu, bez znanja jezika, uredne dokumentacije i prethodnog iskustva u fizičkim poslovima.
- Priznaje da mu je teško bilo priznati iskustvo koje je stekao kao glazbenik u Bosni – školovani klarinetist i glazbeni instruktor. No, na početku svog useljeničkog puta sve što je imao bile su ruke željne rada i uvjerenje da je došao u potragu za boljim životom. Kada je izrazio svoju zabrinutost oko zaposlenja – proizlazeći iz nedostatne dokumentacije, ograničenog jezičnog znanja i financijskih ograničenja – dobio je uvjeravanja: “Zaradit ćeš novac, ne brini.” Takva je bila stvarnost njegove situacije.
Kako je vrijeme prolazilo, Dženan je stekao znanje njemačkog jezika, vodio potrebnu dokumentaciju i dobio posao u restoranu. Njegova ustrajnost, marljivost i predanost bili su očiti u svim njegovim nastojanjima. Osim toga, godinama je pomagao kolegama s Balkana snaći se u novom životu u stranoj zemlji. Iako je u Bosni imao malo iskustva s fizičkim radom, u Njemačkoj ga je počeo cijeniti, prepoznavši ga kao sredstvo za postizanje neovisnosti i dostojanstva. Iako je imao stabilan položaj, rastući troškovi života predstavljali su značajne izazove.
Poteškoće s priuštivanjem stanarine teško su ga opterećivale, a njegova su ga načela odvratila od traženja zajma. Zbog toga je odlučio kupiti trošnu kuću kako bi uložio u nešto što će mu uistinu pripadati. Dao je više od 70 ponuda za različite nekretnine, tražeći onu unutar svog financijskog dosega. Tada mu je, dok je bio na radnom mjestu, zazvonio telefon. Nepoznati glas na liniji javio je: “Čestitamo, pobijedili ste na aukciji!” Kupovina kuće označila je početak novog uzbudljivog putovanja za Dženana.
Sljedećih 11 mjeseci samostalno je krenuo u obnovu svoje novostečene rezidencije. U kući je otkrio razne predmete koje je prethodni vlasnik ostavio. Umjesto da te predmete baci, odlučio ih je fotografirati, podijeliti na internetu i ponuditi drugima kao darove, uvjeren da bi nekome mogle biti od koristi. Prije svega nastojao je očistiti prostor, osloboditi ga povijesnih ostataka i udahnuti mu novu vitalnost. Susjed mu je dao vrijedan prijedlog koji mu je donio veće nagrade nego što je očekivao: da pažljivo pregleda sve knjige i predmete jer bi se u njima moglo kriti nešto značajno.
Ubrzo je u kuhinji otkrio kuvertu u kojoj je bilo dvadeset eura – događaj koji ga je, kako kaže, neizmjerno razveselio. Ovo je bio tek početak. Unutar zbirke knjiga otkrio je još jednu kovertu, ovoga puta sa znatno većom svotom novca. Prema njegovim riječima, novac koji je otkrio bio je dovoljno vrijedan da pokrije sve troškove oko obnove kuće i da obešteti one koji su mu pomogli u pothvatu. Nagađa se da je možda riječ o ušteđevini bivšeg vlasnika, zaboravljenoj ili namjerno ostavljenoj.
Bez obzira na podrijetlo, ovo nepredviđeno otkriće došlo je u trenutku kada mu je bilo najpotrebnije – ne samo u materijalnom smislu, već i kao potvrda da život ima načina nagraditi strpljenje i naporan rad. Trenutno živi u istoj kući koju je sam renovirao, Dženan je ponosan na svoje postignuće. Njegov narativ nadilazi puku migraciju i zapošljavanje u inozemstvu; utjelovljuje teme hrabrosti, vjere i ustrajnosti.
Prešavši od klarinetiste u Bosni do građevinskog radnika i naposljetku do vlasnika kuće u stranoj zemlji, Dženanov uspjeh nije bio rezultat lakoće, već je proizašao iz njegove nepokolebljive odlučnosti. Njegov primjer služi kao podsjetnik svima koji odlaze “na nekoliko mjeseci” da život ponekad može imati druge planove. Naši izbori o tome kako ćemo reagirati na te okolnosti su ono što u konačnici oblikuje naše identitete.