Makedonsku pjevačicu Esmu Redžepovu su nazivali kraljicom romske muzike a poznato je da je bila i velika humanitarka i da je usvojila tokom života skoro pedeset djece a od njih je samo jedna bila djevojčica.
Eleonora Mustafovska jedina je kći poznate romske pjevačice Esme Redžepove, koja je kroz život usvojila ukupno četrdeset i sedam sinova. Esma je 2012. godine donijela odluku da posvoji Eleonoru, koja će s vremenom postati nasljednica njenog imanja. Unatoč Esminoj smrti koja se dogodila samo nekoliko godina kasnije, ona je svoju posvojenu kćer gledala s velikim poštovanjem i smatrala ju je jedinom nasljednicom. Uz Eleonoru, Esma je udomila 47 sinova i bila je priznata kao izuzetna humanitarka, s primarnim fokusom na pomoć djeci.
Esma je izrazila duboku povezanost koju dijeli sa svojom kćeri, usporedivši je s konvencionalnim odnosom majka-kći. Kako je vrijeme odmicalo, sve je više osjećala da je imati kćer bolje nego imati sina, što je mišljenje potvrdilo njezino iskustvo. U međuvremenu, Eleonora je nastavila školovanje na Sveučilištu u Skoplju i igrala je bitnu ulogu u Esminom pratećem bendu zadnje tri godine. Esma je ponosno objavila Eleonorin završetak programa solo pjevanja koji bi se trebao održati sljedeće godine. Poznata pod zanosnim umjetničkim imenom Malisha, Eleonora nevjerojatno podsjeća na svoju majku i ima očaravajući osmijeh.
Ime joj je Eleonora Mustafovska. Esma Redžepova, poznata pjevačica, tekstopisac i filantrop romskog podrijetla, značajan dio svog života posvetila je pomoći potrebitima, često organizirajući koncerte i prikupljajući sredstva u humanitarne svrhe. Nažalost, Esma je otišla iz ovog života 2016. godine, stvarajući značajnu prazninu u egzistenciji svoje kćeri Eleonore, koja prepoznaje značajan utjecaj majčine smrti. Tuga koja me je obavila nakon njezine smrti bila je toliko jaka da je bila slična fizičkoj boli.
Trebalo mi je dosta vremena da vratim osjećaj normalnosti i da se pomirim s gubitkom. Unatoč tome, uvjeren sam da me promatra s višeg područja, a utjehu pronalazim u ideji da ona odobrava putovanje na koje sam krenuo, putovanje koje odražava njezino vlastito. U razgovoru za Scenu s ponosom je izrazila svoju trajnu zahvalnost za načela koja joj je prenijela majka.
- Na Mališu je posebno utjecala izreka da izvanredni pojedinci često pokazuju duboku poniznost. Kao gorljiva zagovornica velikodušnosti, prihvatila je savjet o značaju dijeljenja jedne od dvije jabuke s drugom osobom. Ove riječi zauzimaju značajno mjesto u njezinim sjećanjima, pogotovo zato što su izgovorene u vrijeme kada je skladala svoju prvu srpsku pjesmu „Tebi se predajem”.
Bonus tekst:
Nekada smatran hranom za manje imućne, kačamak sada doživljava preporod kao “čista” egzotična kulinarska opcija. Ovo jelo, pripremljeno od bijelog ili žutog kukuruznog brašna, nadaleko je poznato kao kukuruzna krupica ili palenta. Budući da je bez glutena, kačamak ne samo da je izvrstan doručak, već se ističe i kao jedna od najzdravijih opcija koje imamo. Bogato esencijalnim hranjivim tvarima, kukuruzno brašno opskrbljuje naše tijelo vitalnim komponentama, uključujući vitamine A, E, nekoliko vitamina B skupine i niz minerala.
Kačamak je poznat po značajnom sadržaju esencijalnih hranjivih tvari, uključujući fosfor, cink, kalij, magnezij, mangan i selen. Točnije, sadrži oko 380 kalorija na 100 grama, a sastoji se od 12,7 posto vode, 10 posto proteina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze. Ugljikohidrati i masnoće koje nalazimo u kukuruznom brašnu pozitivno pridonose zdravlju, a posebno pogoduju radu crijeva. Znatan sadržaj vlakana, u kombinaciji sa složenim ugljikohidratima, pojačava osjećaj sitosti.
Te se hranjive tvari postupno apsorbiraju, čime se potiču normalni probavni procesi u crijevima. Primarni razlog za korisnost kačamaka kao dijetetske opcije leži u njegovoj dobrobiti za konzumaciju, bez obzira na prisutnost probavnih problema. Nadalje, kukuruz obiluje karotenoidima, koji, zajedno s korisnim biljnim mastima, igraju ključnu ulogu u poticanju učinkovite crijevne peristaltike.
Ova funkcija pomaže u prevenciji zatvora i reguliranju probave. Zbog sastava zdravih masnoća, složenih ugljikohidrata i biljnih vlakana, kukuruz se savjetuje kao koristan izvor hrane osobama s povišenom razinom kolesterola. Štoviše, ključan je u prevenciji kardiovaskularnih bolesti i jačanju zdravlja srca.
Kačamak se savjetuje za dojenčad i djecu jer potiče bolju probavu i jača imunitet pročišćavajući i jačajući crijevnu floru. Osobe s celijakijom ili upalnom bolešću crijeva moraju znati da kukuruz ne sadrži gluten. Stoga bi kačamak trebali uvrstiti u svoju svakodnevnu ishranu osobe koje boluju od Crohnove bolesti, upalnih bolesti crijeva i dijabetesa.