Čin obavljanja financijskih transakcija s prijateljima i članovima obitelji u početku se može činiti jednostavnim.
U teškim trenucima pružamo pomoć jedni drugima očekujući da će nam dobrota biti uzvraćena i izvlačeći zadovoljstvo iz spoznaje da smo nekome olakšali teret.
Ipak, brojni pojedinci susreli su se s neugodnom stvarnošću da ih se, dok posuđuju novac, gleda kao prijatelje, a kada traže povrat, etiketiraju ih kao „najgore. Lekcija koju često naučimo kroz izazovna iskustva je ona koja nas ostavlja razočaranima i nesigurnima.
Sve počinje iz najbolje namjere. Dolazi nam blizak prijatelj ili član obitelji tražeći pomoć, a mi, vođeni empatijom i osjećajem dužnosti, pružamo ruku pomoći. U tom trenutku uživamo u slavi heroja, a naša veza s tom osobom je neraskidiva.
Kada dođe vrijeme za vraćanje posuđenih sredstava, dinamika situacije doživljava transformaciju. Nije neuobičajeno da pojedinci svjedoče promjeni ponašanja prijatelja i članova obitelji, jer postaju udaljeni, ne reagiraju, pa čak i prekidaju veze zbog nepodmirenog duga.
Posljedično, to ne samo da rezultira financijskim gubitkom, već i prekidom voljene veze. Postoji nekoliko vrijednih uvida koji se mogu steći iz ovog teškog iskustva u vezi s pojedincima i financijama.
U početku postaje očito da novac posjeduje sposobnost razotkrivanja nečije prave prirode. Oni koji se odmah distanciraju ili reagiraju neprijateljski kad ih se podsjeti na nepodmireni dug otkrivaju razinu zahvalnosti koju su istinski osjećali za našu pomoć.
Osim toga, trebali bismo prepoznati važnost uspostavljanja formalnih sporazuma, čak i s onima koje smatramo dragima. Primjenom pisanih ugovora ili utvrđivanjem jasnih uvjeta otplate, obje su strane zaštićene, a vjerojatnost nesporazuma uvelike smanjena.
Nadalje, ovi susreti daju nam značaj uspostavljanja granica. Imperativ je da shvatimo koncept odbijanja i shvatimo da nismo obvezni stalno igrati ulogu spasitelja. Naša vlastita financijska stabilnost i mentalno blagostanje imaju jednaku vrijednost kao i prolazne nevolje drugih. Granice služe kao sredstvo da zaštitimo sebe i svoje resurse, čuvajući ih za okolnosti koje istinski zahtijevaju našu pozornost i pomoć.
Dok prolazimo kroz te susrete, naš pogled na procjenu okolnosti prolazi kroz transformaciju. Sve smo oprezniji kada je riječ o odabiru pojedinaca kojima pružamo financijsku pomoć i uvjetima pod kojima to činimo. Shvaćamo da su određena prijateljstva i obiteljske veze bolje bez tereta financijskih obaveza koje mogu potencijalno opteretiti te odnose.
U konačnici, ova lekcija služi kao bolno, ali neprocjenjivo iskustvo. Moramo se educirati o samoodržanju i pristupiti budućim okolnostima s većom mudrošću. Iako se može pokazati izazovnim i uznemirujućim suočiti se s istinom da su neki pojedinci spremni iskoristiti našu dobrotu bez ikakve namjere uzvrata, ta nas svijest jača. Postajemo svjesniji svojih granica i načela i stječemo sposobnost odabira naših korisnika s većom razboritošću.
Vrijedno znanje stečeno kroz teška iskustva često je najučinkovitije, pomaže u osobnom rastu i stjecanju mudrosti. U konačnici, suočavanje sa surovom stvarnošću osnažuje nas da zaštitimo i sebe i svoju imovinu, potičući povećanu snagu i otpornost za ono što je pred nama.
Izvor: wallpapsy.com
Izvor početne slike: Image by freepik